Orszaki Trzech Króli w parafiach naszej diecezji

W Uroczystość Objawienia Pańskiego, 6 stycznia 2016 r. w wielu miejscowościach naszej diecezji przeszedł Orszak Trzech Króli - radosny przemarsz ze śpiewem kolęd.

W Busku-Zdroju Orszak Trzech Króli wyruszył z trzech miejsc – z każdej buskiej parafii wyruszył Orszak z jednym królem. - „W trwającym Roku Świętym Miłosierdzia na rozpoczęcie Orszaku odmówiono Koronkę do Miłosierdzia Bożego" - mówi ks. prałat Marek Podyma, dziekan dekanatu buskiego.

Po przemarszu wszyscy spotkanie się na Alei Mickiewicza przy Starostwie i Urzędzie Gminy. Tam odbyło się wspólne kolędowanie.

W buskich Orszakach wzięli udział mieszkańcy miasta, kuracjusze, młodzież, dzieci i dorośli. W postacie Trzech Królów wcielili się odpowiedzialni za świecką społeczność w Busku: starosta Jerzy Kolarz, burmistrz Waldemar Sikora i wiceburmistrz Henryk Radosz, którzy oddali hołd Świętej Rodzinie i Dzieciątku Jezus.

______________

W Skalbmierzu Orszak Trzech Króli rozpoczął się na Rynku o godz. 11.30. Stamtąd procesję do kolegiaty poprowadził ks. kan. Marian Fatyga, proboszcz parafii.

- „W naszym Orszaku wzięli udział m.in. kolędnicy misyjni oraz bardzo dużo dzieci przebranych za postacie biblijne. Na rynku naszego miasteczka odbyło się także poświęcenie wody, kredy, złota i kadzidła” – mówi ks. Fatyga.

Skalbmierska parafia po drugi wzięła udział w kolejnej edycji Ogólnopolskiego Orszaku Trzech Króli. Każdy uczestnik dostał koronę i śpiewnik z kolędami.

______________

W Koszycach Orszak Trzech Króli wyruszył w tym roku po raz pierwszy. Uczestniczyło w nim bardzo wiele osób. – „W ubiegły piątek spaliła się nasza plebania. Korony, śpiewniki i naklejki ocalały więc postanowiliśmy nie odwoływać zaplanowanego wcześniej Orszaku. Było bardzo radośnie” – mówi ks. kan. Adam Pawlik, proboszcz parafii.

Orszak wyruszył z kościoła św. Marii Magdaleny i przeszedł na Rynek. Tam odbyło się wspólne kolędowanie. Trzej Mędrcy podążali na koszyckich „wielbłądach”, w których role wcieliły się konie.

______________

W Kostomłotach Orszak Trzech Króli przeszedł w tym roku po raz drugi. W radosnym pochodzie - przy wspólnym śpiewie kolęd - uczestniczyło ponad 800 osób. – „Prawie wszyscy mieli na głowach korony. Każdy uczestnik otrzymał także śpiewnik z kolędami oraz naklejkę. Te materiały otrzymaliśmy bezpłatnie z Warszawy z Fundacji Orszak Trzech Króli” – mówi ks. Tomasz Kaczówka, wikariusz.

Po Mszy św. Orszak udał się z kościoła przez plac wokół budynku Urzędu Gminy, po czym wrócił do szopki ustawionej przed kościołem, gdzie odbyło się wspólne kolędowanie. Dzieci były przebrane za kolędników.

______________

W Kazimierzy Wielkiej Orszak Trzech Króli wyruszył po raz trzeci. W rolę królów wcielili się: Krzysztof Lipiec, poseł na Sejm RP – jako król Kacper, Łukasz Maderak, wiceburmistrz Miasta i Gminy Kazimierza Wielka – jako król Melchior oraz Jarosław Klimczyk, zarządca cmentarza – jako król Baltazar, który kawałek trasy przejechał na „kazimierskim wielbłądzie". Nie zabrakło również Świętej Rodziny. Nawet księża wikariusze przebrali się w orszakowe stroje, m.in. ks. Mariusz Rozin wcielił się w rolę „arabskiego gitarzysty".

- „Po Orszaku została odprawiona Msza św., w czasie której modliliśmy się za wszystkich Mieszkańców naszego Miasta i Gminy, za władze samorządowe i za pracowników Starostwa Powiatowego” – mówi ks. Michał Haśnik, wikariusz.

Po Mszy św. odbyło się wspólne kolędowanie z Zespołem „Talitha KUM” z Krakowa. W Orszaku wzięło udział ponad 700 osób. Wszyscy uczestnicy mieli na głowach korony i każdy otrzymał śpiewnik z kolędami oraz naklejkę.

______________

W Proszowicach Orszak Trzech Króli rozpoczął się o godz. 11.30 na placu przy Państwowej Straży Pożarnej. Następnie ul. 3 Maja Orszak podążył do szopki przy kościele. O godz. 12.30 wszyscy uczestniczyli we Mszy św. w kościele parafialnym. Po Eucharystii odbyło się kolędowanie na Rynku oraz był ciepły posiłek.

Do Orszaku przyłączyły się m.in. dzieci należące do Koła Misyjnego, przebrane w różnobarwne kostiumy. Kolędnicy misyjni przynieśli Jezusowi w darze trud kolędowania po domach, w którym uczestniczyli od 26 grudnia, a także radości i smutki z tym związane. Wizyty kolędowe dostarczyły wielu doświadczeń i głębokich przeżyć zarówno samym kolędującym, jak i tym, którzy ich przyjmowali.

______________

W Brzezinkach - w parafii NMP Królowej Świata  Orszak Trzech Króli wyruszył o godzinie 11.30. Wziął w nim udział Tomasz Lato - Wójt Gminy Masłów, Dyrekcja Szklanego Domu w Ciekotach, Zespół „Barczanki” oraz  sotysi z Parafii Brzezinki, dzieci i młodzież oraz goście i licznie zebrani parafianie. Homilię w czasie Mszy św. wygłosił ks. kan. Jacek Kopeć, dyrektor Zespołu Szkół Katolickich Diecezji Kieleckiej im. Św. Stanisława Kostki.

______________

W królewskim grodzie Szydłów w tym roku po raz pierwszy odbył się Orszak Trzech Króli. Wyruszył z trzech szczególnych miejsc Szydłowa: od kościoła Wszystkich Świętych, od kościoła Ducha Świętego i od Synagogi. Królowie spotkali się na rynku w Szydłowie, gdzie było wspólne kolędowanie. Następnie wszyscy udali się na Plac Zamkowy, gdzie zostało odegrana scena spotkania  Trzech Króli z Królem Herodem. Stąd Orszak wyruszył do kościoła parafialnego pw. Św. Władysława, gdzie została odprawiona Msza św., w czasie której czytania mszalne i modlitwę wiernych odczytali królowie.  

- „W Orszaku wzięło udział kilkaset osób. Szczególne wrażenie, oprócz pań w strojach regionalnych, robiły damy dworu w średniowiecznych sukniach oraz uczniowie Szkoły Podstawowej w Szydłowie, ubrani w granatowe stroje arabskie. W postacie Trzech Króli wcielili się: Michał Skotnicki – starosta staszowski, Jan Klamczyński - wójt Gminy Szydłów i Zdzisław Gondek, grający niedawno w sztuce parafialnej św. Króla Władysława; Królem Herodem zaś był Paweł Krakowiak – szef Bractwa Rycerskiego Zamku Szydłów” – informuje ks. Ryszard Piwowarczyk, proboszcz.   

______________

W Szańcu Orszak Trzech Króli odbył się po raz drugi. Rozpoczął się o godz. 12.00 Mszą św. celebrowaną przez ks. kan. Marka Tazbira, proboszcza parafii. W postacie królów wcielili się: Artur Prędki, radny gminy Busko-Zdrój oraz Marek Sarna i Marek Wojciechowski, sołtysi wsi Unikowa i Podgaja.

- „Chcieliśmy odpowiedzieć na szerokie zainteresowanie tym wydarzeniem naszej lokalnej społeczności, które zgromadziło na pierwszej edycji ponad tysiąc osób, zarówno z parafii Szaniec jak również z całej gminy i miasta Busko-Zdrój. Pragniemy kontynuować tradycję tego wspaniałego dzieła, które wypływa z wiary w cud Narodzenia Chrystusa” – mówi ks. Krzysztof Tkaczyk, wikariusz.

Po zakończeniu Eucharystii uformował się Orszak, który otwierała gwiazda betlejemska oraz flagi. W orszaku, w strojach pastuszków, wzięła udział m.in. młodzież i dzieci z klubu „Wolna Strefa”, działającego przy Domu Kultury w Szańcu. Nie zabrakło też Świętej Rodziny z osiołkiem. Orszak przy śpiewie kolęd i wtórze orkiestry, założonej na tą okazję, przewędrował uliczkami Szańca i dotarł do Domu Kultury. Tam Trzej Królowie oddali hołd Dzieciątku i złożyli swe dary.

- „W tegorocznym szanieckim Orszaku wzięło udział blisko tysiąc osób. Wszyscy otrzymali korony oraz śpiewniki z kolędami” – dodaje ks. Tkaczyk.

______________

W Radziemicach już po raz trzeci odbył się Orszak Trzech Króli. Inicjatywa ta nawiązuje do polskiej tradycji kolędniczej i jasełkowej - rozśpiewanych i radosnych kolędników, wędrujących po ulicach, domach i głoszących radosną Dobrą Nowinę o narodzeniu Jezusa. Organizatorem tegorocznego Orszaku była parafia św. Stanisława w Radziemicach, Zespół Szkół Radziemicach i Szkoła Podstawowa w Ibramowicach we współpracy z Fundacją „Orszak Trzech Króli”.

W  Orszaku uczestniczyli  bardzo licznie zgromadzeni parafianie i goście: dzieci, młodzież, dorośli i całe rodziny. Wzięli w nim udział przedstawiciele władz samorządowych Gminy Radziemice, strażacy i Orkiestra Dęta. Orszak wyruszył o godz. 10.30 sprzed Gimnazjum im. Jana Pawła II w Radziemicach. Przebrani w kolorowe stroje regionalne, jasełkowe i kolędnicze, w koronach orszakowych uczestnicy Orszaku prowadzeni przez Trzech Mędrców  przeszli w kierunku kościoła, gdzie na spotkanie wyszedł ks. poboszcz Stanisław Mika. Po dotarciu Orszaku do Szopki Trzej Królowie złożyli Dzieciątku dary  i uwielbili Nowonarodzonego. Następnie odbyło się wspólne kolędowanie z udziałem orkiestry dętej oraz sprawowana była Eucharystia w intencji uczestników Orszaku oraz misji i misjonarzy.

______________

W Chmielniku Orszak Trzech Króli wyruszył licznie z trzech miejsc parafii, by spotkać się na Rynku i tam wspólnie powitać rzesze zebranych uczestników. - „Następnie, pod przewodnictwem Mędrców, udaliśmy się do kościoła, gdzie przed ołtarzem upadliśmy oddając pokłon Panu i by uczestniczyć w Ofierze Eucharystycznej. Zaś wieczorem zgromadziliśmy się, by wspólnie pokolędować i wysłuchać pięknych polskich pastorałek w wykonaniu lokalnych zespołów: Śladkowianki, Źródło Sanicy oraz Laureata tegorocznego GRAND PRIX IX Świętokrzyskiego Przeglądu Kolęd i Pastorałek - Parafialnej Scholi MAGNIFICAT z parafii NP NMP w Chmielniku" - mówi ks. Ariel Szymiczek, wikariusz. - „Całość zwieńczyła piękna kolęda znana w wielu zakątkach świata i przetłumaczona na ponad 300 języków i narzeczy „Cicha noc", którą zaśpiewaliśmy w ciemnym kościele, przy tlących się lampkach choinek zgromadzeni wokół żłóbka Chrystusa" - dodaje ks. Szymiczek.

______________

W Domaszowicach po raz drugi odbył się Orszak Trzech Króli. W Orszaku bardzo licznie uczestniczyli zgromadzeni parafianie: dzieci, młodzież, dorośli, Rycerze Kolumba oraz całe rodziny. Orszak wyruszył spod krzyża umiejscowionego na początku drogi prowadzącej do kościoła o godz. 11.45. Przebrani w kolorowe stroje ze śpiewem na ustach uczestnicy Orszaku, prowadzeni przez Trzech Mędrców i ich giermków, przeszli w kierunku kościoła, gdzie czekali na nich Józef i Maryją z Dzieciątkiem Jezus. Oczywiście nie mogło zabraknąć, także kolorowo ubranych dzieci, które wcieliły się w rolę królów, aniołków i pastuszków. Po dotarciu orszaku do szopki Trzej Królowie złożyli Dzieciątku dary i oddali Mu pokłon.

O godzinie 12.15 była sprawowana Eucharystia pod przewodnictwem ks. proboszcza Dariusza Sieradzego, natomiast homilię wygłosił ks. dr Tomasz Siemieniec. Uroczystość uświetnił swoim śpiewem chór parafialny „Domaszowianki”.

______________

We Włoszczowie - w parafii bł. Ks. Józefa Pawłowskiego Orszak Trzech Króli wyruszył po raz pierwszy. - „Pierwszy król wyruszył z parkingu przy bloku nr 25 na os. Brożka, a jego orszak tworzyli tworzyli mieszkańcy Woli Wiśniowej i „nowego” Brożka. Drugi król wyruszył spod krzyża przy szkole im. S. Staszica i zgromadził mieszkańców „starego” Brożka. Trzeci król wyruszył z końca ul. Wschodniej (przy ul. Jędrzejowskiej) wraz z orszakiem mieszkańców wschodniej części parafii. O godz. 15.30 królowie wraz z orszakami przy śpiewie kolęd wyruszyli w stronę kaplicy. Po przyjściu królowi oddali hołd Nowonarodzonemu i złożyli dary – złoto, kadzidło i mirrę" - mówi ks. Paweł Rej, wikariusz.

- „Po przybyciu do kaplicy, mogliśmy obejrzeć przedstawienie bożonarodzeniowe przygotowane przez młodzież z Gimnazjum ZPO nr 2. Na koniec o godz. 17.00 została odprawiona Msza św." - dodaje ks. Rej.

______________

Orszak Trzech Króli jest organizowany w tym roku w Polsce po raz ósmy. Co roku kolejne miasta i wioski przyłączają się do tej inicjatywy. W tym roku zgłoszonych zostało ponad 460 miejscowości.

______________

xmhas

Zobacz: Galeria zdjęć i relacja z Kostomłotów

Zobacz: Galeria zdjęć i relacja z Kazimierzy Wielkiej

Zobacz: Galeria zdjęć z Szańca

Zobacz: Galeria zdjęć z Chmielnika

Zobacz: Relacja z Włoszczowy

 

 
 
 
Orszakt Trzech Króli w Busku-Zdroju
Busko-Zdrój
Busko-Zdrój
Kaplica św. Anny w Busku-Zdroju - rozpoczęcie Orszaku
Orszak w Parku Zdrojowym w Busku-Zdroju - na tle Marconiego
Pokłon Mędrców
Wspólne kolędowanie w Busku-Zdroju
Orszak Trzech Króli w Skalbmierzu
Skalbmierz
Skalbmierz
Skalbmierz
Skalbmierz
Skalbmierz
Orszak Trzech Króli w Kostomłotach
Kostomłoty
Kostomłoty
Kostomłoty
Kostomłoty
Kostomłoty
Orszak Trzech Króli w Kazimierzy Wielkiej
Kazimierza Wielka
Kazimierza Wielka
Kazimierza Wielka
Kazimierza Wielka
Kazimierza Wielka
Orszak Trzech Króli w Koszycach
Koszyce
Koszyce
Koszyce
Koszyce
Koszyce
Koszyce
Koszyce
Orszak Trzech Króli w Proszowicach
Proszowice
Proszowice
Proszowice
Proszowice
Proszowice
Trzej Królowie w Bukowej
Bukowa
Bukowa
Orszak Trzech Króli w Brzezinkach
Brzezinki
Brzezinki
Orszak Trzech Króli w Szydłowie
Szydłów
Szydłów
Szydłów
Szydłów
Orszak Trzech Króli w Domaszowicach
Domaszowice
Domaszowice
Domaszowice
Domaszowice
Domaszowice
Domaszowice
Domaszowice
Domaszowice
Domaszowice
Orszak Trzech Króli w Szańcu
Szaniec
Szaniec
Szaniec
Szaniec
Szaniec
Szaniec
Szaniec
Szaniec
Orszak Trzech Króli w Radziemicach
Radziemice
Radziemice
Radziemice
Radziemice
Radziemice
Radziemice
Radziemice
Radziemice
Radziemice
Radziemice