KIELCE - BARWINEK, Św. Stanisława b. m.

Adres:
25-135 Kielce
ul. Szwedzka 2
tel. prob. 41-368-77-64, wik. 41-362-13-26

www.swietystanislawkielce.pl

liczba mieszkańców: 10 049

Proboszcz:
ks. Wiesław Stępień, prałat, KKW, mgr teol., ur. 1960 (Łopuszno), wyśw. 1989, mian. 2022

Wikariusze:
ks. Przemysław Filipkiewicz, dr teol., ur. 1981 (Jędrzejów, Trójcy Świętej), wyśw. 2008, mian 2019
ks. Stanisław Hatny, mgr teol., ur. 1963 (Prandocin), wyśw. 1988, mian. 2021
ks. Daniel Olejarczyk, mgr teol., ur. 1991 (Leszczyny), wyśw. 2018, mian. 2021

Rezydent:
ks. Marian Janus, mgr teol., kap. J. Św., KHK, ur. 1947 (Uniejów), wyśw. 1972, od 2022

Rys historyczny:
W 1987 r. Biskup Kielecki Stanisław Szymecki podjął decyzję o organizacji Ośrodka Duszpasterskiego na Osiedlu Barwinek i wyznaczył na patrona parafii Św. Stanisława BM, odważnego i bezkompromisowego pasterza broniącego wiary i moralności. W niedzielę, 2 września 1987 r. bp Stanisław Szymecki ogłosił w kościele Chrystusa Króla na Baranówku powstanie Ośrodka Duszpasterskiego pw. Św. Stanisława BM na Osiedlu Barwinek, wyłączonego z macierzystej parafii Chrystusa Króla. Jako nowopowstała wspólnota ochoczo przystąpiła do organizacji życia duszpasterskiego. Zorganizowano w prywatnych domach punkty katechetyczne dla dzieci i młodzieży, w których katechezy odbywały się przez trzy lata. W mieszkaniach prywatnych przez 3 lata mieszkali też księża pracujący w parafii. Jeśli chodzi o odprawianie nabożeństw, to wszystko zaczęło się od krzyża, który stanął na szczycie placu kościelnego. Wkrótce zbudowano niedużą drewnianą kapliczkę. Równocześnie trwały prace nad budową kaplicy, przy której licznie pracowali parafianie.

W Uroczystość św. Stanisława, 8 maja w 1988 r., w tej drewnianej kapliczce przy udziale kilku tysięcy wiernych została odprawiona po raz pierwszy Msza św. pod przewodnictwem bp. Stanisława Szymeckiego. Od tego dnia, do 5 listopada 1988 r., wierni gromadzili się na placu pod gołym niebem, by uczestniczyć w Eucharystii. 6 listopada nowowybudowana kaplica została poświęcona przez ówczesnego Księdza Biskupa Ordynariusza, w której parafianie gromadzili się codziennie na Mszy św. Kaplica ta stała się zalążkiem tworzącej się wspólnoty parafialnej.

W dniu 23 grudnia 1988 r. Biskup Kielecki Stanisław Szymecki wydał akt erygowania parafii Świętego Stanisława Biskupa Męczennika. Od tego czasu nowa wspólnota parafialna uczestniczyła we Mszy św. w tymczaoswej kaplicy, budując wspólnotę wiary i miłości. Kaplica mogła pomieścić około sześciuset osób, dlatego wiele osób musiało stać na zewnątrz. Wszyscy czuli potrzebę szybkiego rozpoczęcia budowy kościoła. W 1997 r. po rozwiązaniu spraw własnościowych i wykupie etapami ziemi, plac kościelny w całości stał się własnością parafii. W tym samym roku, w uroczystość odpustową parafii Biskup Kielecki Kazimierz Ryczan dokonał uroczystego poświęcenia placu i pobłogosławił wszystkich Parafian na mającą się rozpocząć budowę kościoła. Fundamenty budującego się kościoła poświęcił Ksiądz Biskup Ordynariusz 30 listopada 1997 r., a następnie 12 września 1999 r. wmurował kamień węgielny poświęcony przez papieża Jana Pawła II w Sandomierzu i akt erekcyjny budowanej świątyni.

W Roku Jubileuszowym 2000 w budującym się kościele parafia przeżyła szczególne wydarzenie. Pasterkę odprawił bp Mieczysław Jaworski, dzięki czemu wspólnota przeżyła Święta Bożego Narodzenia w nowym kościele, chociaż jeszcze nie było dachu tylko betonowe sufity i surowe ściany. W kolejnych latach wykonano wiele prac, w tym wylewki izolacyjne pod posadzkę, tynkowanie kościoła, ogrzewanie kościoła. Ostateczne wejście do kościoła z odprawianiem wszystkich nabożeństw nastąpiło w 2003 r.

Spośród ważniejszych wydarzeń w budującym się kościele należy przypomnieć zaprojektowanie, wykonanie i zamontowanie w 2006 r.: tabernakulum, posadzki marmurowej, prezbiterium i bocznych ołtarzy, wykonanych w technice sgraffito – starej włoskiej technice renesansowej z XV wieku. W 2008 r. zaprojektowano i zamontowano drzwi do kościoła. Równocześnie została rozpoczęta budowa plebanii. W 2012 r. kościół został wymalowany, następnie zamontowano oświetlenie w postaci reflektorów oraz kinkietów na filarach nawy głównej i nawach bocznych a w 2014 r. wykonane zostały ławki na około 800 miejsc siedzących. W 2016 r. kościół został udostępniony wiernym do modlitwy w ciągu dnia, przez wydzielenie przedsionka, dzięki czemu wierni mogą modlić się w ciągu dnia przed Najświętszym Sakramentem. Na początku 2019 r. zaprojektowano i wykonano marmurowy ołtarz i ambonki. W ramach budowy plebani, powstał piętrowy budynek, w którym wylano sufity.

W niedzielę, 15 grudnia 2019 r. miała miejsce uroczystość poświęcenia świątyni. Na Mszy św. o godz. 12.00 Aktu poświęcenia dokonał Biskup Kielecki Jan Piotrowski. Tym samym wspólny trud i ofiarność na rzecz parafii podejmowana przez ponad 30 lat zostały zwieńczone uroczystym poświęceniem kościoła i ołtarza, które uświęciło na zawsze tę świątynię oddając ją na własność Bogu w Trójcy Jedynemu. Wszyscy parafianie ufają, że ta świątynia jest miła Bogu, i że modlitwy zanoszone przed Boży tron są wysłuchane przez wstawiennictwo świętych Jana Pawła II i Faustyny Kowalskiej oraz błogosławionych Księdza Jerzego Popiełuszki i Karoliny Kózkówny, których relikwie znajdują się w tym kościele. Czują się dziećmi kochającego Boga, chcą umacniać swoją wiarę i wspólnotę wiernych w rodzinie parafialnej – we wspólnocie, której patronuje wielki biskup męczennik Święty Stanisław.

Odpust: św. Stanisława – 8 maja