Obraz Bożego Miłosierdzia w Nuncjaturze w Akrze

Po raz kolejny otrzymaliśmy wiadomość z dalekiej Ghany, gdzie urząd Nuncjusza Apostolskiego pełni nasz Rodak Ksiądz Arcybiskup Henryk Jagodziński. Zachęcamy do lektury.

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!

Podobnie jak w Indiach, także i w Ghanie, nie spotkałem jeszcze kościoła, gdzie nie byłoby obrazu Bożego Miłosierdzia. Jest też prawdą, że nie odwiedziłem wszystkich kościołów ani w Indiach, ani w Ghanie, i prawdopodobnie mi się to nie uda, więc być może gdzieś taki kościół jest, ale ja go jeszcze nie spotkałem. Jedynym wyjątkiem była kaplica Nuncjatury w Ghanie, gdzie tego obrazu nie było, gdy przyjechałem do Ghany. Ale od dzisiaj, tzn. 8 sierpnia 2021, obraz już jest, więc wyjątku już nie ma.

Przed dzisiejszą Mszą św. w Nuncjaturze, dokonałem poświęcenia obrazu Jezusa Miłosiernego. Rzeczywiście, kult Bożego Miłosierdzia, razem z obrazem Jezusa Miłosiernego bardzo szybko dotarł aż na krańce świata. Na Mszy św. była też podeszła w latach Ghanijka, pani Anna, poruszająca się na wózku inwalidzkim. Po zakończonej Eucharystii, poprosiła mnie o chwilę rozmowy. Oprócz słów radości z dzisiejszego poświęcenia, powiedziała mi, że Boże Miłosierdzie jest nie tylko dla katolików, ale dla wszystkich, dlatego też uważa, że należy iść do zborów protestanckich i głosić im tajemnicę Bożego Miłosierdzia. Aby także i oni zaczęli odmawiać koronkę do Bożego Miłosierdzia i dostępowali łask związanych z tą pobożnością i modlitwą. Pochwaliła mi się, że przygotowała specjalną broszurkę o Bożym Miłosierdziu, którą stara się rozpowszechniać. Także jak widać, tajemnica Bożego Miłosierdzia ma też wymiar ekumeniczny, jak bowiem modlimy się w Koronce: miej miłosierdzie dla nas i całego świata. Nie zamykamy się tylko na nas samych, nie modlimy się o Boże Miłosierdzie tylko dla nas, ale prosimy o nie dla całego świata. Nawet jeżeli współczesny świat, zachowuje się tak, jakby tego miłosierdzie nie potrzebował, albo raczej nie miał o nim pojęcia. Boże Miłosierdzie jest wielkim skarbem i ten skarb chcemy zanieść wszystkim. Jest czymś pięknym i wzruszającym, że te myśli i postawy rodzą się także wśród zwykłych wiernych, nie tylko na katedrach teologii.

Sam obraz, który poświęciłem w Nuncjaturze, pochodzi wprost z Sanktuarium Bożego Miłosierdzia z Łagiewnik, który po licznych perypetiach, dzięki przyjaciołom z Krakowa dotarł w końcu do Akry. Pomimo kilometrów, które oddzielają Polskę od Ghany, to odległość między dwoma krajami staje się coraz mniejsza, a więzy między dwoma krajami coraz silniejsze, a wszystko to dzięki Bożemu Miłosierdziu.

† Henryk M. Jagodziński
Nuncjusz Apostolski w Ghanie

8 sierpnia 2021 r.