Nowoobłóczeni klerycy modlili się na Jasnej Górze

Klerycy III roku Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach przybyli we wtorek, 9 grudnia na Jasną Górę, aby podziękować za otrzymanie sutanny. Pokłonili się Maryi Jasnogórskiej w Kaplicy Cudownego Obrazu.

„Mieć na sobie sutannę, jest to niesamowite uczucie" – mówi kl. Patryk Kundera. – „Na pewno trochę trudno przyzwyczaić się do tego stroju, ale faktycznie tak, jak mówi ta modlitwa przed założeniem stroju duchownego ‘Panie, przyoblecz mnie w nowego człowieka’ jest jak najbardziej adekwatna do tego, bo na pewno ta sutanna zobowiązuje mnie do tego, żeby jeszcze bardziej świadczyć o Jezusie Chrystusie, bo już nie jestem takim zwykłym człowiekiem, tylko widocznym kapłanem, już ludzie będą się do mnie zwracać ‘proszę księdza".

„Dziś podczas tej Mszy św., jak i całej tej naszej pielgrzymki, chcemy dziękować przez ręce Maryi za dar powołania" – zaznacza kl. Dominik Majewski. – „Myślę, że każdy z nas wynosi już te zalążki naszego powołania z domu rodzinnego, przez przykład naszych rodziców, naszych rodzin, ale także przez przykład naszych proboszczów, księży prefektów, którzy przykładem swojego życia prowadzą nas do Chrystusa”.

Posłuchaj: rozmowa z klerykami

Mszy św. odprawionej o godz. 17.30 w Kaplicy Matki Bożej przewodniczył ks. kan dr Karol Zegan, opiekun kursu. - „Dziś w przestrzeni publicznej coraz bardziej walczy się, próbuje się unikać symboli religijnych, tym bardziej więc w tym świecie potrzebni są ludzie, kapłani, klerycy, którzy właśnie przez noszenie sutann, przez swoje przywiązanie do Chrystusa i Kościoła będą przypominali o tym, że Bóg i Kościół jest obecny w Polsce i w naszej przestrzeni publicznej. Proszę wszystkich, aby modlili się w intencji powołań, aby modlili się w intencji tych kleryków, którzy przybyli tutaj po raz pierwszy ubrani w sutanny. Wczoraj te sutanny pobłogosławił im biskup kielecki Jan Piotrowski” – powiedział ks. Zegan na zakończenie Eucharystii.

tekst za: www.jasnagora.com