Pamięć o ofiarach wypadków drogowych

W niedzielę, 19 listopada obchodziliśmy Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych. Krajowe Duszpasterstwo Kierowców oraz MIVA Polska zachęcają do modlitwy w intencji ofiar wypadków oraz do okazywania troski osobom poszkodowanym na drogach.

Krajowe Duszpasterstwo Kierowców i Stowarzyszenie MIVA Polska, które w 2006 roku zainicjowały obchody Dnia Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych w Polsce, zachęcają co roku w trzecią niedzielę listopada do modlitwy, w parafiach i miejscach kultu, za zmarłych i rannych w wypadkach drogowych oraz do okazywania bliskości, współczucia i życzliwego wsparcia wobec osób poszkodowanych na drogach.

W obchody Dnia Pamięci włącza się również wiele instytucji i organizacji działających na rzecz poprawy bezpieczeństwa na drodze. Tego dnia wybrzmiewa apel do wszystkich użytkowników drogi o odpowiedzialne i mądre korzystanie z pojazdów. Jest to także szczególna okazja, by okazać wdzięczność tym, którzy ratują życie na drogach.

Owocem obchodów Światowego Dnia Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych w Polsce jest powstanie pomnika upamiętniającego ofiary wypadków w Zabawie k. Tarnowa, przy Sanktuarium bł. Karoliny Kózkówny. Monument „Przejście” powstał w 2012 roku wraz z aleją pamięci. To właśnie w Zabawie odbywają się co roku główne obchody Dnia Pamięci. W tym roku oprócz Mszy św. w intencji ofiar wypadków i ich rodzin organizowane będą m.in. warsztaty psychologiczne dla ofiar wypadków drogowych, spotkanie przy pomniku „Przejście” i świadectwa, posadzenie „Drzewa pamięci”.

Obchody z udziałem MIVA Polska odbędą się w parafii pw. Wniebowstąpienia Pańskiego na warszawskim Ursynowie. Mszy św. w intencji ofiar wypadków drogowych, o godz. 12:30 przewodniczył będzie i okolicznościową homilię wygłosi ks. Jerzy Kraśnicki, dyrektor MIVA Polska, z-ca krajowego duszpasterza kierowców.

tekst za: episkopat.pl