Rozmowa z ks. dr. Andrzejem Kwaśniewskim, historykiem, dyrektorem Ośrodka Archiwów, Bibliotek i Muzeów Kościelnych, Katolicki Uniwersytet Lubelski.
Obchody Milenium Chrztu Polski w 1966 roku odbywały się w Warszawie, Krakowie, Gnieźnie, Poznaniu, to były miejsca kulminacyjne. Ale włączone były też inne miasta i miejscowości Polski. Kardynał Stefan Wyszyński był także w Kielcach i Wiślicy, włączając również diecezję kielecką w przeżywanie tego Jubileuszu. Jak wyglądał jego pobyt?
W diecezji kieleckiej obchody odbywały się 16 i 17 lipca 1966 roku. Były podzielone na dwie części. Rozpoczęcie było w Kielcach, gdzie zgromadziło się około 40 tysięcy osób. Natomiast główne - odbywały się w Wiślicy. Tam zgromadziło się około 60 tysięcy wiernych.
Jak wyglądała uroczystość z udziałem kardynała Wyszyńskiego w Kielcach?
Na zdjęciach, które zachowały się w Narodowym Archiwum Cyfrowym widać morze głów ludzkich. Na mszę świętą z prymasem przyszli ludzie z Kielc i innych zakątków regionu. Kardynał przybył od strony Krakowa i był witany przez przedstawicieli kurii w miejscowości Zgórsko. Następnie przejechał do kurii i kieleckiej katedry. Droga od Zgórska do katedry była wypełniona ludźmi.
Z Kielc kardynał przejechał do Wiślicy. Na trasie witały go tysiące ludzi?
Prymas był witany przez wiernych w Morawicy, Lisowie, Piotrkowicach. Tak samo było w Chmielniku i Busku. Cała trasa była zapełniona ludźmi. Dostanie się do Wiślicy wówczas nie było takie łatwe. Do Kielc kursowały pociągi, autobusy, a do niewielkiej miejscowości można było się dostać jedynie pieszo lub furmankami, bo samochody i autobusy były bardzo nieliczne. Tam trud dotarcia był więc o wiele większy. W Wiślicy kardynał Wyszyński koronował figurę Matki Bożej Wiślickiej. Pomimo utrudnień i szykan władz komunistycznych wobec księży i wiernych świeckich na uroczystość przybyło około 60 tysięcy ludzi.
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Oficjalna Strona WatykanuInstagram Ojca ŚwiętegoX Ojca ŚwiętegoEpiskopat Polski Prymas Polski ekai.pl Niedziela Kielecka Gość Niedzielny Radio EM Posłuchaj Radia EM Papieskie Dzieła Misyjne Missio Szkoła Katechistów Diecezji Kieleckiej Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie Katolicki Uniwersytet Lubelski
Msza święta
i Liturgia Godzin
z dnia.
Prefacja zwykła
– nr 36-41.
Msza o powołania
w parafii Strożyska.
† Jan Tytko 1987
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl