Otwarcie Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonnych w Koforidua

Dnia 12 października 2022 r. uczestniczyłem po raz drugi w uroczystym otwarciu Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonnych Ghany (CMSR-GH), w Koforidua, w tamtejszych centrum pastoralnym – pisze do nas Ksiądz Arcybiskup Henryk Jagodziński.

Diecezja Koforidua, powstała w 1992 r., w wyniku oddzielenia od archidiecezji Akra. Stolica diecezji oddalona jest około dwóch godzin jazdy samochodem od Akry. Konferencja liczy około 50 członków, którymi są zazwyczaj przełożeni prowincjalni zgromadzeń zakonnych męskich i żeńskich obecnych w Ghanie. Jeżeli dane zgromadzenie jeszcze nie ustanowiło prowincji, to członkiem konferencji jest najwyższy przełożony tegoż zgromadzenia przebywający na stałe w Ghanie. Wśród zgromadzonych była także s. Fides, pochodząca z Polski, reprezentująca Zgromadzenie Najświętszej Rodziny z Nazaretu. Spotkanie rozpoczęliśmy modlitwą. Następnie, s. Mercy Boateng, SSL, obecna przewodnicząca Konferencji, przywitała zebranych i dokonała uroczystego wprowadzenia do plenarnego zebrania. Następnie, przemówił ks. prałat Francis Twum-Barimah, wikariusz generalny diecezji Koforidua, który powitał zebranych w imieniu biskupa diecezji, który z powodu wyjazdu był nieobecny w diecezji. Po czym poproszono mnie o zabranie głosu. Dziękując za zaproszenie, przekazałem wszystkim zebranym pozdrowienia i błogosławieństwo od Ojca Świętego. W moim wystąpieniu nawiązałem do papieskiej homilii wygłoszonej podczas Mszy św. 2 lutego, tego w roku, w Bazylice św. Piotra w Rzymie. Papież Franciszek zwracając się wtedy do osób konsekrowanych zaprosił je do zastanowienia się nad trzema pytaniami: co, kto i gdzie porusza ich życie. Tym co powinno poruszać życie osób poświęconych Panu Bogu powinna być miłość. A poruszającym powinien być Duch Święty. Wreszcie Papież Franciszek, ukazuje nam, że osoby konsekrowane, tak jak Symeon, są poruszone wtedy, kiedy w swoich ramionach trzymają Jezusa. Kiedy się głębiej nad tym zastanowimy, to takie pytanie, powinien postawić sobie każdy, kto wierzy w Chrystusa. Nie tylko osoby konsekrowane.

Po moim wystąpieniu przyszedł czas na pytanie. Muszę przyznać, że pytań było wiele i bardzo konkretnych, co mnie bardzo ucieszyło, ponieważ mogłem przez nie zobaczyć jakie są rzeczywiste problemy, radości i trudności jakimi żyją osoby konsekrowane w Ghanie.

Potem była wspólna modlitwa, błogosławieństwo i wspólna fotografia.

† Henryk M. Jagodziński
Nuncjusz Apostolski w Ghanie