Papież Honorowym Obywatelem Kielc. Mija 17 lat od wręczenia tytułu

Dokładnie 17 lat temu św. Jan Paweł II odebrał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Kielce. Wcześniej Rada Miasta  przez aklamację przyznała wyróżnienie podczas uroczystej gali.

Jak mówi inicjatorka przyznania tytułu Ojcu Świętemu, Halina Olendzka, wielkie znaczenie miała jego wizyta w stolicy regionu.

– W 1991 roku św. Jan Paweł II odwiedził nasze miasto. Wszyscy pamiętamy jego homilię na lotnisku w Masłowie. Mówił z niezwykłą mocą i siłą o niezwykle ważnych tematach. Poruszył wiele serc. Mieszkańcy Kielc zwracali się do Rady Miasta o przyznanie papieżowi honorowego obywatelstwa. Ziemia Świętokrzyska zajmowała w jego sercu szczególne miejsce – tłumaczy Halina Olendzka.

Petycji od mieszkańców było bardzo dużo. W 2003 roku postanowiono w końcu przyznać tytuł. – Wówczas większość w Radzie Miasta miała frakcja lewicowa. Okazuje się jednak, że w sercu każdego człowieka słowa papieża zostawiły swój ślad. Przygotowałam uchwałę, która została przyjęta podczas uroczystej sesji w Kieleckim Centrum Kultury. Wszyscy wstali i bili brawo. To był bardzo wzruszający moment – dodaje.

Po przyjęciu uchwały Honorowe Obywatelstwo wręczyła osobiście delegacja na czele z biskupem Marianem Florczykiem i nieżyjącym już przewodniczącym Rady Miasta Markiem Piotrowiczem.

– Pojechaliśmy w dużym składzie, bo jeszcze zorganizowała się cała pielgrzymka. Ojciec Święty przyjął ten tytuł w postaci dokumentów, symbolicznych kluczy do miasta i specjalnego medalu wybitego na tę uroczystość. Aula papieska przez pewną chwilę stała się „kielecka”. Papież był wówczas chory, ale przyjął nas bardzo serdecznie. Rozmawiał, wspominał i powiedział do mnie: „Kielce wyzwoliły Strzelce i ja o tym zawsze będę pamiętał” – dodaje nasza rozmówczyni.

tekst za: em.kielce.pl