Ostatnie pożegnanie ks. Kordiana Dudy

W kościele parafialnym św. Bartłomieja, Apostoła w Chęcinach pożegnano zmarłego 22 września 2022 r. Śp. ks. Kordiana Dudę, dotychczasowego wikariusza w parafii Pacanów.

Liturgia pogrzebowa była sprawowana pod przewodnictwem Księdza Biskupa Mariana Florczyka, koncelebrowało ją ponad 100 księży z diecezji kieleckiej, bielsko-żywieckiej oraz z archidiecezji krakowskiej.

W homilii bp Marian Florczyk mówił o nadziei. - „Czasem w całym w tym bólu, gdy nie ma nikogo, pozostaje jednak przy człowieku nadzieja, że nie wszystko stracone. Choćby nawet iskrą, podtrzymuje człowieka przy nadziei, przy życiu. Mówi się, że nadzieja umiera ostatnia. Chyba taką nadzieję, która nie chciała umrzeć i była aż do ostatka, mieli rodzice ks. Kordiana, gdy modlili się przy nim i za niego. Taką nadzieję ulokowaną w Bogu miałem i ja, gdy z księdzem kapelanem modliłem się przy łóżku szpitalnym, ale też wielu ludzi świeckich i księży, którzy swoją nadzieję łączyli z wiarą. Ta wiara niosła ich jeszcze w takim spojrzeniu pozytywnym na życie. Różna jest siła ludzkiej nadziei, tak jak różna jest siła miłości, wiary, przyjaźni. Wszystko zależy co jest źródłem nadziei. Jeżeli źródłem miłości jest wiara w Jezusa, to ona jest silna wyróżniająca. Jeżeli źródłem nadziei jest Bóg, to też ta nadzieja czerpie siłę z niezwykłego źródła – z samego Boga”.

W modlitwie za zmarłego kapłana, duchowo łączył się również ordynariusz bielsko-żywiecki bp Roman Pindel, który przez swojego delegata i sekretarza ks. Piotra Górę, przesłał specjalny list.

Dzień przed pogrzebem w Chęcinach została odprawiona Msza św. żałobna w Sanktuarium Pana Jezusa Konającego w Pacanowie, gdzie ks. Kordian był wikariuszem. Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił ks. dr Adam Perz, kanclerz Kurii Diecezjalnej w Kielcach i zarazem opiekun rocznika księży wyświęconych w roku 2008.

Śp. Ks. Kordian Duda urodził się 29 grudnia 1983 r. w Oświęcimiu, w rodzinie Bogdana i Małgorzaty. Ukończył szkołę podstawową i średnią w Oświęcimiu. Po maturze wstąpił do WSD w Krakowie dla diecezji bielsko-żywieckiej. W 2005 r. wraz z rodzicami zmienił miejsce zamieszkania na Chęciny jednocześnie przenosząc się do kieleckiego seminarium i został przyjęty na IV rok studiów. Święcenia prezbiteratu przyjął 31 maja 2008 r. Po święceniach został skierowany do pracy duszpasterskiej do parafii Działoszyce a następnie pracował w parafii św. Wojciecha w Kielcach. Decyzją biskupa Kazimierza Ryczana został skierowany na studia specjalistyczne na KUL w Lublinie z zakresu teologii dogmatycznej. Po powrocie, od 2015 r. pracował w parafii Chrystusa Króla na kieleckim Baranówku. Swoją kapłańską posługę pełnił także od 2018 r. przez trzy lata w Słomnikach. W sierpniu 2021 r., rozpoczął pracę w parafii św. Marcina w Pacanowie. Doświadczony cierpieniem choroby, mając zaledwie 39 lat życia i w rozpoczętym 15 roku kapłaństwa, zmarł 22 września 2022 r. w Kielcach. Został pochowany na cmentarzu parafialnym w Chęcinach.

Ks. K. Tkaczyk