W kościele rektorskim na Karczówce, gdzie znajduje się unikatowy w Polsce, wykonany z jednolitej bryły ołowiu posąg św. Barbary - modlono się 2 grudnia za górników i ich rodziny. Tradycje górnicze na klasztornym wzgórzu sięgają 300 lat wstecz.
Podczas Mszy św. sprawowanej przez księży pallotynów wierni modlili się także za zmarłych górników oraz m.in. za 26 osób, które zginęły w tym roku podczas pracy w polskich kopalniach.
W Eucharystii uczestniczyli pracownicy Kieleckiej Kopalni Surowców Mineralnych ze sztandarami. Obecny był też m.in. Józef Pozłutko, ostatni kierownik nieczynnej już Spółdzielni „Kopaliny Mineralne”.
Msze św. barbórkowe na Karczówce to tradycja reaktywowana w 2001 r. przez Stowarzyszenie Ochrony Tradycji Genius Loci „Karczówka”. Uroczystość jest łączona z wręczaniem statuetek im. Hilarego Mali.
Podczas dzisiejszej barbórki przypominana była tradycja górnicza na Karczówce, sięgająca w XVII-wieku. Od czasu, gdy zbudowano ołtarz św. Barbary, zbierali się tutaj na modlitwę górnicy i hutnicy z okolic Czarnowa, Białogonu, Niewachlowa. Obchodzili tu tzw. wyzwoliny. Tradycja zanikła po wojnie, głównie ze względów politycznych (górnicy spotykali się wówczas przy galenowej tablicy, ufundowanej w katedrze).
Statuetkę im. Hilarego Mali, Starosty Biskupiego Stanisława Czechowskiego i Biskupa Piotra Gębickiego wręczono po raz 12.
W tym roku otrzymały ją dwie instytucje: Wspólnota Gruntowa Leśna Byłej Wsi Czarnów oraz Spółka Leśna Wspólnoty Gruntowej Białogon.
„Te wspólnoty bazują na nadaniach pouwłaszczeniowych z czasów po powstaniu styczniowym. Gospodarują łącznie na blisko 100 ha lasu, prowadzą m.in. działalność społeczną, akcje charytatywne, rajdy powstańcze z udziałem młodzieży” – mówi KAI Stanisław Szrek, prezes Stowarzyszenia Genius Loci „Karczówka”.
Na szczycie zalesionego wzgórza Karczówka w Kielcach stoi pobernardyński zespół klasztorny. Wzniesienie o wysokości 315 m n.p.m. znajduje się w paśmie Kadzielniańskim i jest widoczne ze wszystkich punktów miasta. Niegdyś było to miejsce intensywnego wydobycia rud ołowiu oraz kamieniołomów.
Na miejscu dawnej kapliczki górniczej znajduje się kościół i klasztor pw. św. Karola Boromeusza, erygowany w 1624 r. przez bp. Marcina Szyszkowskiego jako wotum za ocalenie Kielc od zarazy. Od bazyliki kieleckiej do kościoła na Karczówce prowadzi historyczna, miejska droga krzyżowa erygowana z okazji ocalenia miasta – wciąż czynna. W 1655 r. kościół i klasztor zostały ograbione i częściowo spalone przez Szwedów, co upamiętnia m.in. obraz przy wejściu do kościoła. Karczówka była miejscem spotkań i potyczek powstańców styczniowych oraz działań żołnierzy Armii Krajowej. Od ponad 50 lat gospodarzami miejsca są księża pallotyni.
Tradycje górnicze przypomina m.in. figura św. Barbary, wykuta z jednej wielkiej bryły galeny (rudy ołowiu), zbliżona do naturalnej wielkości. Bryłę galeny wydobył w 1646 r. samotnie pracujący ubogi górnik Hilary Mala z pobliskiego Niewachlowa, któremu, jak podają źródła, Opatrzność po wielu trudach i wyrzeczeniach pozwoliła odnaleźć bogate złoża ołowiu w Górze Machnowskiej.
dziar
tekst za: www.ekai.pl
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Oficjalna Strona Watykanu Tweets by Pontifex_pl Instagram Papieża Franciszka Episkopat Polski Prymas Polski ekai.pl Niedziela Kielecka Gość Niedzielny Radio EM Posłuchaj Radia EM Papieskie Dzieła Misyjne Missio Szkoła Katechistów Diecezji Kieleckiej Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie Katolicki Uniwersytet Lubelski
Msza święta
i Liturgia Godzin
z dnia.
Prefacja wielkanocna
– nr 20-24.
Wspom. dowolne św. Jozefa, rzemieślnika (biały).
Msza święta
i Liturgia Godzin
ze wspomnienia.
Prefacja o św. Józefie – nr 65.
formularzy:
1. Msza o Jezusie Najwyższym i Wiecznym Kapłanie: Mszał, s. 183”, prefacja o Najświętszej Eucharystii nr 46-47 (biały).
2. Msza o powołania kapłańskie: Mszał s. 131”.
3. Msza o powołania do życia zakonnego: Mszał s. 134”.
Msza o powołania
w parafii Sokolniki.
† Władysław Wójcik 1983
† Tadeusz Grzybek 1995
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl