O Diecezjalnej Pielgrzymce do Nowego Korczyna raz jeszcze

W dniu 22 lipca 2023 r. odbyła się IX Diecezjalna Pielgrzymka do Sanktuarium św. Kingi w Nowym Korczynie przeżywana pod hasłem: „Wierzę w Kościół Chrystusowy”.

O godzinie 11.00, rozpoczęliśmy modlitwę przy źródełku św. Kingi z udziałem Księdza Biskupa Jana Piotrowskiego, kapłanów, przedstawicieli władz państwowych i samorządowych, zaproszonych gości, pielgrzymów i mieszkańców parafii. Następnie uczestnicy wyruszyli w procesji do kościoła św. Stanisława, w którym znajduje się Diecezjalne Sanktuarium Świętej Kingi.

Około godziny 11.30 pielgrzymi przystąpili do Sakramentu Pokuty i Pojednania. Młodzież z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Nowym Korczynie w strojach nawiązujących do średniowiecza odczytała historyczny dokument: „Akt Lokacyjny Nowego Miasta Korczyn” i przypomniała treść dokumentu, w którym Stolica Apostolska ogłosiła św. Kingę Patronką naszego Miasta.

O godzinie 12.00 rozpoczęła się Eucharystia, której przewodniczył Biskup Kielecki Jan Piotrowski. Mszę św. koncelebrowało wielu kapłanów, którzy przybyli do Sanktuarium z grupami pielgrzymów. W homilii bp Piotrowski podkreślał, że Kościół Chrystusowy nie jest organizacją, ale żywym organizmem jako Mistyczne Ciało Jezusa Chrystusa, naszego Pana i Odkupiciela. To właśnie o tej żywej wspólnocie, jak przed wiekami pięknie wypowiedział się św. Ireneusz z Lyonu: „Gloria Dei, vivens homo” – „Chwałą Boga jest żyjący człowiek” – powiedział biskup.

Hierarcha przypomniał, że św. Kinga, księżna i mniszka zakonu klarysek, święta żona księcia Bolesława Wstydliwego, syna tej ziemi, urodzonego w Starym Korczynie, pozostawiła po sobie pamięć osoby miłosiernej, pobożnej i wrażliwej na ludzką niedolę. Otaczała opieką chorych, opuszczonych i biednych, często posługując im osobiście. Te jej przymioty i zadania jakie wykonywała, wybrzmiały przy źródełku w odmówionej przez ks. Pawła litanii. Niczym w ewangelicznym zwierciadle ośmiu błogosławieństw, w tej pięknej nauce Pana Jezusa odbija się jej święte życie i zaprasza nas do podobnych postaw wiary, służby Bogu i bliźniemu – mówił bp Piotrowski.

Św. Kinga, ze względu na swoją szlachetną postawę, na prośbę polskich biskupów, została ustanowiona przez Papieża Benedykta XVI Patronką Samorządowców w naszej Ojczyźnie. Ks. Biskup wyraził nadzieję, że w Diecezji Kieleckiej i w Nowym Korczynie będzie się rozwijało duszpasterstwo samorządowców.

Nowy Korczyn to kolebka polskiego parlamentaryzmu. To właśnie tu, w kościele św. Stanisława, czyli w Diecezjalnym Sanktuarium św. Kingi, odbywały się Sejmiki Małopolskie i wiece, które w XIII w. organizował książę Bolesław Wstydliwy. To historyczne miejsce może także i dziś być inspiracją do organizowania spotkań dla Samorządowców, uroczystości, dni skupienia, rekolekcji.

Burmistrz Paweł Zagaja przypomniał, że w tym roku przypada 765-lecie lokacji Nowego Korczyna oraz 5 lat od przywrócenia praw miejskich tej miejscowości. Podkreślił, że mieszkańców i lokalny samorząd w staraniach o odzyskanie przywilejów miejskich wspierał poseł Krzysztof Lipiec. Osobiste zaangażowanie i inicjatywa posła sprawiła, że Nowy Korczyn znalazł się na mapie miast, które mają przywrócone prawa miejskie. Dziękuję za to posłowi Krzysztofowi Lipcowi, jego współpracownikom i osobom, które przyczyniają się do tego, aby Nowy Korczyn zmieniał swoje oblicze – dodał Burmistrz.

Św. Kinga jest m.in. Patronką Diecezjalnego Sanktuarium w Nowym Korczynie, a 14 czerwca 2021 r. Stolica Apostolska ogłosiła ją Patronką Miasta Nowy Korczyn. To także patronka samorządowców. Zacna postać – podkreślał uczestniczący w Mszy św. poseł Krzysztof Lipiec. Odniósł się także do kwestii przywracania praw miejskich, które, jak zaznaczył, rozpoczęło się od Nowego Korczyna.

W niedzielę przeżywaliśmy Kingonalia. Miasto zaprosiło m.in. do udziału w quizach historycznych. W programie były także dmuchańce i inne atrakcje dla dzieci oraz loty widokowe helikopterem nad Nowym Korczynem i okolicami. Kingonalia zakończyły się występami zespołów muzycznych w muszli koncertowej. Zaprezentowali się m.in. artyści z krakowskiej sceny muzycznej, KGW Korczynianie nad Nidą oraz członkowie klubu Senior+.

W poniedziałek 24 lipca, według kalendarza liturgicznego przypada wspomnienie św. Kingi. Msze św. w Diecezjalnym Sanktuarium św. Kingi były sprawowane w porządku świątecznym i oddawaliśmy cześć naszej Patronce. Niech Święta Kinga otoczy nas swoją miłością, opieką, wyprasza dobre i liczne powołania do służby Bożej w Kościele, do Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach, do Sióstr Klarysek w Starym Sączu i wspiera w codziennym życiu nasze małżeństwa i rodziny.

ks. Paweł Majewski
KUSTOSZ DIECEZJALNEGO SANKTUARIUM ŚW. KINGI W NOWYM KORCZYNIE