Parafia Kazimierza Mała wyróżniona watykańskim dekretem

Wspólnota parafialna Wniebowzięcia NMP w Kazimierzy Małej, decyzją Penitencjarii Apostolskiej, otrzymała przywilej odpustu zupełnego z okazji liturgicznego wspomnienia św. Jana Pawła II.

Po Uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (15 sierpnia), drugi odpust parafialny będzie przeżywany 22 października lub w niedzielę, następującą po tym dniu.

W 3 Niedzielę Wielkiego Postu, 20 marca 2022 r., w kościele parafialnym w Kazimierzy Małej, przed każdą Mszą św. dekret Stolicy Apostolskiej, ogłaszał wiernym ks. dr Adam Perz, kanclerz Kurii Diecezjalnej w Kielcach.

„Penitencjaria Apostolska, dla pomnożenia pobożności wiernych i zbawienia dusz, na mocy uprawnień przyznanych w specjalny sposób przez Jego Świątobliwość Ojca Świętego Franciszka z Bożej Opatrzności Papieża, wziąwszy pod uwagę prośby przysłane do niej niedawno przez Najdostojniejszego Księdza Biskupa Jana Piotrowskiego, Biskupa Kieleckiego, wraz z Proboszczem Parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kazimierzy Małej, leżącej w tejże diecezji, wszystkim i każdemu z wiernych łaskawie udziela z niebiańskich skarbców Kościoła odpustu zupełnego, który będą mogli także ofiarować jako pomoc dla dusz wiernych w czyśćcu cierpiących, jeśli prawdziwie pokutując, przystąpiwszy do spowiedzi i pokrzepiwszy się Komunią świętą, nawiedzą pobożnie w formie pielgrzymki kościół parafialny Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i wezmą tam udział w świętych obrzędach liturgicznych w dniu 22 października, w liturgiczne wspomnienie Świętego Jana Pawła II albo w następną, najbliższą niedzielę” – zapisano w treści dekretu.

W tym roku, po raz pierwszy z racji udzielonego przywileju, jak zapowiedział ks. Krzysztof Balcer, proboszcz parafii, uroczysta Suma odpustowa na okoliczność liturgicznego wspomnienia św. Jana Pawła II, zostanie odprawiona w niedzielę, 23 października.

W kazimierskiej parafii bardzo żywy jest kult św. Jana Pawła II. Szczególną czcią otaczane są relikwie jego krwi. Znajdują się one w ołtarzu bocznym, który jest dedykowany Świętemu Papieżowi.

Osiemnastego dnia, każdego miesiąca, w kościele w Kazimierzy Małej, odbywa się Msza św. oraz nabożeństwo ku czci Papieża Polaka. Podczas tego comiesięcznego nabożeństwa zanoszone są modlitwy za rodziny. Zgromadzeni proszą o orędownictwo św. Jana Pawła II w intencji małżeństw, szczególnie tych, które w danym miesiącu przeżywają rocznicę ślubu. Trwa też modlitwa za matki w stanie błogosławionym, małżeństwa oczekujące potomstwa. Opiece św. Jana Pawła II są polecane osoby chore, samotne oraz starsze.

W czasie ostatnich trzech lat kilka razy miało miejsce błogosławieństwo relikwiami krwi św. Jana Pawła II we wszystkich miejscowościach parafii. Za każdym razem, ta inicjatywa duszpasterska, spotykała się z pozytywnym odzewem ze strony parafian. Całe rodziny oczekiwały na to wyjątkowe spotkanie ze św. Janem Pawłem II w znaku jego relikwii, gromadząc się przed bramami swoich domostw, które były przystrojone w żółto-białe flagi oraz wizerunki Papieża Polaka.

Na cmentarzu parafialnym w Kazimierzy Małej został wzniesiony siedemnastometrowy stalowy krzyż, który jest wierną repliką słynnego krzyża na Giewoncie. „Kazimierski Krzyż Miłości”, bo taka jest jego nazwa, to wyraz wdzięczności za dar życia i pontyfikat Papieża Polaka. Krzyż został uroczyście poświęcony 14 sierpnia 2021 r. przez Biskupa Kieleckiego Jana Piotrowskiego. Pasterz diecezji kieleckiej poświęcenia krzyża dokonał w obecności około tysiąca osób, licznie zgromadzonych parafian oraz zaproszonych gości. Przy krzyżu umieszczono 10 kamieni z tablicami, na których są wyryte cytaty zaczerpnięte z nauczania św. Jana Pawła II.

Parafia uczestniczyła również w ogólnopolskiej inicjatywie duszpasterskiej „Święty4ever – św. Jan Paweł II ze mną na zawsze”.