BRZEZINY, Wszystkich Świętych

www.parafia.brzeziny.org.pl

liczba mieszkańców: 3 211

Proboszcz:
ks. Józef Knap, KHW, ur. 1954 (Gołaczewy – diec. sosnowiecka), wyśw. 1985, mian. 2013

Wikariusz:
ks. Mariusz Kałka, mgr lic. teol., ur. 1981 (Jędrzejów, bł. Wincentego Kadłubka), wyśw. 2008, mian. 2022

Kaplice:
Nida (pw. Nawiedzenia NMP)

Rys historyczny:
Parafię erygował w 1440 roku bp Zbigniew Oleśnicki wydzielając ją z parafii katedralnej w Kielcach. Na początku był to drewniany kościół, ale gdy zaczął się rozpadać w 1640r. proboszcz ks. Wojciech Miszkowicz podjął decyzję o budowie murowanej świątyni. Bp krakowski Andrzej Trzebnicki konsekrował ją 8 września 1675r. Kiedy w 1729 r. zostało założone przez biskupa krakowskiego Felicjana Szaniawskiego Seminarium Duchowne w Kielcach, parafia Brzeziny została przez tego biskupa przydzielona pod administrację Seminarium. Odtąd każdy regens Seminarium Duchownego był proboszczem parafii Brzeziny. Tak było aż do połowy XIX wieku, kiedy to dobra duchowne w Brzezinach przeszły pod zarząd państwowy. Pierwszym proboszczem z nominacji rządu był ks. August Żołądkowski. Z biegiem czasu kościołek okazał się za mały, więc trzeba było go powiększyć.

W 1870 r. kościół został rozbudowany, główna nawa została przedłużona ku zachodowi. Dobudowano nawy, wieżę i dzwonnicę pracę tę nadzorował ks. Jakub Kuliński. Prezbiterium jest dwuprzęsłowe, zamknięte wieloboczne, polichromia pochodzi z 1965 r. odnowiona w 1985 r. Obrazy: św. Jana Kantego z XVIII w. (przemalowany) Ukrzyżowania z I poł. XIX w. Epitafia z XVII i XIX w.

Czy wiesz, że…
Poświęcenia polichromii dokonał uroczyście w dniu 30 października 1966 r. – w Święto Chrystusa Króla – w czasie parafialnego obchodu Tysiąclecia Chrztu Polski – bp Jan Jaroszewicz.

15 sierpnia 1990 r. odbyła się uroczystość 550-lecia erygowania parafii Brzeziny. Mszę św. odprawił bp Stanisław Szymecki.

Obrazy Maksymiliana Marii Kolbego, św. Rafała Kalinowskiego, św. Brata Alberta Chmielowskiego, bł. Michała Kozala, bł. Karoliny Kózki, bł. Urszuli Ledóchowskiej, bł. Jerzego Matulewicza, ks. Jerzego Popiełuszki, prymasa Stefana Wyszyńskiego, papieża Jana Pawła II, papieża Eugeniusza IV ufundowali parafianie.

Odpusty: Wszystkich Świętych – 1 listopada
Wniebowzięcia NMP – 15 sierpnia