BIECHÓW, Wszystkich Świętych

Pomoc duszpasterska:
ks. Wojciech Tometczak, ur. 1973 (Stopnica) wyśw. 2000, mian. 2021

Kaplice:
Piestrzec (pw. MB Częstochowskiej)

Rys historyczny:
Początki parafii w Biechowie i pierwszego kościoła szacuje się na XIV w. Obecną świątynię wzniesiono w latach 1879–1880, konsekrował ją w 1886 r. bp Tomasz Kuliński. Podczas II wojny światowej (w 1944 r.) pociski i ogień zniszczyły kościół w znacznej części. Żołnierze sowieccy urządzili w kościele kryjówkę, ogrzewali się, paląc akta i księgi parafialne. Po odbudowie w latach 50. na pamiątkę pozostawiono pociski w murach. O wojnie przypomina także przedziurawiona karabinem maszynowym figura Jezusa na krzyżu na zewnętrznym murze kościoła. Ściany świątyni zdobi polichromia z motywami biblijnymi oraz obraz Ostatnia Wieczerza. W ołtarzu głównym – obraz MB Różańcowej (zwany obrazem MB Pompejskiej). Maryja podobnie jak Dzieciątko Jezus podają klęczącym przed Nimi ludziom różaniec. Do kościoła przylega kaplica z obrazem MB Częstochowskiej. Drewniana ambonka dekorowana jest płaskorzeźbami czterech Ewangelistów, na zaplecku – tablica z Dekalogiem.

Czy wiesz, że...
W parafii jest zwyczaj obchodzenia Niedzieli Grobowej w pierwszą niedzielę lipca. Uroczystości przebiegają tak, jak w dzień Wszystkich Świętych.

W pobliżu kościoła znajduje się zabytkowa figura Świętej Rodziny.

W latach 1981–1984 w Piestrzcu powstała kaplica dojazdowa.

Odpusty: MB Różańcowej – I niedziela października
św. Józefa Robotnika – 1 maja