GARTATOWICE, Św. Floriana m.

Adres:
28-404 Kije, Gartatowice nr 79
tel. 41-356-83-45

liczba mieszkańców: 826

Proboszcz:
ks. Tadeusz Pluta, ur. 1959 (Zborówek), wyśw. 1984, mian. 1996

Rys historyczny:
Parafia Gartatowice w gminie Kije jest stosunkowo młoda. 19 marca 1985 r. powstał samodzielny ośrodek duszpasterski, który wydzielono z macierzystej parafii w Kijach i z parafii Sędziejowice.

Parafia powstała dekretem bpa Stanisława Szymeckiego 16 stycznia 1992 r. Jej pierwszym proboszczem  został mianowany ks. Henryk Rusak, ówczesny wikariusz parafii Kije, który w parafii pracował do 1996 r. Był on także budowniczym kościoła.  Parafianie ufundowali mu pamiątkową tablicę w przedsionku świątyni.

Świątynię  wybudowano w latach 1984-1987 przy dużym zaangażowaniu mieszkańców. Ołtarz główny zdobią malowidła ścienne. Kościół wyposażono tak, by mógł sprawować miejsce kultu. Nie obyło się jednak bez trudności, które związane były z problemami, jakie czyniły  władze komunistyczne – z jednej strony, z drugiej z ciągłymi sporami i podziałami wewnątrz samej wspólnoty (część mieszkańców przyzwyczaiła się już do starej parafii w Sędziejowicach i nie zaakceptowała przynależności do nowej).

Czy wiesz, że…
W Gartatowicach znajduje się jeden z dwóch unikatowych kopców pradziejowych należących do starożytnych kultur, drugi podobny jest we wsi Stawiany.

We wczesnym średniowieczu w Umianowicach mieściła się osada należąca do zespołu osad podgrodowych grodu w Stawach.

Gartatowice leżą na Ponidziu, którego ozdobą są rozlokowane także na terenie parafii urokliwe świątki i kapliczki rozsiane po polach, stare, drewniane, zabytkowe domy z początku XX wieku.

Odpust: św. Floriana – 4 maja