KIELCE - DYMINY, Matki Bożej Fatimskiej

tel. 41-362-29-00

liczba mieszkańców: 1 566

Proboszcz:
ks. Adam Rosochacki, mgr lic. teol., ur. 1978 (Krzcięcice), wyśw. 2003, mian. 2022

Rezydent:
ks. Tadeusz Szeląg, KHK, ur. 1951 (Słupia Nadbrzeżna – diec. sandomierska), wyśw. 1975, od 2022

Rys historyczny:
Początki nowej wspólnoty parafialnej w Dyminach, wydzielonej z parafii Suków i Chrystusa Króla w Kielcach to 1986 r., gdy powstał samodzielny ośrodek duszpasterski. Parafię erygował bp Stanisław Szymecki 29 grudnia 1988 r. Budowa kościoła w stanie surowym to lata 1988-1993. Konsekracji świątyni dokonał w Roku Jubileuszowym 2000 bp Kazimierz Ryczan.

A gdyby głębiej sięgnąć do historii, trzeba by wspomnieć miejscowy obiekt kult – urokliwą, drewnianą kaplicę pw. Matki Bożej Częstochowskiej. Zachował się dokument erekcyjny tej publicznej kaplicy, wydany w 1810 r. Jest ona darzona sentymentem wiernych także z racji dramatycznych wydarzeń z czasów II wojny światowej, gdy Niemcy rozstrzelali tutaj grupkę osób, ocaleli zaś ci, którzy nie przerwali modlitwy... Serce starej kaplicy – czyli ołtarz Matki Bożej Częstochowskiej został odnowiony i umieszczony w bocznej nawie nowego kościoła.

Kościół w Dyminach wraz z obiektami towarzyszącymi zaprojektowała Regina Kozakiewicz-Opałka. Jest ona także współprojektantką wnętrza, wraz z wykonawcą elementów wystroju art. rzeźbiarzem Stefanem Majem.

W ołtarzu głównym znajduje się duża płaskorzeźba w stiuku, przedstawiająca Matkę Bożą Fatimską, w bocznych – Pan Jezus Miłosierny oraz ołtarz Matki Bożej Częstochowskiej. Ze stiuku wykonano także stacje Drogi Krzyżowej i tabernakulum. Posadzka z marmuru „biała mariann”, wreszcie ołtarz, ambonka, chrzcielnica zrobione z zielonego marmuru, uzupełniają wystrój wnętrza. W kościele znajdują się kolekcja pamiątek po Janie Pawle II.

Czy wiesz, że…
W Dyminach od początku istnienia parafii rozwija się kult Matki Bożej Fatimskiej – w sobotę poprzedzającą odpust parafialny 13 października, rokrocznie przychodzi do Dymin pielgrzymka z parafii dekanatu Kielce – Południe.

Z parafii pochodzi bp Marian Florczyk.

Odpusty: Matki Bożej Fatimskiej – 13 października
w kaplicy – uroczystość Zesłania Ducha Świętego

Msze św. w niedziele i uroczystości:
7.30, 9.30, 11.30 i 15.00

Msze św. w tygodniu:
16.00 (czas zimowy), 18.00 (czas letni)