Nasi klerycy dotarli na Jasną Górę

Grupa kleryków Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach przywędrowała pieszo na Jasną Górę w sobotę, 22 sierpnia, w 1. Kleryckiej Pieszej Pielgrzymce. 10 kleryków wraz ze swoim prefektem ks. Kamilem Banasikiem przeszła trasę ok. 150 km z Kielc do Częstochowy, w organizowanej po raz pierwszy pielgrzymce, trwającej 5 dni. Główną intencją wędrówki na Jasną Górę była modlitwa o powołania, stąd hasło: „Przypatrzcie się bracia powołaniu waszemu!”.

„Wydawałoby się, że ta obecna sytuacja rodzi ograniczenia, i to prawda. Ale też wyzwala jakieś nowe inicjatywy – mówił Biskup Kielecki Jan Piotrowski, który w piątek był na Jasnej Górze witając Pielgrzymkę Rowerową Diec. Kieleckiej - Jest to wprawdzie niewielka grupa kleryków, ale dziękują Panu Bogu za dar powołań, które są u nas w kieleckim seminarium. A nasze seminarium rozpoczęło działalność w 1727 r., i dzięki Bogu, zawsze powołania były. Dziękujemy też za tegoroczny dar powołań, bo będziemy mieć co najmniej 10. kleryków na pierwszym roku, więc jest to wielki dar. Trzeba i jest za co dziękować. Naszym klerykom też gratuluję tej postawy, bo związana jest z ofiarą trudu wędrowania”.

„Główną intencją, która nam przyświeca, to modlitwa o nowe i święte powołania do naszego seminarium kieleckiego – mówi ks. Kamil Banasik, prefekt alumnów WSD w Kielcach, odpowiedzialny za powołania w diec. kieleckiej - Jednocześnie widzę też inny wymiar - klerycy bardzo się jednoczą na tej pielgrzymce, bardziej zżywają się ze sobą, i ja też jednocześnie mogę ich lepiej poznawać”.

„Potrzeba tej pielgrzymki zrodziła się z kilku powodów – po pierwsze, że w tym roku czas pandemii, i to pielgrzymowanie w normalny sposób jest ograniczone, stąd pojawił się pomysł utworzenia takiej kleryckiej pielgrzymki – mówi diakon Tomasz Chowaniec - Po drugie, chcieliśmy ruszyć właśnie w intencji powołań, teraz jest dosyć trudny czas w Kościele, tych powołań jest mniej. A po trzecie, klerycy w taki inny trochę sposób, niż w dotychczasowych pielgrzymkach, mogli w niej uczestniczyć - więcej ciszy, więcej modlitwy, takie rekolekcje w drodze”.

Powołanie wielu młodych ludzi rodzi się lub umacnia właśnie na pieszych pielgrzymkach, o czym mówi kleryk Tomasz, który 10. razy wędrował na Jasną Górę. „I z pewnością Osoba, do której pielgrzymujemy – Maryja. Mówi się o Maryi jako Matce kapłanów. Ona jest nam bliska” – podkreśla diakon Tomasz.

o. Stanisław Tomoń
BPJG/ dr