Nieśli krzyż w intencji trzeźwości

Pomimo niesprzyjającej pogody, uczestnicy Drogi Krzyżowej z Nowej Słupi na Święty Krzyż modlili się o trzeźwość. Odbyła się ona w piątek 24 lutego, w ramach 56. Tygodnia Modlitw o Trzeźwość Narodu. Eucharystii wieńczącej pielgrzymkę przewodniczył Biskup Kielecki Jan Piotrowski.

Droga Krzyżowa rozpoczęła się w kościele św. Wawrzyńca w Nowej Słupi o godz. 18.00. Nabożeństwo prowadził ks. Kamil Banasik, diecezjalny duszpasterz trzeźwości. Rozważania do kolejnych stacji przygotowali trzeźwiejący alkoholicy. O godz. 20.30 rozpoczęła się Msza św. w świętokrzyskim sanktuarium.

W homilii biskup nawiązał do rocznicy rozpoczęcia wojny na Ukrainie. - To nic nowego. Tam, gdzie wyrzuca się Chrystusa ze swojego życia, tam nie może być porządku i ładu. Armaty i czołgi same nie strzelają, musi być w tym człowiek. To jest wojna złego człowieka z dobrym.

- Można postawić sobie pytanie, czy alkoholizm jest grzechem, czy nałogiem? Jedno jest pewne. Nikt nie planuje być alkoholikiem. A jednak bywa, że jest to bardzo trudne, wtedy rzeczywiście staje się grzechem. Pojawiają się grzechy pogardy, nienawiści, zdrady, lenistwa.

- Gratuluję wam, że jesteście i chcecie być razem. Walczcie o siebie, bo jest o co walczyć. Nadszedł czas wspólnego pielgrzymowania przez życie trzeźwe i dobre, szlachetne i pełne nadziei. Niech każdy z was wybierze najlepszą drogę, taką, jakiej potrzebuje. Maryja, Matka Bożego Syna, niech was owocnie prowadzi – zakończył swoje rozważania biskup.

Tegoroczny Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu odbył się pod hasłem „Ku trzeźwości z Kościołem”. Diecezjalna pielgrzymka na Święty Krzyż z tej okazji przeszła po raz ósmy.

tekst za: emkielce.pl

>> Homilia Biskupa Kieleckiego i galeria zdjęć