KIELCE, Św. Antoniego Padewskiego

www.antoni-kielce.com.pl

liczba mieszkańców: 2 605

Proboszcz:
ks. Sławomir Bigaj, KHK, ur. 1962 (Kosmolów – diec. sosnowiecka), wyśw. 1988, mian. 2000

Wikariusz:
ks. Marcin Gałczyński, mgr lic. teol., ur. 1975 (Kielce, Św. Józefa Robotnika), wyśw. 2002, mian. 2020

Pomoc duszpasterska:
ks. Paweł Tambor, KHK, mgr teol., dr hab. filozofii, ur. 1976 (Kielce, św. Józefa), wyśw. 2001 - od 2023

Rys historyczny:
Nową kielecką parafię pw. św. Antoniego bp Kazimierz Ryczan erygował 9 lipca 2000 r. Pierwszą Pasterkę odprawiono już w nowej kaplicy. Budowa kościoła rozpoczęła się w 2008 r. Parafię wydzielono z obszaru parafialnego pw. NMP Matki Kościoła w podkieleckiej Dąbrowie i osiedla Sieje z parafii św. Józefa w Kielcach. Ten obszar Kielc, z kompleksem domów jednorodzinnych, gdzie wciąż osiedlają się nowi mieszkańcy, szybko się rozrasta.

Parafii przez kilka lat dobrze służyła tymczasowa kaplica, ale konieczna była budowa kościoła z prawdziwego zdarzenia. Rozpoczęła się ona w 2008 r. 13 czerwca 2006 r. bp Kazimierz Ryczan poświęcił plac pod budowę kościoła.

Kościół „rośnie” po sąsiedzku dotychczasowej kaplicy, od strony północnej (kaplica będzie wykorzystana dla potrzeb parafialnych). Gdy zostały zalane ławy i wyciągnięte mury, bp Kazimierz Ryczan wmurował kamień węgielny, co nastąpiło w odpust św. Antoniego 13 czerwca 2010 r.

Budujący się kościół jest w założeniu trzynawowy, o stosunkowo prostych, czytelnych w odbiorze rozwiązaniach architektonicznych. Autorem projektu jest Józef Śliwiński.

Czy wiesz, że…
W parafii dobrze zakorzenił się kult św. Antoniego (w diecezji kieleckiej patronuje on jedynie klasztorowi i parafii Stopnicy, prowadzonej przez księży sercanów). We wszystkie wtorki przez cały rok o godz. 18.30 odprawiana jest nowenna do św. Antoniego. Odczytywane są wówczas prośby, wcześniej składane do koszyczka przy figurce patrona.

Od 2003 r. wydawane jest pisemko „Głos św. Antoniego”, które stanowi kalendarium życia młodej parafii.

Odpust: św. Antoniego Padewskiego – 13 czerwca