W Uroczystość Objawienia Pańskiego, 6 stycznia 2016 r. w wielu miejscowościach naszej diecezji przeszedł Orszak Trzech Króli - radosny przemarsz ze śpiewem kolęd.
W Busku-Zdroju Orszak Trzech Króli wyruszył z trzech miejsc – z każdej buskiej parafii wyruszył Orszak z jednym królem. - „W trwającym Roku Świętym Miłosierdzia na rozpoczęcie Orszaku odmówiono Koronkę do Miłosierdzia Bożego" - mówi ks. prałat Marek Podyma, dziekan dekanatu buskiego.
Po przemarszu wszyscy spotkanie się na Alei Mickiewicza przy Starostwie i Urzędzie Gminy. Tam odbyło się wspólne kolędowanie.
W buskich Orszakach wzięli udział mieszkańcy miasta, kuracjusze, młodzież, dzieci i dorośli. W postacie Trzech Królów wcielili się odpowiedzialni za świecką społeczność w Busku: starosta Jerzy Kolarz, burmistrz Waldemar Sikora i wiceburmistrz Henryk Radosz, którzy oddali hołd Świętej Rodzinie i Dzieciątku Jezus.
______________
W Skalbmierzu Orszak Trzech Króli rozpoczął się na Rynku o godz. 11.30. Stamtąd procesję do kolegiaty poprowadził ks. kan. Marian Fatyga, proboszcz parafii.
- „W naszym Orszaku wzięli udział m.in. kolędnicy misyjni oraz bardzo dużo dzieci przebranych za postacie biblijne. Na rynku naszego miasteczka odbyło się także poświęcenie wody, kredy, złota i kadzidła” – mówi ks. Fatyga.
Skalbmierska parafia po drugi wzięła udział w kolejnej edycji Ogólnopolskiego Orszaku Trzech Króli. Każdy uczestnik dostał koronę i śpiewnik z kolędami.
______________
W Koszycach Orszak Trzech Króli wyruszył w tym roku po raz pierwszy. Uczestniczyło w nim bardzo wiele osób. – „W ubiegły piątek spaliła się nasza plebania. Korony, śpiewniki i naklejki ocalały więc postanowiliśmy nie odwoływać zaplanowanego wcześniej Orszaku. Było bardzo radośnie” – mówi ks. kan. Adam Pawlik, proboszcz parafii.
Orszak wyruszył z kościoła św. Marii Magdaleny i przeszedł na Rynek. Tam odbyło się wspólne kolędowanie. Trzej Mędrcy podążali na koszyckich „wielbłądach”, w których role wcieliły się konie.
______________
W Kostomłotach Orszak Trzech Króli przeszedł w tym roku po raz drugi. W radosnym pochodzie - przy wspólnym śpiewie kolęd - uczestniczyło ponad 800 osób. – „Prawie wszyscy mieli na głowach korony. Każdy uczestnik otrzymał także śpiewnik z kolędami oraz naklejkę. Te materiały otrzymaliśmy bezpłatnie z Warszawy z Fundacji Orszak Trzech Króli” – mówi ks. Tomasz Kaczówka, wikariusz.
Po Mszy św. Orszak udał się z kościoła przez plac wokół budynku Urzędu Gminy, po czym wrócił do szopki ustawionej przed kościołem, gdzie odbyło się wspólne kolędowanie. Dzieci były przebrane za kolędników.
______________
W Kazimierzy Wielkiej Orszak Trzech Króli wyruszył po raz trzeci. W rolę królów wcielili się: Krzysztof Lipiec, poseł na Sejm RP – jako król Kacper, Łukasz Maderak, wiceburmistrz Miasta i Gminy Kazimierza Wielka – jako król Melchior oraz Jarosław Klimczyk, zarządca cmentarza – jako król Baltazar, który kawałek trasy przejechał na „kazimierskim wielbłądzie". Nie zabrakło również Świętej Rodziny. Nawet księża wikariusze przebrali się w orszakowe stroje, m.in. ks. Mariusz Rozin wcielił się w rolę „arabskiego gitarzysty".
- „Po Orszaku została odprawiona Msza św., w czasie której modliliśmy się za wszystkich Mieszkańców naszego Miasta i Gminy, za władze samorządowe i za pracowników Starostwa Powiatowego” – mówi ks. Michał Haśnik, wikariusz.
Po Mszy św. odbyło się wspólne kolędowanie z Zespołem „Talitha KUM” z Krakowa. W Orszaku wzięło udział ponad 700 osób. Wszyscy uczestnicy mieli na głowach korony i każdy otrzymał śpiewnik z kolędami oraz naklejkę.
______________
W Proszowicach Orszak Trzech Króli rozpoczął się o godz. 11.30 na placu przy Państwowej Straży Pożarnej. Następnie ul. 3 Maja Orszak podążył do szopki przy kościele. O godz. 12.30 wszyscy uczestniczyli we Mszy św. w kościele parafialnym. Po Eucharystii odbyło się kolędowanie na Rynku oraz był ciepły posiłek.
