WŁOSZCZOWA, bł. Ks. Józefa Pawłowskiego z Grona 108 Męczenników

www.pawlowski-wloszczowa.pl

liczba mieszkańców: 5 450

Proboszcz:
ks. Leszek Dziwosz, mgr teol., KKW, ur. 1962 (Książ Mały), wyśw. 1987, mian. 1999

Wikariusze:
ks. Michał Segiet, mgr teol., ur. 1991 (Moskorzew), wyśw. 2021, mian. 2021
ks. Michał Woźniak, mgr teol., ur. 1983 (Brzesko, Miłosierdzia Bożego – diec. tarnowska), wyśw. 2020, mian. 2023

Rys historyczny:
Sprawa powołania drugiej parafii we Włoszczowie dojrzewała od połowy lat 80-tych XX w., ze względu na zbyt duży zasięg terytorialny i ludnościowy macierzystej parafii pw. Wniebowzięcia NMP.

Parafia we wschodniej części Włoszczowy została erygowana 11 października 1999 r. dekretem bpa Kazimierza Ryczana. Patronuje jej bł. Józef Pawłowski z Grona 108. Męczenników za Wiarę.

W 2000 r. powstała obszerna kaplica (33x12 m), zaprojektowana tak, by mogła przez długie lata służyć jako kościół parafialny: trójnawowa, z chórem i krzyżem w ołtarzu głównym, obrazem patrona bł. Józefa Pawłowskiego w lewej nawie. W 2003 r. została oddana do użytku nowa plebania z budynkami gospodarczymi i salami dla spotkań duszpasterskich.

Budowa nowego kościoła ruszyła w 2008 r. i docelowo jest przewidziana  na ok. 10 lat. Autorem projektu jest inż. arch. Aneta Barańska. Kościół w 2010 r. osiągnął poziom posadzki. Jego powierzchnia będzie miała ok. 1000 m kw.

Zgodnie z projektem – kościół będzie miał charakterystyczną wieżę w kształcie stożka, podświetloną tak, aby uzyskać wrażenie latarni świecącej w ciemności i z wejściem - na wzór złożonych do modlitwy rąk.

Czy wiesz, że…
Zakup książki ks. Leszka Dziwosza, misjonarza w Kongo, a obecnie proboszcza parafii, pt. „Po misyjnych bezdrożach Konga” – to cegiełka na trwającą budowę kościoła.

W parafii jest podtrzymywana tradycja historycznej obrony krzyża przez włoszczowską młodzież szkolną. Strajk szkolny w obronie krzyży usuwanych ze ścian w Zespole Szkół Zawodowych, rozpoczął się 3 grudnia 1984 r. i trwał 2 tygodnie.

W tymczasowej kaplicy powstał kącik pamiątek po bł. Józefie Pawłowskim, wśród nich m.in. kartka matki do ks. Pawłowskiego i potwierdzenie nadania paczki do Dachau, przekazane przez najbliższych. W parafii gościli członkowie rodziny Pawłowskich oraz wystawa z Proszowic, przybliżająca życie patrona.

Odpust: Wspomnienie 108 Męczenników – 12 czerwca