Nauczyciele religii i siostry zakonne na zjeździe katechetycznym w Kielcach

W sobotę, 18 listopada 2023 r. odbyło się spotkanie w ramach formacji duchowo-intelektualnej nauczycieli religii. Uczestniczyli w nim katecheci świeccy oraz siostry zakonne w łącznej liczbie 175 osób.

Zjazd katechetyczny rozpoczęła Msza św. w Kościele Akademickim św. Jana Pawła II podczas, której przez wstawiennictwo patronki dnia - bł. Karoliny Kózkówny modlono się za dzieło katechezy szklonej i parafialnej w diecezji kieleckiej. Słowo Boże wygłosił ks. Hubert Równicki - wizytator nauki religii. Kaznodzieja wskazał katechetom, aby nie ustawali w pukaniu do drzwi serca swoich katechizowanych na wzór wytrwałej ewangelicznej wdowy oraz nie dali się wyprzedzić fałszywym prorokom.

Po Eucharystii nauczyciele religii przeszli do seminarium kieleckiego. W tej części, która miała charakter szkoleniowy wysłuchali referatu ks. dra Karola Starczewskiego zatytułowanego „Multisensoryczność w katechezie”. Ksiądz Prelegent biorąc pod uwagę to jak wiele bodźców trafia do dzieci i młodzieży podjął bardzo aktualne zagadnienie. Wychodząc od posiadanych przez człowieka zmysłów i ich funkcji wskazał zalety multisensoryczności w kontekście stopnia koncentracji uczniów. Co więcej podał bardzo konkretne przykłady jej zastosowania w nauczaniu religii.

Katecheci podczas konferencji mieli jeszcze możliwość usłyszeć o aktualnym stanie i zaangażowaniu nauczycieli z całego kraju w Ogólnopolski Projekt katechetyczny, którego inicjatorkami i koordynatorkami są panie katechetki naszej diecezji. Pani Monika Śliwińska-Szostak podała, że łącznie w projekt zaangażowanych jest blisko 47 tysięcy uczniów, dzieci i młodzieży z ponad 330 różnych placówek oświatowych.

Ponadto nauczyciele religii mieli okazję zapoznać się z grą planszową „Life Line” oraz wysłuchać założeń akcji „Adopcja Duchowa Dziecka Poczętego”. Te dwa zagadnienia przedstawiły panie Katarzyna Radek oraz Paulina Toporek związane od lat z Ruchem Światło Życie i wspólnotą Kościoła Domowego.

Na zakończenie spotkania katechetom został przedstawiony aktualny stan prawny dotyczący obecności lekcji religii w szkole oraz wskazania dotyczące bieżących spraw odnośnieprocesu katechizacji w diecezji kieleckiej.

ks. dr Paweł Ścisłowicz
DYREKTOR WYDZIAŁU KATECHETYCZNEGO