Obradowała Rada Kapłańska

Dnia 11 marca 2020 r. odbyło się zebranie Rady Kapłańskiej pod przewodnictwem Biskupa Kieleckiego Jana Piotrowskiego. Wzięło w niej udział 24 kapłanów oraz Biskupi Pomocniczy: Marian Florczyk i Andrzej Kaleta. Obrady rozpoczęły się wspólną modlitwą, następnie odbyły się prelekcje.

Ks. Tomasz Gocel wygłosił referat pt.: „Ks. Marian Łuczyk, kapłan głębokiej wiary i praktycznej miłości. Czy znamy jego postać?” Przystępując do prezentacji postaci księdza Mariana Łuczyka zaznaczył, że jest bardzo mało dokumentów diecezjalnych związanych z postacią ks. Mariana. Natomiast ks. dr Andrzej Kwaśniewski zgromadził około 50 świadectw od osób pamiętających kapłana i je opracował. Ks. Tomasz Gocel przypomniał życiorys, parafie, w których pracował kapłan, jego działalność duszpasterską, pracę w Caritas. Przytoczył też kilka świadectw, przede wszystkim związanych z parafią w Sędziszowie, gdzie ks. Mariana nazwano „Sędziszowskim Bratem Albertem”. Postać kapłana Łuczyka przez wielu ludzi, którzy go spotkali jest wspominana jako świętego kapłana.

Po przerwie ks. prałat Tomasz Rusiecki wprowadził członków Rady w drugą część spotkania. Była ona związana z pochyleniem się nad tekstem Listu Ojca Świętego Franciszka do kapłanów z okazji 160 rocznicy śmierci Świętego Proboszcza z Ars i następnie pracą w grupach na wybranymi tekstami.

Rada pozytywnie zaopiniowała prośbę kilku rodzin proszących o formalną zmianę ich przynależności parafialnej. W wolnych wnioskach poruszono aktualne problemy związane z Kościołem, włącznie z zagrożeniem, jakie niesie epidemia koronawirusa.

Obrady zakończył krótkim podsumowaniem Biskup Kielecki Jan Piotrowski udzielając wszystkim obecnym pasterskiego błogosławieństwa.

Ks. dr Karol Zegan
SEKRETARZ RADY