Do Orszaku przyłączyły się m.in. dzieci należące do Koła Misyjnego, przebrane w różnobarwne kostiumy. Kolędnicy misyjni przynieśli Jezusowi w darze trud kolędowania po domach, w którym uczestniczyli od 26 grudnia, a także radości i smutki z tym związane. Wizyty kolędowe dostarczyły wielu doświadczeń i głębokich przeżyć zarówno samym kolędującym, jak i tym, którzy ich przyjmowali.
______________
W Brzezinkach - w parafii NMP Królowej Świata Orszak Trzech Króli wyruszył o godzinie 11.30. Wziął w nim udział Tomasz Lato - Wójt Gminy Masłów, Dyrekcja Szklanego Domu w Ciekotach, Zespół „Barczanki” oraz sotysi z Parafii Brzezinki, dzieci i młodzież oraz goście i licznie zebrani parafianie. Homilię w czasie Mszy św. wygłosił ks. kan. Jacek Kopeć, dyrektor Zespołu Szkół Katolickich Diecezji Kieleckiej im. Św. Stanisława Kostki.
______________
W królewskim grodzie Szydłów w tym roku po raz pierwszy odbył się Orszak Trzech Króli. Wyruszył z trzech szczególnych miejsc Szydłowa: od kościoła Wszystkich Świętych, od kościoła Ducha Świętego i od Synagogi. Królowie spotkali się na rynku w Szydłowie, gdzie było wspólne kolędowanie. Następnie wszyscy udali się na Plac Zamkowy, gdzie zostało odegrana scena spotkania Trzech Króli z Królem Herodem. Stąd Orszak wyruszył do kościoła parafialnego pw. Św. Władysława, gdzie została odprawiona Msza św., w czasie której czytania mszalne i modlitwę wiernych odczytali królowie.
- „W Orszaku wzięło udział kilkaset osób. Szczególne wrażenie, oprócz pań w strojach regionalnych, robiły damy dworu w średniowiecznych sukniach oraz uczniowie Szkoły Podstawowej w Szydłowie, ubrani w granatowe stroje arabskie. W postacie Trzech Króli wcielili się: Michał Skotnicki – starosta staszowski, Jan Klamczyński - wójt Gminy Szydłów i Zdzisław Gondek, grający niedawno w sztuce parafialnej św. Króla Władysława; Królem Herodem zaś był Paweł Krakowiak – szef Bractwa Rycerskiego Zamku Szydłów” – informuje ks. Ryszard Piwowarczyk, proboszcz.
______________
W Szańcu Orszak Trzech Króli odbył się po raz drugi. Rozpoczął się o godz. 12.00 Mszą św. celebrowaną przez ks. kan. Marka Tazbira, proboszcza parafii. W postacie królów wcielili się: Artur Prędki, radny gminy Busko-Zdrój oraz Marek Sarna i Marek Wojciechowski, sołtysi wsi Unikowa i Podgaja.
- „Chcieliśmy odpowiedzieć na szerokie zainteresowanie tym wydarzeniem naszej lokalnej społeczności, które zgromadziło na pierwszej edycji ponad tysiąc osób, zarówno z parafii Szaniec jak również z całej gminy i miasta Busko-Zdrój. Pragniemy kontynuować tradycję tego wspaniałego dzieła, które wypływa z wiary w cud Narodzenia Chrystusa” – mówi ks. Krzysztof Tkaczyk, wikariusz.
Po zakończeniu Eucharystii uformował się Orszak, który otwierała gwiazda betlejemska oraz flagi. W orszaku, w strojach pastuszków, wzięła udział m.in. młodzież i dzieci z klubu „Wolna Strefa”, działającego przy Domu Kultury w Szańcu. Nie zabrakło też Świętej Rodziny z osiołkiem. Orszak przy śpiewie kolęd i wtórze orkiestry, założonej na tą okazję, przewędrował uliczkami Szańca i dotarł do Domu Kultury. Tam Trzej Królowie oddali hołd Dzieciątku i złożyli swe dary.
- „W tegorocznym szanieckim Orszaku wzięło udział blisko tysiąc osób. Wszyscy otrzymali korony oraz śpiewniki z kolędami” – dodaje ks. Tkaczyk.
______________
W Radziemicach już po raz trzeci odbył się Orszak Trzech Króli. Inicjatywa ta nawiązuje do polskiej tradycji kolędniczej i jasełkowej - rozśpiewanych i radosnych kolędników, wędrujących po ulicach, domach i głoszących radosną Dobrą Nowinę o narodzeniu Jezusa. Organizatorem tegorocznego Orszaku była parafia św. Stanisława w Radziemicach, Zespół Szkół Radziemicach i Szkoła Podstawowa w Ibramowicach we współpracy z Fundacją „Orszak Trzech Króli”.
