LESZCZYNY, Św. Jacka w.

Adres:
26-008 Górno
Leszczyny, ul. Wybranieckich 3
tel. 41-302-19-17

www.swiety-jacek.pl

liczba mieszkańców: 5 520

Proboszcz:
ks. Ryszard Zaborek, KHK, ur. 1950 (Kielce, Katedra), wyśw. 1975, mian. 2007

Wikariusze:
ks. Krzysztof Tkaczyk, mgr teol., ur. 1979 (Stojewsko), wyśw. 2007, mian. 2017
ks. Dariusz Nyga, mgr. teol., ur. 1988 (Łopuszno), wyśw. 2014, mian. 2023

Pomoc duszpasterska:
ks. Piotr Muszyński, mgr teol., ur. 1975 (Miechów), wyśw. 2001, mian. 2015

Rys historyczny:
W 1610 r. bp Piotr Tylicki ufundował w Leszczynach kościół. Patronem świątyni został św. Jacek Odrowąż, wielki dominikanin. Według utrwalonej od pokoleń tradycji, kościół powstał miejscu, gdzie św. Jacek w podróży do Krakowa miał się zatrzymać na nocleg.

Staraniem biskupa krakowskiego Marcina Szyszkowskiego świątynia została rozbudowana już w 1615 roku. Kościół poświęcił bp Tomasz Oborski 20 października 1628 r. z woli bpa Marcina Szyszkowskiego. Rocznicę konsekracji kościoła obchodzono zawsze w pierwszą niedzielę po rocznicy Wiktorii Chocimskiej. Parafię erygował bp Marcin Szyszkowski w 1628 r. (taka data widnieje na tablicy wmurowanej w prezbiterium). Kościół był niszczony podczas „Potopu” szwedzkiego. Po pożarze w 1896 r., świątynię odnowiono dzięki ks. Wincentemu Rozlau, przy okazji znacznie ją rozbudowano. Kościół ponownie konsekrował bp Tomasz Kuliński w 1897 roku.

Jest to kościół trzynawowy, orientowany późnorenesansowy, o częściowo zatartym charakterze stylowym. Od wschodu zakończony prostokątnym prezbiterium z zakrystią, od zachodu do świątyni przylega dobudowana wysoka wieża z charakterystycznym hełmem.  Wnętrze świątyni posiada sklepienie kolebkowo-krzyżowe w prezbiterium, w nawach bocznych – żebrowe, z dekoracją żebrowo-ramową ze wspornikami. Sklepienie i ściany zdobi polichromia z motywami cudów św. Jacka autorstwa  Henryka Czarneckiego - wykonana w latach 1922-1923.

W ołtarzu głównym z XIX w. – zabytkowy wczesnobarokowy krucyfiks z poł. XVII w. otoczony rzeźbami – Matki Bożej i św. Jana. W nawach bocznych – ołtarz Matki Bożej z obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej oraz ołtarz św. Jacka z końca XIX w. z obrazem patrona z I poł. XVIII wieku. Wśród zabytkowych elementów wyposażenia: wczesnobarokowa chrzcielnica z piaskowca, drzwi do zakrystii z przełomu XVII/XVIII w., konfesjonały  (XIX w.). Dzięki prowadzonym w ostatnich dwudziestu latach inwestycjom i remontom świątynia odzyskuje dawny blask.

W kościele znajduje się tablica epitafijna ku czci rodziców Stefana Żeromskiego z 1950 r. – matki Józefy Żeromskiej z domu Katerla – zm. 16 sierpnia 1879 r. oraz  ojca Wincentego Żeromskiego – zm. 23 września 1883 r., pochowanych na miejscowym cmentarzu parafialnym.

W parafii od wieków żywy jest kult św. Jacka. Wstawiennictwu Patrona przypisuje się ocalenie kościoła podczas natarcia wojsk rosyjskich i austriackich w czasach I wojny światowej. Według zapisków w kronice parafialnej – na szczycie świątyni mieszkańcy spostrzegli postać duchownego w białym habicie i płaszczu. W tym czasie ludzie wzywali orędownictwa św. Jacka i to właśnie jemu przypisali uratowanie kościoła i swoich domów. Na pamiątkę tego wydarzenia,  w pobliżu kościoła parafianie usypali kopiec, na którym miała znaleźć się figura patrona parafii. Z powodu trudności z kupieniem takiej figury, umieścili figurę Matki Bożej Niepokalanie Poczętej, która stoi tutaj do dziś.

Czy wiesz, że…                    
Na placu przed kościołem znajduje się pomnik upamiętniający poległych w 1943 r. w zasadzce partyzantów 4 Pułku Piechoty Legionów AK Oddziału „Wybranieccy”.

Odpust: św. Jacka – 17 sierpnia