SŁOMNIKI, Bożego Ciała

Proboszcz:
ks. Stanisław Włosowicz, KHM, ur. 1949 (Skalbmierz), wyśw. 1975, mian. 2001

Wikariusze:
ks. Krzysztof Cebula, mgr teol., ur. 1979 (Pińczów, św. Jana), wyśw. 2005, mian. 2021
ks. Filip Korban, mgr teol., ur. 1996 (Kielce, Miłosierdzia Bożego), wyśw. 2021, mian. 2021

Na terenie parafii mieszka:
ks. Jan Józef Janicki, em. prof. dr hab. UPJPII w Krakowie, KHM, ur. 1946 (Słomniki), wyśw. 1970

Dom zakonny:
Siostry Sercanki
32-090 Słomniki, ul. Słowackiego 2a
tel. 12-388-15-62

Rys historyczny;
Już w czasach Średniowiecza, w 1358 r. Słomniki zyskały niemieckie prawo lokacyjne. Miasto miało swoje przywileje, zwłaszcza jeśli chodzi o prawo do handlu solą. Pierwszy Kościół Św. Michała Archanioła w Słomnikach ufundował w 1335 r. król Kazimierz Wielki, a poświęcił w XVI w. bp Mikołaj Oborski, sufragan krakowski. Drewniana Świątynia przetrwała do 1648 r. W 1785 r. Kościół był już niemalże ruiną. Arcybiskup gnieźnieński Mikołaj Poniatowski widząc, że Słomniki potrzebują nowej Świątyni, zezwolił na sprzedaż sreber kościelnych. Suma, jaką udało się uzyskać za kosztowności, wynosiła 2095 zł i 7,5 grosza. Świątynia służyła wiernym do 1890 r., kiedy to została rozebrana. Obecny Kościół wzniesiono w latach 1888–1893. Aktu jego poświęcenia dokonał bp Tomasz Kuliński 26 września 1901 r. To trójnawowa Świątynia na planie krzyża łacińskiego. Na frontonie – dwie wieże z cebulastymi hełmami. W kościele znajduje się późnogotycki krucyfiks z 1. poł. XVI w. W ołtarzu głównym umieszczono pokaźnych rozmiarów krzyż w otoczeniu figur Matki Bożej i Św. Jana a ponadto Św. Ambrożego i Św. Augustyna. W Świątyni można podziwiać obraz Świętej Rodziny z XVI w. (fot. powyżej) oraz „Uczniowie z Emaus”. W nawach bocznych ołtarz z wizerunkiem Maryi z Dzieciątkiem w barokowej sukience z XVIII w., wykonanej prawdopodobnie przez złotnika Szymona Zmyślnego, oraz ołtarz Jezusa Miłosiernego. W kościele mieści się kaplica z obrazem Matki Bożej Nieustającej Pomocy. W ostatnich dziesięcioleciach Świątynia była restaurowana wewnątrz i zewnątrz.

Czy wiesz, że...
W Słomnikach funkcjonowała dawniej bóżnica żydowska, powstała prawdopodobnie na początku XX w. Było to miejsce modlitwy Żydów, działała tam szkółka żydowska. Przy wejściu do bóżnicy wmurowano pamiątkową tablicę ufundowaną przez Związek Żydów Słomnickich z Izraela (1990 r.). Kirkut żydowski mieści się na końcu ul. Niecałej, na tzw. „niedźwiedzkich łąkach”. W latach 90. ubiegłego stulecia cmentarz odnowiono i opasano ogrodzeniem dzięki Fundacji Polskich Żydów w Izraelu. Podczas powstania kościuszkowskiego w Słomnikach został ogłoszony ogłoszony 5 kwietnia 1794 r. Raport do Narodu Polskiego, a Tadeusz Kościuszko po raz pierwszy przywdział sukmanę jako wyraz uznania dla postawy chłopów-kosynierów.

Odpusty: uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa
MB Różańcowej – I niedziela października