Papież miał rację!

Ponad dwustu młodych z naszej diecezji posłuchało papieża Franciszka, który zachęcał: „Nie bójcie się być szczęśliwymi” i wraz z duszpasterzami wzięło udział w IX Diecezjalnym Dniu Młodzieży.

Warto było poświęcić ten czas nie tylko po to, by zapytać: jak i gdzie szukać prawdziwego szczęścia? Ale przede wszystkim dlatego, by spotkać żywych świadków doświadczających go i dzielących się nim. Co więcej, ci szczęśliwcy to nie młodzi drugiego lub trzeciego wieku, lecz rówieśnicy przybyłych.

W atmosferze spotkań modlitewnych, rozmów i formacji w małych grupach łatwiej było o zrozumienie tego, czym jest jedyna prawdziwa, czyli Boża, wizja szczęścia. Łatwiej też było o wyzbycie się z różnorakiego lęku, przed pójściem tą drogą. Skoro inni zapewniają, że im się udaje, że wytrzymują dzięki byciu z Bogiem i we wspólnocie, to i ja podołam. Pomocą w tych poszukiwaniach był tekst papieskiego Orędzia na XXIX Światowy Dzień Młodzieży oraz świadectwo nawrócenia złożone przez Patrycję Hurlak. Jej słowa pomogły w zrozumieniu tego, co może lub już dzieje się z nimi osobiście, czy ich rówieśnikami. A osobiste rozmowy pozwoliły wielu na wypowiedzenie trapiących ich problemów.

Wreszcie poszukiwanie szczęścia znalazło swój finał w „Forum młodych”, gdzie dzielono się pomysłami na uszczęśliwianie innych. Oczywiście nic na siłę. Bank pomysłów, który dzięki temu zaczął się rodzić i napisane przez grupy „Dezyderaty”, są dobrą zapowiedzią Bożego dzieła służącego dawaniu prawdziwego szczęścia.

Podsumowaniem tego ciepłego, również dzięki pięknej pogodzie, spotkania była Eucharystia pod przewodnictwem bp. Mariana Florczyka.

Papież Franciszek miał rację. Nie warto się zamartwiać, ale trzeba szukać szczęścia czerpiąc natchnienie od Ducha Świętego i otwierając się na wspólnotę wierzących.

Przy tej okazji ogromne podziękowania dla organizatorów DDM-u, który odbył się po raz pierwszy poza Kielcami - w Busku-Zdroju. Szczególnie ks. prałatowi Markowi Podymie, ks. kan. Tadeuszowi Szlachcie, ks. Józefowi Majchrzykowi, ks. Adamowi Wierzbickiemu oraz młodzieży i dorosłym wspierającym ich!

A na koniec: „WSZYSTKIE BRAWA DLA JEZUSA”.

Podczas IX Diecezjalnego Dnia Młodzieży do uczestników spotkania dotarła radosna wiadomość o mianowaniu przez Ojca Świętego Franciszka nowego Biskupa Kieleckiego! Został nim bp Jan Piotrowski - dotychczasowy biskup pomocniczy diecezji tarnowskiej. Młodzi od razu przekazali nowego Pasterzowi swoje życzenia.