Nowi orędownicy Parafii Brzeziny

W grudniu 2014 r. i w styczniu 2015 r. do kościoła pw. Wszystkich Świętych w Brzezinach zostały wprowadzone relikwie św. Maksymiliana Marii Kolbego oraz bł. Marceliny Darowskiej, Ewy Noiszewskiej i Marty Wołowskiej.

Od 19 do 21 grudnia 2014 r. parafianie z Brzezin przeżywali Triduum ze św. Maksymilianem Marią Kolbe. Dołączył on bowiem do patronów tej parafii. Całość była poprzedzona Nowenną do tego wielkiego świętego z Niepokalanowa oraz spotkaniem młodych „Herbata z aureolą”, któremu patronował.

W piątkowe popołudnie w Świetlicy w Brzezinach, dzięki uprzejmości Fundacji Kazimierz z Bilczy, odbyła się projekcja filmu fabularnego „Życie za życie” w reżyserii Krzysztofa Zanussiego. Przybyło na nią kilkadziesiąt osób, które chciały poznać postać świętego Maksymiliana. Film zaprezentował Jego osobę przez pryzmat ostatniego czynu miłości – oddania swego życia za brata.

W sobotę, w dzień poświęcony Matce Bożej, za przykładem świętego franciszkanina ks. proboszcz Józef Knap oddał parafię pw. Wszystkich Świętych w Brzezinach w opiekę Niepokalanej Maryi. Akt ten został poprzedzony nabożeństwem ku Jej czci, podczas którego odbył się śpiew Akatystu. Wykonały go schola Angelo z Piotrkowic z pomocą Scholi Parafialnej im. św. Stanisława Kostki z Brzezin.

Kulminacyjnym wydarzeniem była niedzielna uroczystość, na którą przybyli do brzezińskiej parafii goście z Niepokalanowa. Homilie na Mszach św. głosił o. gwardian Mirosław Bartos. Towarzyszyło mu 5 sióstr ze Zgromadzenia Franciszkanek Rycerstwa Niepokalanej. Przygotowały one spotkanie z dziećmi oraz program słowno-muzyczny o życiu konsekrowanym. Na Mszy o godz. 12.00 odbyło się uroczyste wprowadzenie relikwii św. Maksymiliana Marii Kolbego przez gwardiana Niepokalanowa. Relikwiarz w kształcie płomienia z symbolami nawiązującymi do tego patrona (dwie korony i krzyż franciszkański) spoczął na specjalnie przygotowanym ołtarzu. Zawieszono w nim obraz Świętego Maksymiliana, który od wielu lat zdobi ściany brzezińskiego kościoła. Oprawę eucharystii przygotowała schola parafialna. W uroczystości wzięła udział delegacja Rycerstwa Niepokalanej wraz z pocztem sztandarowym. Na koniec Mszy wszyscy wierni mogli ucałować relikwie św. Maksymiliana i zabrać ze sobą pamiątkowy obrazek.

Ostatnim wydarzeniem tego dnia było spotkanie Lectio Divina, które poprowadzili goście z Niepokalanowa. Przybliżyli wszystkim oddanie się Maryi tak bardzo popularyzowane przez św. Maksymiliana.

Niech podsumowaniem będą słowa z wstępu do uroczystej sumy: Prosimy Cię drogi Ojcze Maksymilianie oręduj za nami, ucz nas Miłości bezwarunkowej i proś naszą Matkę Maryję o szczególną opiekę nas naszą parafią. Jej się oddaliśmy i pragniemy, by ta parafia stała się prawdziwym Domem Niepokalanej. O Maryjo bez grzechu poczęta módl się za nami, którzy się do Ciebie uciekamy i za wszystkimi, którzy się do Ciebie nie uciekają, a zwłaszcza za nieprzyjaciółmi Kościoła Świętego i poleconymi Tobie. Święty Maksymilianie módl się za nami!

Z kolei w Uroczystość Objawienia Pańskiego, 6 stycznia 2015 r. do brzezińskiej parafii zostały uroczyście wprowadzone relikwie trzech sióstr ze Zgromadzenia Sióstr Niepokalanego Poczęcia NMP: założycielki bł. Matki Marceliny Darowskiej z Kotowiczów, oraz sióstr męczenniczek Błogosławionej Marty od Jezusa, Kazimiery Wołowskiej i Błogosławionej Ewy od Opatrzności, Bogumiły Noiszewskiej. Dokonał tego ks. kan. Jan Kukowski, dziekan dekanatu chęcińskiego. Oprawę muzyczną liturgii przygotowała Schola Parafialna oraz Orkiestra Dęta z Piekoszowa, która po Mszy przygotowała dla parafian Koncert kolęd.

W prostym relikwiarzu zakupionym przez Redakcję Pisma Parafialnego SANCTUS znajdują się 3 rotundy z relikwiami. Tego dnia w brzezińskiej parafii swą działalność rozpoczęło także Dzieło Biblioteczne im. Błogosławionych Sióstr Niepokalanek Ewy i Marty, które ma stworzyć możliwość czytania interesujących książek i innych publikacji dotyczących świętych i błogosławionych. Wezwanie naszej parafii obliguje nas do pogłębiania wiedzy na ten temat. Książki będą dostarczane do domów osób chcących poznawać świętych i błogosławionych. Patronki tego dzieła, Błogosławione siostry Ewa i Marta zostały bestialsko zamordowane przez hitlerowców na Górze Pietralewickiej koło Słonimia. Do ostatniej chwili ograbione ze swoich strojów, odmawiały różaniec i śpiewały pieśni religijne. Ofiara życia, którą poniosły patronki Dzieła Bibliotecznego niech będzie dla nas wszystkich powodem do zatrzymania i zastanowienia nad tym, co najważniejsze. Zachęcamy do składania w specjalnej skrzynce przy wejściu do kościoła deklaracji chęci udziału w Dziele Bibliotecznym. Jest to okazja do pogłębiania swej wiedzy religijnej oraz wiary.

Błogosławiona Marcelino, Ewo i Marto módlcie się za nami!

Damian Zegadło