Odpust ku czci św. Feliksa w Szarkówce

Na obrzeżach diecezji kieleckiej, w samym centrum powiatu miechowskiego, dnia 22 maja 2022 r. odbył się Odpust ku czci św Feliksa. Tradycyjne od wielu lat w kaplicy w Szarkówce odprawiona została Msza św. z okazji poświęcenia pól.

Niewiele osób wiedziało, że od lat 50-tych ubiegłego wieku w ołtarzu znajdują się relikwie św Feliksa. Z inicjatywy ks. Mariusza Kwaśniewskiego, proboszcza z Charsznicy, w roku 2022 odbył się pierwszy Odpust ku czci św. Feliksa z Kantalicjo, który jest patronem dzieci, kobiet w ciąży oraz małżeństw, które starają się o potomstwo.

Uroczystego poświęcenia pól dokonał pracujący w Charsznicy ks Sławomir Stębelski. Następnie odprawiona została Msza św. w kapliczce w Szarkówce, którą koncelebrowali ks. Krzysztof Banasik, wicedyrektor Caritas Diecezji Kieleckiej oraz ks. proboszcz Mariusz Kwaśniewski. Po Mszy św. wszystkie dzieci zostały pobłogosławione olejem św. Feliksa, przywiezionym od Ojców Kapucynów z Warszawy.

Po Eucharystii nadszedł czas na uroczyste spotkanie mieszkańców Szarkówki oraz wspaniałych gości w remizie OSP, która przechodzi obecnie remont. W trakcie Odpustu mieszkańcy zbierali również ofiary na remont zabytkowej kaplicy.

Warto także zaznaczyć, że od wielu lat przy tej kapliczce, mieszkańcy wsi oraz okolicznych wiosek spotykają się na odprawianiu tradycyjnych majówek. Kaplica została wybudowana w roku1926 na miejscu poprzednich kaplic.

>> Galeria zdjęć