CHROBERZ, Wniebowzięcia NMP

www.parafia.chroberz.info

liczba mieszkańców: 1 996

Proboszcz:
ks. Wojciech Czekaj, mgr teol., ur. 1968 (Sieciechowice), wyśw. 1994, mian. 2023

Rys historyczny:
Jak głosi legenda w Chrobrzu miał wypoczywać wracający z wyprawy kijowskiej król Bolesław Chrobry. Według jednego z podań w okolicznych lasach król urządzał polowania. Jedno z nich zakończyło się fatalnie – król złamał nogę i musiał zostać tu na dłużej. Jak twierdzą kronikarze, Bolesław „zbudował tutaj kościół na podziękowanie Bogu za otrzymane zwycięstwa”.

Szybko wraz z kościołem wybudowany został warowny zamek, który musiał mieć poważne znaczenie obronne, ponieważ w 1290 r. schronił się w nim Jędrzej – królewicz węgierski, który uciekał przed złością swojego brata. Niestety, mury twierdzy nie uchroniły królewicza. Łatwowierny wpuścił do zamku kilku Węgrów, którzy podawali się za uciekinierów. Jak wielki popełnił błąd, przekonał się niebawem. „Uciekinierzy” okazali się skrytobójcami wysłanymi przez brata. Porwali księcia i utopili w pobliskiej Nidzie.

Nie wiadomo, kiedy w Chrobrzu wybudowany został pierwszy drewniany kościół. Jeśli wierzyć podaniom, miałoby to nastąpić, jak wspomniano wyżej, za rządów króla Bolesław Chrobrego. O tym pierwszym kościele nic nie wiemy. Pierwsza wzmianka źródłowa o parafii pochodzi z 1326 r. Obecny kościół został wzniesiony ok. 1550 r. z fundacji kasztelana zawichojskiego Stanisława Tarnowskiego. Murowany kościół został konsekrowany w 1570 r. przez sufragana krakowskiego – bpa Marcina Białobrzeskiego. Pierwszym proboszczem został ks. Zbigniew Ziółkowski. Świątynia była odnawiana w 1830 r., a 49 lat później dobudowano do niej od południa kaplicę Matki Bożej Różańcowej. W kaplicy ustawiony został ołtarz, który przeniesiony został z parafii Szaniec od ojców Kamedułów.

Przez lata opiekunami kościoła był możny ród Wielkopolskich, którego przedstawiciele upiększali świątynię. Potomkowie sławnego rodu do dnia dzisiejszego wielkim szacunkiem darzą kościół, w którym są pochowani ich protoplaści.

Skarbnica historii
Kościół w Chrobrzu należy pod względem historycznym do jednego z najciekawszych w naszym regionie. Długa historia, a nawet burzliwe lata wojen i zaborów, w miarę łaskawie obeszły się z zabytkami zgromadzonymi w jego wnętrzu, a są one – co tu dużo mówić – zachwycające. Do dziś zachował się renesansowy nagrobek fundatora kościoła – wojewody sandomierskiego Stanisława Tarnowskiego przedstawiający "śpiącą" postać zmarłego. Nagrobek zwieńczony jest płaskorzeźbą przedstawiającą Zmartwychwstanie oraz dmącym w trąbę aniołem.  Z inskrypcji umieszczonej na nagrobku można się dowiedzieć o licznych podróżach zamożnego fundatora do Macedonii, Arabii, Syrii, Grecji czy Egiptu. Równie piękny nagrobek znajduje się w prezbiterium, a wyobraża on ks. Zbigniewa Ziółkowskiego. Pomniki te powstały w warsztacie Jana Michałowicza z Urzędowa. Do dziś zachwycają kunsztem, przez znawców są zaliczane do najcenniejszych rzeźb renesansowych w Polsce.

W świątyni znajduje się też wiele innych tablic nagrobnych, które przypominają o byłych właścicielach Chrobrza, a dzięki którym świątynia zyskała obecny kształt i wygląd. Jedno z najciekawszych epitafiów poświęcone jest hrabinie Zofii Wielkopolskiej. Ufundował je jej mąż Aleksander. Na płycie kazał umieścić m.in. słowa: „Najlepszej żonie za 26 lat promiennego szczęścia”.

Kościół jest jednonawowy, a do prezbiterium od strony północnej została dobudowana  zakrystia, nad którą znajduje się mały skarbczyk. Od strony północnej w XVII w. dobudowana została kaplica św. Jana Kantego. W 1899 r. zaś do nawy od strony południowej dobudowano kaplicę p.w. Matki Boskiej Różańcowej. Sklepienie kościoła jest kolebkowe z lunetami na które  nałożono żebra o układzie sieciowym, w prezbiterium zaś żebra są w układzie krzyżowym. Na zwornikach umieszczone zostały herby fundatorów. W zakrystii znajduje się zabytkowy lawentarz. Obok kościoła stoi drewniana dzwonnica z dachem krytym gontem.

Kościół był remontowany między innymi w 1975 r. Wtedy to odkryta została  piękna renesansowa polichromia z ok. 1606 r. Podczas kolejnych prac remontowych wybudowano ogrodzenie, kamiennymi blokami otoczono skarpę, na której stoi kościół i wzmocniono ją podporami. Nad zakrystią została wymieniona cała więźba dachowa, a dachówkę zastąpiono miedzianą blachą.

Czy wiesz, że…
Ciekawostką – praktycznie niespotykaną w innych parafiach – jest kładka, która położona nad drogą prowadzi z plebanii do kościoła. W przeszłości była wykonana z drewna, lecz czas naruszył jej konstrukcję i trzeba było wykonać trwalszą z betonu.

Pałac Wielopolskich w Chrobrzu projektu Henryka Marconiego, w którym obecnie mieści się Zespół Szkół Rolniczych, został wzniesiony w latach 1857-60. Okazałą budowlę ufundował margrabia Aleksander Wielkopolski.

W 2000 r. w pałacowym parku, a także w pałacu w ekipa filmowa Filipa Bajona kręciła sceny do filmu Przedwiośnie.

Chroberz, znany był od wieków z niezwykle urodzajnych gleb. Jego największe bogactwo to  żyzna lessowa ziemia. Porzekadło: „Kto ma Chroberz, Książ i Szaniec może iść z królową w taniec” jest tego dobitnym potwierdzeniem.

Odpusty: Wniebowzięcia NMP – 15 sierpnia
św. Izydora – niedziela po 10 maja