Abp Wacław Depo przewodniczył Uroczystości ku czci Matki Bożej Łaskawej - patronki Miasta Kielce

W środę, 7 maja obchodziliśmy Uroczystość Najświętszej Maryi Panny, Matki Łaski Bożej. Mszy św. w Bazylice Katedralnej przewodniczył Ksiądz Arcybiskup Wacław Depo, metropolita częstochowski. Ten dzień to w katedrze czas odpustu.

Eucharystię konceleborowali m.in. Biskup Kielecki Jan Piotrowski wraz z biskupami współpracownikami Marianem Florczykiem i Andrzejem Kaletą, o.opat Rafał Ścibiorowski oraz proboszczowie kieleckich parafii.

W homilii abp Depo zwrócił uwagę na rolę Maryi w historii zbawienia i w życiu chrześcijan, a także na kluczowe znaczenie wiary w obliczu zagrożeń współczesnego świata.

– Jezus umierając za nas na krzyżu, wyprowadził największe dobro, jakim jest nasze zbawienie z największego zła, otwierając nam drogę przez wiarę do życia wiecznego. I na tej drodze swoją niezwykłą rolę odegrała i odgrywa Maryja, która – mówiąc słowami ojca świętego Franciszka z Jasnej Góry w dniu 28 lipca 2016 roku – stała się schodami Boga do ludzi. Bóg przez nią wszedł w nasze życie, dając przez nią swojego syna Zbawiciela– mówił arcybiskup Wacław Depo.

Arcybiskup nawiązał również do początków swojego powołania. – Ono zrodziło się tutaj, wobec oblicza Maryi wskazującej na Syna – dodał.

Po Mszy Świętej wierni przeszli ulicami Kielc w procesji różańcowej. Przypomnijmy, że Matka Boża Łaskawa jest patronką stolicy regionu świętokrzyskiego.

– Chcemy omodlić nasze miasto, które potrzebuje dobrych i szlachetnych ludzi oraz pozytywnych natchnień do zgody i życzliwej współpracy we wszystkich dziedzinach życia, po to żeby to miasto było pochodnią płonącą na wzgórzach kieleckich, stając się wzorem dla innych miast i dla całej Polski – tłumaczył Biskup Kielecki Jan Piotrowski.

Kult Matki Bożej Łaskawej wiąże się z założeniem Arcybractwa Różańcowego. Obraz, który znajduje się obecnie w bocznej kaplicy katedry, powstał około roku 1600 i został ufundowany przez Wojciecha Piotrowskiego. Około roku 1630 po raz pierwszy ozdobiono go koronami, które skradziono w roku 1824. Ponownej koronacji dokonał św. Jan Paweł II 3 czerwca 1991 roku. Matka Boża Łaskawa Kielecka od 1991 roku jest patronką Kielc. Po zgodzie ówczesnej Rady Miasta dekret wydała Stolica Apostolska.

Uroczystość zakończył śpiew pieśni „W prastarej kieleckiej świątyni”.

tekst za: emkielce.pl

>> Homilia Księdza Arcybiskupa i galeria zdjęć

>> Komunikat Biskupa Kieleckiego