BOGUCICE, Nawiedzenia NMP

tel. 41-357-11-06

liczba mieszkańców: 1 077

Proboszcz:
ks. Piotr Zagała, KHM, ur. 1960 (Wolbrom – diec. sosnowiecka), wyśw. 1985, mian. 2022

Rys historyczny:
O początkach Bogucic – miejscowości położonej 6 km od Pińczowa, źródła mówią niewiele. „W 1241 r. szli przez Bogucice od Chmielnika Tatarzy” (…) „Za Leszka Czarnego, wielu panów, uważając go za zniemczonego i pragnąc z Polski wypędzić, rozpoczęło przeciw niemu bój pod Bogucicami. Tu jednak Leszek odniósł zwycięstwo nad Konradem Mazowieckim 10 czerwca 1273 r.” – Taki oto opis znajdujemy w opracowaniu ks. Wiśniewskiego.

Początków parafii Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Bogucicach, a na pewno organizacji Kościoła należałoby szukać w czasach Kazimierza II – króla Polski. Parafia powstała po 1374 r. Pierwszy kościół wzniesiono z drewna na podmurowaniu. Kronikarz Jan Długosz, napisał, że  już za czasów Kazimierza II zaczęto budowę kościoła z kamienia. Jednak po śmierci króla zawieszono prace. Dopiero w 1630 r. Tomasz Szawocki – pleban Bogucic i kaznodzieja wiślicki wybudował kościół, który służy parafii do obecnych czasów. 10 października 1633 r. świątynię konsekrował bp Tomasz Oborski sufragan krakowski. Kościół był odnawiany w końcu XIX w. Świątynia jest architektoniczną perełką w regionie, wymaga jednak gruntownego remontu. Nawa główna zbliżona do kwadratu. Prezbiterium niższe i węższe zamknięte półkoliście  z zachowanymi elementami gotyckimi.

W barokowym ołtarzu głównym – obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem z I poł. XVIII w. przyozdobiony suknią metalową. Liczne wota w otoczeniu Madonny wskazują na wieloletnią tradycję kultu tego wizerunku. Zasłonę obrazu stanowi obraz Nawiedzenia NMP. W bocznych ołtarzach z II poł. XVIII w. – obrazy przedstawiające Trójcę Świętą i św. Józefa. W starej kruchcie kościelnej umieszczono otaczany dużym kultem zabytkowy krucyfiks. Świątyni można zobaczyć epitafia z XIX w. Do  zakrystii wiedzie wczesnobarokowy marmurowy portal z łacińskim tekstem  opisującym historię kościoła.

Czy wiesz, że…
21 stycznia 1863 r. podczas powstania styczniowego na palach pod Grochowiskami rozegrała się jedna z najkrwawszych bitew powstańczych. Bitwą dowodził gen. Marian Langiewicz. W walce został rany brat Albert Chmielowski. Co roku odbywają się tutaj rocznicowe obchody. Wielką atrakcją jest organizowana z dużym rozmachem historyczna rekonstrukcja bitwy powstańców z Moskalami oraz rajd pieszy na Grochowiska, gdzie znajduje się mogiła powstańcza.

Odpusty: Nawiedzenia NMP – 2 lipca
Niedziela Trójcy Świętej