Adres:
32-250 Charsznica, Uniejów Parcela nr 52
tel. 41-383-70-83
liczba mieszkańców: 1 937
Proboszcz:
ks. Kazimierz Perz, ur. 1951 (Łopuszno), wyśw. 1984, mian. 2002
Rezydent:
ks. Władysław Ogonowski, mgr teol., KHM, ur. 1937, (Łopuszno), wyśw. 1967, od 2013
Rys historyczny:
Pierwsza wzmianka o Uniejowie pochodzi z poł. XII w., kiedy to biskupem krakowskim był Gedko. Nazwa osady znalazła się w spisie wiosek zobowiązanych do Świadczenia dziesięciny na rzecz krakowskiego biskupa. O Uniejowie wspomina także Jan Długosz w Liber beneficiorum. Więcej informacji o tej miejscowości można znaleźć w późniejszych dokumentach sporządzanych przez bożogrobców, Uniejów bowiem przeszedł w ich posiadanie. Niestety, nie zachowały się pisemne Świadectwa potwierdzające datę powstania kościoła parafialnego. Wiadomo natomiast, że Świątynia w Uniejowie stała już w 1325 r. Znane jest również – dzięki wykazom Świętopietrza – imię pierwszego uniejowskiego proboszcza, był nim Teodoryk. Nowy, murowany Kościół został wybudowany w Uniejowie w 1421 r. W tym też mniej więcej okresie Świątynia wzbogaciła się o dwa wybitne dzieła sztuki – rzeźbę Matki Bożej Bolesnej i obraz Ukrzyżowania z ok. 1515 r. Blisko sto lat później zakupiono pierwszy dzwon. W 1660 r. wykonane zostały remonty kościoła, który ucierpiał od działań wojennych prowadzonych ze Szwedami. W 1883 r., za probostwa ks. Nobisiewicza, Świątynię pomalował Karol Ulanowski. W 1912 r. Kościół został pokryty ocynkowaną blachą żelazną. W ostatnich latach Świątynia w Uniejowie przeszła gruntowną renowację. Na terenie parafii znajdują się dwie kaplice: w Kępiu pw. Miłosierdzia Bożego, zbudowana w 1992 r., oraz mała w Marcinkowicach, postawiona w 1979 r.
Czy wiesz, że...
Patronem kościoła w Uniejowie jest Św. Wit Męczennik. W przeszłości było to sanktuarium Matki Bożej Bolesnej. W ołtarzu głównym znajduje się drewniana rzeźba Matki Bożej Bolesnej trzymającej na kolanach ciało ukrzyżowanego Chrystusa. Rzeźba powstała ok. 1420 r. Od wielu lat do Świątyni w Uniejowie podążają liczni pielgrzymi, aby modlić się do Bożej Rodzicielki, prosząc i dziękując za otrzymane łaski. Jednym z wielu ciekawych przedmiotów znajdujących się w tutejszym kościele, jest obraz zatytułowany „Uczta Baltazara”. Płótno pochodzi z końca XVII w. Przedstawia ucztę ostatniego króla babilońskiego Baltazara, któremu ukazała się ręka, kreśląca napis: Mene, mene, tekel, ufarsin. Rzadko się zdarza, aby obrazy ze scenami uczty znajdowały się w Świątyniach. W 1653 r. w Uniejowie zostało założone Bractwo Świętej Rodziny, zatwierdzone bullą papieską Innocentego X. Konfraternia powstała dzięki staraniom ówczesnego proboszcza uniejowskiego, kanonika z Zakonu Bożogrobców, ks. Floriana Popielskiego. Ojciec Święty zobowiązał członków bractwa do uczynków miłosierdzia, do występowania w procesjach eucharystycznych, a także do odmawiania modlitw za zmarłych na dźwięk dzwonu, zwłaszcza modlitwy wieczornej – Anioł Pański. Bulla ta została wydana podczas pobytu papieża w małej włoskiej republice San Marino.
Odpusty: św. Wita - 15 czerwca
MB Bolesnej - 15 września
Wyższe Seminarium Duchowe Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Procesy Beatyfikacyjne Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
II tydzień psałterza
Msza Święta
i Liturgia Godzin
z niedzieli.
Odmawia się
Chwała i Wierzę.
Prefacja na niedziele
zwykłe – nr 28-35.
Dziś w Kościele
katolickim obchodzimy
XXIV Dzień Judaizmu.
† Bogdan Kiełb 1967
† Józef Kubrak 1978
† Władysław Kozłowski 1988
† Jan Widera 2011
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
Duszpasterstwo trzeźwości | Duszpasterstwo młodzieży | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | DA Zarażę Cię Bogiem | Komisja muzyczno-organistowska
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl