SZCZUKOWICE, Św. Siostry Faustyny Kowalskiej

Proboszcz:
ks. Grzegorz Stachura, mgr teol., ur. 1976 (Obice), wyśw. 2001, mian. 2022

Rys historyczny:
Parafia w Szczukowicach to jedna z najmłodszych parafii w diecezji kieleckiej – jeśli nie najmłodsza. Powstała bowiem w 2000 r. Mieszkańcy Szczukowic oraz Górek Szczukowskich należeli do parafii kieleckiego Białogonu oraz piekoszowskiego sanktuarium. Jednak poważną uciążliwością była odległość. Podczas jednej z wizytacji duszpasterskich, kiedy białogońską parafię odwiedzał bp Marian Florczyk, powstała myśl, by w Szczukowicach wybudować kościół. I tak 28 czerwca 2000 r. bp Kazimierz Ryczan erygował nową parafię, której pierwszym proboszczem ustanowił ks. Jana Wojtynę.

W remizie
Pierwsza, historyczna Eucharystia została odprawiona 2 lipca 2000 r. w starej remizie strażackiej. Pierwszą osobą, która pomogła nowej parafii był pochodzący ze Szczukowic ks. Stanisław Kornecki – ufundował ołtarz i ambonę. W styczniu 2001 r. do parafii przybył bp Mieczysław Jaworski, parę miesięcy później bp Kazimierz Ryczan, który 29 kwietnia poświęcił plac pod budowę kościoła.

Małe cuda
Już w grudniu 2001 r. wierni zgromadzili się w nowo wybudowanym kościele na pierwszej historycznej pasterce. Mszy św. przewodniczył ks. Andrzej Kaszycki – przyjaciel młodej parafii. To między innymi dzięki jego zapobiegliwości parafia wzbogaciła się o trzy dzwony. Ufundowali je zaprzyjaźnieni z ks. Kaszyckim i parafią Maria i Helmut Raiserowie z Niemiec. Niezwykły dar niemieckiej rodziny poświęcił 21 września 2003 r. bp Kazimierz Ryczan.

Ze św. Faustyną
Ksiądz Proboszcz oraz wierni czują opiekę św. Faustyny Kowalskiej. Wszystko, co udało się im dokonać w tak krótkim czasie, świadczy o tym, że Święta czuwa nad ich wspólnotą.

Odpust: św. Faustyny Kowalskiej – 5 października