Odpust „Pustego Grobu” w Miechowie

W III Niedzielę Wielkanocną, 5 maja 2019 r. w Bazylice Grobu Bożego obchodzone były uroczystości odpustowe z okazji niedzieli zwanej w Miechowie Odpustem „Pustego Grobu”.

O godz. 13.00 Sumie koncelebrowanej w Bazylice przewodniczył i Słowo Boże wygłosił o. Rafał Ścibiorowski O.Cist., nowy opat cystersów w Jędrzejowie. W trakcie centralnej Mszy św. Damy i Kawalerowie Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie - Zwierzchnictwo w Polsce zwani potocznie Bożogrobcami świętowali 20-lecie Inwestytury w Miechowie. Na zakończenie uroczystości wręczono zasłużonym osobom duchownym i świeckim odznaczenia - miechowskie krzyże pielgrzyma. Po Eucharystii uczestnicy Liturgii udali się w procesji eucharystycznej do krużganków poklasztornych oraz do Kaplicy Grobu Bożego.

Sanktuarium Grobu Bożego w Miechowie, które nosi też tytuł kolegiaty i Bazyliki Mniejszej w ciągu roku celebruje kilka razy uroczystości odpustowe: m.in. w III Niedzielę Wielkanocną zwaną lokalnie Uroczystością „Pustego Grobu”, w Uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła z racji jedności z rzymskimi bazylikami;  w niedzielę po 15 lipca z okazji konsekracji świątyni; na początku listopada z okazji rocznicy nadania i ogłoszenia tytułu Bazyliki; w lutym z okazji rocznicy nadania tytułu kolegiaty i instalacji kapituły oraz w Wielki Piątek. Ponadto każdy wierny może uzyskać odpust zupełny nawiedzając Bazylikę miechowską raz w roku w dowolnie wybrany przez siebie dzień.

tekst za: www.parafiamiechow.pl

>> Galeria zdjęć