W Orszaku uczestniczyli bardzo licznie zgromadzeni parafianie i goście: dzieci, młodzież, dorośli i całe rodziny. Wzięli w nim udział przedstawiciele władz samorządowych Gminy Radziemice, strażacy i Orkiestra Dęta. Orszak wyruszył o godz. 10.30 sprzed Gimnazjum im. Jana Pawła II w Radziemicach. Przebrani w kolorowe stroje regionalne, jasełkowe i kolędnicze, w koronach orszakowych uczestnicy Orszaku prowadzeni przez Trzech Mędrców przeszli w kierunku kościoła, gdzie na spotkanie wyszedł ks. poboszcz Stanisław Mika. Po dotarciu Orszaku do Szopki Trzej Królowie złożyli Dzieciątku dary i uwielbili Nowonarodzonego. Następnie odbyło się wspólne kolędowanie z udziałem orkiestry dętej oraz sprawowana była Eucharystia w intencji uczestników Orszaku oraz misji i misjonarzy.
______________
W Chmielniku Orszak Trzech Króli wyruszył licznie z trzech miejsc parafii, by spotkać się na Rynku i tam wspólnie powitać rzesze zebranych uczestników. - „Następnie, pod przewodnictwem Mędrców, udaliśmy się do kościoła, gdzie przed ołtarzem upadliśmy oddając pokłon Panu i by uczestniczyć w Ofierze Eucharystycznej. Zaś wieczorem zgromadziliśmy się, by wspólnie pokolędować i wysłuchać pięknych polskich pastorałek w wykonaniu lokalnych zespołów: Śladkowianki, Źródło Sanicy oraz Laureata tegorocznego GRAND PRIX IX Świętokrzyskiego Przeglądu Kolęd i Pastorałek - Parafialnej Scholi MAGNIFICAT z parafii NP NMP w Chmielniku" - mówi ks. Ariel Szymiczek, wikariusz. - „Całość zwieńczyła piękna kolęda znana w wielu zakątkach świata i przetłumaczona na ponad 300 języków i narzeczy „Cicha noc", którą zaśpiewaliśmy w ciemnym kościele, przy tlących się lampkach choinek zgromadzeni wokół żłóbka Chrystusa" - dodaje ks. Szymiczek.
______________
W Domaszowicach po raz drugi odbył się Orszak Trzech Króli. W Orszaku bardzo licznie uczestniczyli zgromadzeni parafianie: dzieci, młodzież, dorośli, Rycerze Kolumba oraz całe rodziny. Orszak wyruszył spod krzyża umiejscowionego na początku drogi prowadzącej do kościoła o godz. 11.45. Przebrani w kolorowe stroje ze śpiewem na ustach uczestnicy Orszaku, prowadzeni przez Trzech Mędrców i ich giermków, przeszli w kierunku kościoła, gdzie czekali na nich Józef i Maryją z Dzieciątkiem Jezus. Oczywiście nie mogło zabraknąć, także kolorowo ubranych dzieci, które wcieliły się w rolę królów, aniołków i pastuszków. Po dotarciu orszaku do szopki Trzej Królowie złożyli Dzieciątku dary i oddali Mu pokłon.
O godzinie 12.15 była sprawowana Eucharystia pod przewodnictwem ks. proboszcza Dariusza Sieradzego, natomiast homilię wygłosił ks. dr Tomasz Siemieniec. Uroczystość uświetnił swoim śpiewem chór parafialny „Domaszowianki”.
______________
We Włoszczowie - w parafii bł. Ks. Józefa Pawłowskiego Orszak Trzech Króli wyruszył po raz pierwszy. - „Pierwszy król wyruszył z parkingu przy bloku nr 25 na os. Brożka, a jego orszak tworzyli tworzyli mieszkańcy Woli Wiśniowej i „nowego” Brożka. Drugi król wyruszył spod krzyża przy szkole im. S. Staszica i zgromadził mieszkańców „starego” Brożka. Trzeci król wyruszył z końca ul. Wschodniej (przy ul. Jędrzejowskiej) wraz z orszakiem mieszkańców wschodniej części parafii. O godz. 15.30 królowie wraz z orszakami przy śpiewie kolęd wyruszyli w stronę kaplicy. Po przyjściu królowi oddali hołd Nowonarodzonemu i złożyli dary – złoto, kadzidło i mirrę" - mówi ks. Paweł Rej, wikariusz.
- „Po przybyciu do kaplicy, mogliśmy obejrzeć przedstawienie bożonarodzeniowe przygotowane przez młodzież z Gimnazjum ZPO nr 2. Na koniec o godz. 17.00 została odprawiona Msza św." - dodaje ks. Rej.
______________
Orszak Trzech Króli jest organizowany w tym roku w Polsce po raz ósmy. Co roku kolejne miasta i wioski przyłączają się do tej inicjatywy. W tym roku zgłoszonych zostało ponad 460 miejscowości.
______________
xmhas
Zobacz: Galeria zdjęć i relacja z Kostomłotów
Zobacz: Galeria zdjęć i relacja z Kazimierzy Wielkiej
Zobacz: Galeria zdjęć z Szańca
Zobacz: Galeria zdjęć z Chmielnika
Zobacz: Relacja z Włoszczowy
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
ze wspomnienia.
Prefacja o NMP
– nr 55-58.
Msza o powołania
w parafii Pacanów.
† Lucjan Czechowski 1985
† Antoni Michoński 1986
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl