Ostatnie pożegnanie ks. kanonika Ignacego Sepioło

We wtorek, 11 lipca 2023 r., w drewnianej, zabytkowej świątyni parafialnej Matki Bożej Częstochowskiej w Radkowicach, pożegnano zmarłego ks. kan. Ignacego Sepioło, byłego proboszcza w Krzyżanowicach i Olesznie.

Mszy św. pogrzebowej przewodniczył Biskup Kielecki Jan Piotrowski, a koncelebrowało ją kilkunastu kapłanów z diecezji kieleckiej, gliwickiej i opolskiej. Bardzo liczną grupę wiernych uczestniczących w pogrzebie stanowili parafianie z Oleszna, gdzie Śp. ks. Sepioło pracował jako proboszcz od 1986 r. aż do przejścia na emeryturę w 2012 r., a więc przez 26 lat.

Homilię pogrzebową wygłosił bratanek zmarłego kapłana ks. Artur Sepioło – pracownik Referatu Duszpasterstwa Odnowy w Duchu Świętym oraz Referatu Nowej Ewangelizacji Kurii Diecezjalnej w Gliwicach. – „Dzisiaj chcę podziękować Panu Bogu za dar życia mojego wujka, księdza, kanonika, brata. Chcę podziękować za to, że on wskazywał na pewien porządek, który jest potrzebny ale też pewne rzeczy wymagają ożywienia, odnowienia, akceptacji. Więc dzisiaj dziękując za jego życie, za jego posługę, za jego ofiarność, za jego kapłańskie zmaganie, za jego też cierpienie, dziękując Bogu za to, ja chcę się dużo nauczyć. Ja chcę pozwolić, aby Jezus zatrzymywał mnie za każdym razem, kiedy zmierzam do przepaści, do grzechu. Ja chcę, żeby Jezus kształtował moje przeżywanie, bo chcę być w radości życia wiecznego. Ja chcę, żeby Jezus dotykał tego co martwe we mnie (…)” – mówił kaznodzieja.

Na zakończenie liturgii pogrzebowej, podziękowanie w imieniu wszystkich kapłanów oraz swoje wspomnienia dotyczące życia zmarłego kapłana z którym się od wielu lat przyjaźnił przedstawił ks. prałat Wiesław Jasiczek, były proboszcz parafii św. Jadwigi Królowej w Kielcach (pracował w parafii Oleszno jak wikariusz).

Śp. ks. kan. Ignacy Sepioło święcenia prezbiteratu przyjął w 1964 r. z rąk biskupa Jana Jaroszewicza. Jako wikariusz pracował w następujących parafiach: Irządze i Młodzawy k. Pińczowa oraz jako proboszcz w Krzyżanowicach i Olesznie k. Włoszczowy. W 2012 r. wraz z ks. Danielem Kaziorskim (ówczesnym proboszczem w Bukowie, gm. Krasocin), został uhonorowany tytułem Honorowego Obywatela Gminy Krasocin, jako „wyraz najwyższego wyróżnienia i uznania za zasługi dla społeczności gminy” – czytamy w uchwale Rady Gminy. Od tego samego roku, ks. Ignacy przebywał w Domu Księży Emerytów w Kielcach. Po ciężkiej i wyniszczającej chorobie zmarł 8 lipca 2023 r. w 86 roku życia oraz 60 roku kapłaństwa. Został pochowany na cmentarzu parafialnym w Radkowicach.

Ks. Krzysztof S. Tkaczyk