Ks. Mateusz Magiera w Imbramowicach: Czy ja rozpoznaję Chrystusa na Eucharystii?

W piątek, 25 kwietnia 2025 r. - w Okatwie Wielkanocy - Wspólnoty Margaretkowe Diecezji Kieleckiej po raz kolejny spotkały się w Regionalnym Sanktuarium Męki Pańskiej w Imbramowicach. 

W tym czasie modlitwą otaczaliśmy w sposób szczególny zmarłego Papieża Franciszka w przeddzień jego pogrzebu. Wspólną modlitwę rozpoczęliśmy modlitwą Koronką do Miłosierdzia Bożego pod duchowym przewodnictwem Sióstr Norbertanek.

Następnie zebrani wzięli udział w nabożeństwie Drogi Światła, której przewodniczył ks. Krzysztof Toboła oraz osoby modlące się we Wspólnotach Margaretkowych z różnych parafii naszej diecezji.

Podczas konferencji ks. Krzysztof Toboła przedstawił wydarzenia poranka wielkanocnego, analizując znaczenie dnia zmartwychwstania, rolę kobiet jako świadków oraz relacje z pustego grobu. Szczegółowo omówił również kontekst kulturowy i religijny opisywanych wydarzeń, a także ich interpretację w świetle teologii Łukasza.

O godz. 21.00 rozpoczęła się Msza św. koncelebrowana, której przewodniczył i homilię wygłosił ks. Mateusz Magiera – wikariusz parafii Wniebowzięcia NMP w Strawczynie. W homilii przypominając historię Zmartwychwstania Pana Jezusa, ks. Mateusz zwrócił uwagę na sposób, w jaki ludzie wierzą w to, co wydarzyło się trzeciego dnia po śmierci krzyżowej. Mimo, że Chrystus przygotowywał uczniów na to, co się stanie, mimo że my po raz kolejny przeżywamy zwycięstwo nad śmiercią, zawsze spotkanie ze Zmartwychwstałym jest doświadczeniem czegoś, co wykracza poza rozumowe myślenie. Maria Magdalena, Szymon Piotr, Tomasz i inni uczniowie skupiali się na tym, co widzieli – pusty grób początkowo był dla nich powodem do smutku, łez, przerażenia. Dopiero po chwili stał się znakiem, dzięki któremu uwierzyli. Także dla nas każde spotkanie ze Zmartwychwstałym Panem ma nas umacniać w wierze, byśmy byli świadkami Jezusa Chrystusa. „Czy ja rozpoznaję Chrystusa na Eucharystii? – postawił pytanie Ks. Mateusz. Czy widzę tego samego Chrystusa, który został umęczony, pogrzebany, ale który Zmartwychwstał? Czy jest w nim obraz Chrystusa dobrze nam znany?” Kończąc ks. Mateusz zachęcił: „Niech serca nasze wołają słowami hymnu św. Tomasza Akwinu: Zbliżam się w pokorze i niskości swej, wielbię Twój majestat, skryty w Hostii tej…”. Obyśmy zawsze rozpoznali Chrystusa, gdy do  nas przyjdzie . Obyśmy zawsze mieli kapłanów, dzięki którym Chrystus do nas przychodzi.

W czasie Mszy św. zgromadzeni odpalili świece od Paschału oraz wzajemnie przekazali sobie światło, głosząc dobrą nowinę o zmartwychwstaniu. Przy świetle zapalonych świec odnowiliśmy również przyrzeczenia złożone na Chrzcie Świętym.

Po zakończeniu Eucharystii modliliśmy się wspólnie adorując Chrystusa w Najświętszym Sakramencie. Czuwanie zakończyło błogosławieństwo lourdzkie, w czasie którego modliliśmy się Nowenną do Pana Jezusa Cierpiącego pod przewodnictwem Sióstr Norbertanek oraz kompletą.

Po zakończeniu czuwania spotkaliśmy się w Spichlerzu na poczęstunku przygotowanym przez Członkinie Wspólnot Margaretkowych.

W czuwaniu wzięli udział kapłani oraz wierni z parafii:
- katedralnej pw. Wniebowzięcia NMP z ks. Mateuszem Parobcem
- św. Maksymiliana Marii Kolbego w Kielcach z ks. prałatem Grzegorzem Pałysem
- Grobu Bożego w Miechowie z ks. dr. Michałem Kościańskim
- Św. Stanisława B. M.  w Tumlinie z ks. Mariuszem Rarakiem
- Św. Józefa w Kielcach
- Wniebowzięcia NMP w Strawczynie z ks. Mateuszem Magierą oraz ks. Piotrem Kozłowskim
- Św. Apostołów Piotra i Pawła w Koniuszy z ks. Wojciechem Czerwikiem
- Św. Idziego w Tczycy z ks. Krzysztofem Tobołą
- Wniebowzięcia NMP w Proszowicach
- Matki Bożej Różańcowej w Smardzowicach
- Bożego Ciała w Słomnikach
- Św. Andrzeja Apostoła w Sieciechowicach
- Wniebowzięcia NMP w Gołczy
- Św. Wojciecha w Niedźwiedziu
- Matki Bożej Częstochowskiej w Kacicach
- Ks. Janusz Stach – kapelan Sióstr Norbertanek w Sanktuarium Męki Pańskiej w Imbramowicach