Oświadczenie Kurii Diecezjalnej w Kielcach

W związku z zaistniałym zamieszaniem informacyjnym, związanym ze sprawą domniemanego niewłaściwego zachowania księdza Diecezji Kieleckiej wobec osoby nieletniej, podanej do publicznej wiadomości w „Faktach TVN” z dnia 16 marca br., pragniemy  przedstawić następujące informacje:

1. Po otrzymaniu zgłoszenia w lipcu 2015 r., zgodnie z przewidzianą procedurą kościelną, zostało podjęte dochodzenie wstępne prowadzone przez Kurię Diecezjalną w Kielcach.

2. Po uzyskaniu informacji o wszczęciu postępowania przez Prokuraturę Rejonową w Miechowie, zgodnie z zasadą, według której nie należy prowadzić równolegle postępowania wewnątrzkościelnego, postępowanie kanoniczne zostało zawieszone.

3. W prowadzonym przez prokuraturę śledztwie, ksiądz, o którym jest wyżej mowa, był przesłuchiwany w charakterze świadka. Nie postawiono mu żadnych zarzutów. W oświadczeniu poinformował Kurię o  umorzeniu śledztwa.

4. Wobec zaistniałej obecnie sytuacji, decyzją Biskupa Kieleckiego, wyżej wymieniony ksiądz został odsunięty od pełnienia obowiązków duszpasterskich do czasu wyjaśnienia sprawy.

Ks. Mirosław Cisowski
RZECZNIK PRASOWY DIECEZJI KIELECKIEJ