WOLICA-TOKARNIA, Św. Maksymiliana Marii Kolbego

Wikariusz:
ks. Dariusz Miler, mgr teol., ur. 1976 (Pińczów), wyśw. 2007, mian. 2022

Rys historyczny:
Proboszcz parafii Łukowa ks. Wacław Radosz podjął myśl, by w odległej od parafialnego kościoła wiosce zbudować kaplicę. W roku 1969  znaleziono plac pod budowę, który ofiarowali mieszkańcy Wolicy: Feliks Podsiadło i Jan Jastrzębski. W 1970 r. rozpoczęto budowę kaplicy, a 5 listopada 1972 r. bp Edward Materski – sufragan kielecki poświęcił zbudowaną kaplice ku czci bł. Maksymiliana Marii Kolbego. Ordynariusz kielecki bp Jan Jaroszewicz utworzył przy tej kaplicy samodzielny ośrodek duszpasterski i mianował rektorem ks. Wacława Ligóra - wikariusza z Łukowej.

Dnia 5 lutego 1982 r. bp Stanisław Szymecki erygował parafię i kaplicę podniósł do godności kościoła parafialnego p.w. Bł. Maksymiliana Marii Kolbego w Wolicy-Tokarni, a ks. Wacława Ligóra mianował pierwszym proboszczem parafii. Parafia składajaca się z 4 miejscowości: Wolica ,Tokarnia, Siedlce i Ostrów–Gaj, powstała z podziału parafii Łukowa i Sobków.

Dnia 1 października 1986 r. proboszczem został ks. Michał Majchrowicz, który pracował w parafii przez 15 lat. Dnia 31 sierpnia 2001 r. bp Kazimierz Ryczan mianował proboszczem parafii ks. mgr Jacka Dąbka - dotychczasowego wikariusza parafii garnizonowej w Kielcach.

2 października 2003 r. zostały sprowadzone 3 dzwony o imionach: św. Maksymilian, Maryja Niepokalana i św. Faustyna. Poświęcenia  dzwonów i nowej dzwonnicy dokonał bp Kazimierz Ryczan dnia 29 maja 2004 r. Starostwo Powiatowe w Kielcach dnia 2 czerwca 2006 r. wydało zezwolenie na budowę nowego kościoła wg projektu mgr. inż. arch. Ryszarda Bieleckiego z Gliwic. Tego samego dnia bp Marian Florczyk poświęcił plac pod budowę oraz wykonał ,,pierwszą łopatę". Budowa nowego kościoła rozpoczęła się 19 czerwca 2006 r.

Pierwszą Mszę św. na fundamentach wznoszonej świątyni odprawiono 16 października 2006 r. Wmurowanie kamienia węgielnego nastąpiło 14 sierpnia 2007 r. podczas Mszy św. sprawowanej przez bp. Kazimierza Ryczana. Pierwsza Pasterka w murach budującego się kościoła odprawiona została w 2009 r.

W maju 2010 r. założono instalacje elektryczną, a w czerwcu nowe okna. We wrześniu wewnętrzne ściany kościoła zostały otynkowane.

22 kwietnia 2011 r. (w Wielki Piątek) bp Kazimierz Gurda dokonał poświęcenia Krzyża, który umieszczony jest w prezbiterium. Figurę Jezusa na Krzyżu wielkości 2,4 m ufundował ks. proboszcz Jacek Dąbek – budowniczy kościoła.

W 2012 r. podwieszono sufit, który pobłogosławił 14 sierpnia - w dzień patrona parafii św. Maksymiliana Kolbego - bp Kazimierz Ryczan, ordynariusz kielecki. W prezbiterium znajduje się także nowe tabernakulum otoczone winnym krzewem, które ufundował ks. Wiesław Orawiecki SDS – salwatorianin pochodzący z Tokarni.

W 2013 r. kościół został otynkowany i pomalowany. W 2014 r. została położona marmurowa posadzka w prezbiterium oraz wykonano marmurowy ołtarz, ambonkę oraz chrzcielnicę. W bocznej kaplicy zamontowano na ścianie relikwie św. Faustyny i św. Jana Pawła II. Nowe prezbiterium zostało oddane do użytku i poświęcone przez proboszcza parafii ks. kan. Jacka Dąbka podczas Mszy św. rezurekcyjnej 20 kwietnia 2014 r.

W 2015 r. zostały wykonane i zainstalowane dębowe ławki dla wiernych na 300 osób. Poświęcenia ławek dokonał bp Marian Florczyk dnia 14 czerwca tegoż roku.

14 sierpnia 2015 r. podczas Sumy Odpustowej biskup kielecki Jan Piotrowski pobłogosławi w prezbiterium sedilie - czyli krzesło dla celebransa, inaczej zwane katedrą oraz ławki dla służby liturgicznej i kredencję - czyli stolik na którym przygotowuje się naczynia liturgiczne.

W lutym i marcu 2016 r. została położona posadzka granitowo-marmurowa (700m2). Uroczystego wejścia do kościoła i poświęcenia posadzki dokonał ks. kan. Jacek Dąbek - proboszcz parafii w obecności ks. