Adres:
28-136 Nowy Korczyn, Piasek Wielki nr 119
tel. 535-339-399
liczba mieszkańców: 783
Proboszcz:
ks. Sławomir Dalczyński, mgr. teol., ur 1968 (Zborówek), wyśw. 1994, mian. 2014
Rys historyczny:
Historia miejscowości sięga średniowiecza. Badacze historii są zdania, że powstanie miejscowości należy wiązać z przełomem IX i X w., jeszcze w czasach istnienia na tych terenach Państwa Wielkomorawskiego. Być może Piasek Wielki jest równie stary jak pobliska Wiślica.
Jan Długosz zanotował pod datą z 1364 r. nazwę wsi: Magna Pyaszek, która należała do Jakuba Boboli, fundatora kościoła Wszystkich Świętych w Krakowie. W XV w. miejscowość należała do rodziny Melsztyńskich. W 1439 r. w Piasku Wielkim został pochowany Spytek, kasztelan biecki, przywódca polskich husytów. Przez wieki wieś miała wielu znamienitych właścicieli i zarządców, wśród których był także książę Radziwiłł.
W latach międzywojennych Piasek Wielki był znany z wystąpień chłopskich; świadectwem tego jest obelisk upamiętniający wydarzenia związane z ruchem chłopskim i jego przywódcą Wincentym Witosem.
Tło historyczne
Historia kościoła w Piasku Wielkim sięga co najmniej 1108 r. Według Jana Długosza właśnie w tym roku została wzniesiona świątynia. W okresie rozbicia dzielnicowego, być może na skutek najazdu Tatarów, kościół został zburzony i pozostało po nim miejsce do dziś nazywane przez miejscowych „kościółkiem”. Obecny kościół został zbudowany w 1340 r. z fundacji kasztelana krakowskiego Spicimira, zwanego Spytkiem herbu Leliwa. Pierwsza wzmianka o parafii pochodzi z 1373 r. W XV wieku parafia obejmowała 3 wsie, których właścicielem był kolejny członek rodu Leliwa – Spytek z Melsztyna. W poł. XVI wieku dziedzicami Piasku Wielkiego byli Gnoińscy herbu Warmia, czyli Rak, zaś właścicielem Piasku Małego – Zaborowscy, herbu Jastrzębiec. Pamiątką po tych rodzinach są piękne odrzwia, prowadzące obecnie z prezbiterium do zakrystii; widnieją na nich herby Jastrzębiec i Rak oraz data 1521 r.
Członkowie tych rodów źle zapisali się w historii kościoła w Piasku Wielkim. Obydwa rody zmieniły wyznanie na ariańskie. Gnoiński sprofanował świątynię, wjeżdżając do niej na koniu. Kościół wrócił do katolików po 1590 r. i został ponownie konsekrowany.
Pod koniec XVIII w. kościół popadł w ruinę. Parafianie uczęszczali do świątyni w parafii Strążyska. Ówczesny właściciel tych ziem, książę Radziwiłł, zbudował więc dla mieszkańców drewnianą kaplicę, w której odbywały się nabożeństwa.
Obecny wygląd kościół zawdzięcza odbudowie, jakiej w latach 1898-1902 dokonali parafianie pod kierownictwem ks. Antoniego Jasińskiego. Świątynię rozbudowano i nadano jej neogotycki kształt. Kościół jest murowany, nawa prostokątna, prezbiterium niższe i węższe, zamknięte wielobocznie.
W nawie północnej znajduje się pochodzący z jednego z wiślickich kościołów ołtarz św. Tekli. W świątyni znajdują się również pochodzące z XVIII w. dwa boczne ołtarze. W jednym z nich znajduje się słynący łaskami obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej, drugi zaś z patronką kościoła, świętą Katarzyną, która ponoć została przemalowana ze św. Barbary. Na ołtarzu głównym z I poł. XIX w. (podarowanym i przeniesionym z kościoła św. Wojciecha z Kielc) widnieje barokowy krucyfiks.
Czy wiesz, że…
Piasek Wielki znany jest także z wystąpień chłopskich, do których doszło tu 3 września 1933 r. w czasie dożynek z udziałem Wincentego Witosa. W czasie starć z policją, które miały wtedy miejsce zginął jeden z rolników a kilka osób zostało rannych. Ślady tego zdarzenia, walki o „chłopskie prawa” ale i „Polskę Ludową” upamiętniono na znajdującej się nieopodal kościoła tablicy postawionej w 50. rocznicę wydarzeń (1983 r.)
Z tej miejscowości pochodzi Józef Grudzień – znany bokser, mistrz olimpijski z Tokio w 1964 roku, srebrny w 1968 r. i mistrz Europy z 1967 roku, który ofiarował w darze kościołowi dwa ornaty.
Po odzyskaniu kościoła przez katolików, wejście do kościoła sprofanowane przez Gnoińskiego który wjechał do świątyni na koniu – zostało zamurowane. Śladem po zamurowanym wejściu jest najprawdopodobniej kamienny portal z herbami znajdujący się nad wspomnianymi już wcześniej drzwiami prowadzącymi z prezbiterium do zakrystii.
Odpusty: św. Katarzyny – 25 listopada
MB Różańcowej – I niedziela października
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z dnia.
Prefacja zwykła
– nr 36-41.
Msza o powołania
w parafii Stopnica.
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl