SANCYGNIÓW, Św. Piotra i Pawła App.

Adres:
28-440 Działoszyce, Sancygniów nr 55
tel. 41-352-80-08

liczba mieszkańców: 1 164

Proboszcz:
ks. Marek Połoński, mgr teol., ur. 1965 (Balice), wyśw. 1991, mian. 2014

Rys historyczny:
Gotycki w zrębach kościół św. Piotra i Pawła Ap. i położony nieopodal zespół pałacowy – to świadkowie historii znamienitych rodów Sancygniowskich, Dembowskich, Deskurów i świetności Sancygniowa położonego 6 km. od Pińczowa.

Jan Długosz napisał, że parafia św. Piotra i Pawła Ap. erygowana była w 1400 r., a fundatorem kościoła był ówczesny właściciel wsi, Piotr Sancygniowski. Kościół poświęcono w 1413 r. Świątynię przebudowano w stylu barokowym. Zachowały się gotyckie zręby prezbiterium, jak i renesansowe detale w wystroju:  portal do zakrystii, chrzcielnica, piętrowy nagrobek Jakuba i Anny Sancygniowskiej z końca XVI w.– ślady najprawdopodobniej rzeźbiarskiego kunsztu Santi Gucciego.  Autorem wystroju świątyni był Antoni Grodzicki. W rokokowym ołtarzu głównym - obraz Ukrzyżowanie Łukasza Orłowskiego z XVIII w.

Czy wiesz, że…
Do 1595 r.  miejscowość Sancygniów należała do rodu Sancygniowskich. W drugiej poł. XVIII w. przeszła w posiadanie rodu Dembowskich. Deskurowie nabyli miejscowość w 1834 r. i utrzymali ją do 1945 r. – wtedy władze komunistyczne przejęły majątek.

W pobliżu kościoła stoi pałac ufundowany przez dziedzica Sancygniowa – Andrzeja Deskura. Budowla z wapienia reprezentuje styl wołoski. Pałac poświęcił w 1882 r. bp Tomasz Kuliński. Gmach zdobiły posągi i popiersia m.in.: Jagiełły, Jadwigi, Warneńczyka, Żółkiewskiego,  Zamoyskiego i innych wielkich postaci.

W pałacu mieściła się biblioteka z 6 tys. tomów, służąca miejscowej ludności.

Z rodu Deskurów wywodził się kard. Andrzej Maria Deskur (zm. 2011 r.). W 1956 r. mianowany przez papieża Piusa XII honorowym szambelanem papieskim. Sekretarz  Papieskiej Komisji Środków Społecznego Przekazu, a od 1973 r. jej przewodniczący. W 1978 r. (przed Konklawe) zapadł na ciężką chorobę i odtąd poruszał się na wózku inwalidzkim. W 1985 r. papież Jan Paweł II mianował go kardynałem.

Odpust: św. Apostołów Piotra i Pawła – 29 czerwca