Duch Święty jak zwykle nas zaskoczył – mówi ks. dr hab. Marcin Kowalski, biblista, członek Papieskiej Komisji Biblijnej. Ksiądz diecezji kieleckiej ocenia, że nowy papież Leon XIV będzie budowniczym mostów, a na jego pontyfikat będzie miało wpływ także to, że jest augustianinem.
– Należy do bardzo starego, szacownego zakonu i tradycji augustiańskiej. To doświadczenie zapewne wniesie w swój pontyfikat. Św. Augustyn to z jednej strony miłość do studiowania i porządnej teologii, to wielki teolog, Ojciec Kościoła zachodniego, a z drugiej strony także ten, który otwierał swój dom, tworząc wspólnotę księży, jako biskup, „będąc z nimi chrześcijaninem, a dla nich biskupem” (te słowa św. Augustyna przywołał podczas swojego pierwszego przemówienia nowy papież – przyp. red.) – przybliża ks. Kowalski.
Ksiądz Kowalski dodaje, że osobę nowego papieża może cechować amerykańska miłość do pracy zespołowej i wspólnotowość. Ocenia, że Leon XIV wniesie w swój pontyfikat także dobrą edukację, szacunek dla teologii i amerykańską dobrą organizację.
– To z pewnością człowiek ogromnej otwartości i profesjonalizmu, z tym mi się kojarzy Kościół amerykański. Jeszcze niedawno ten Kościół cieszył się ogromną liczbą powołań, a dziś w wielu miejscach ta sytuacja wygląda podobnie do naszej. Jest to jednak Kościół bardzo dobrze zorganizowany, w którym świeccy ogrywają ważną rolę. Są tam także uniwersytety prywatne prowadzone przez Kościół, z których najsławniejsze są te prowadzone przez jezuitów, więc Kościół amerykański to także dobra edukacja, ale także wielokulturowość – podkreśla kapłan, który regularnie posługuje także w Stanach Zjednoczonych.
Ks. Marcin Kowalski zwraca uwagę, że nowy papież spędził wiele lat w Peru, w Ameryce Południowej. Podkreśla, że jego pontyfikat będzie zatem stanowił naturalny pomost pomiędzy bogatymi krajami kultury zachodniej, w których chrześcijaństwo przeżywa kryzys, a krajami ubogimi.
– Kardynałowie postawili na postać, która jest odczytywana jako pomost pomiędzy, jeśli można tak powiedzieć, konserwatystami w Kościele, a bardziej progresywnymi kardynałami. Stanowi także pomost pomiędzy kulturą Zachodu i Południa. Ten papież prezentuje się jako spadkobierca Tradycji Kościoła, do czego nawiązał poprzez swój strój w trakcie pierwszego wystąpienia, imię także sugerowałoby szacunek wobec Tradycji Kościoła. Jednak równocześnie chce być na bieżąco z przemianami społecznymi i myślę, że to będzie jeden z ważniejszych tematów, który będzie poruszał w swoim nauczaniu – dodaje.
W nawiązaniu do obranego przez papieża imienia, ks. Marcin Kowalski przywołuje postać papieża Leona XIII, autora encykliki „Rerum novarum”.
– To była encyklika, która sprawiła, że do tego papieża przylgnął przydomek papieża robotników i kwestii społecznych. Walczył tam o prawa robotników, z jednej strony potępiając socjalizm, jako ustrój bez ducha, a z drugiej potępiając bezduszny kapitalizm. Proponował drogę środka, w której państwo i Kościół współpracują ze sobą dla ochrony tych najbardziej wrażliwych, ciężko pracujących rzesz robotników, walczących o swój byt – dodaje.
69-letni kard. Robert Prevost został 267. Papieżem w drugim dniu konklawe. Przybrał imię Leon XIV. To pierwszy w historii Kościoła Katolickiego papież będący augustianinem i pierwszy pochodzący z Ameryki Północnej. Kard. Prevost urodził się 14 września 1955 roku w Chicago.
tekst za: radiokielce.pl
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Oficjalna Strona Watykanu Tweets by Pontifex_pl Instagram Papieża Franciszka Episkopat Polski Prymas Polski ekai.pl Niedziela Kielecka Gość Niedzielny Radio EM Posłuchaj Radia EM Papieskie Dzieła Misyjne Missio Szkoła Katechistów Diecezji Kieleckiej Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie Katolicki Uniwersytet Lubelski
Msza święta
i Liturgia Godzin
z dnia.
Prefacja wielkanocna
– nr 20-24.
Msza o powołania
w parafii Grzymałków.
† Jan Majka 1980
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl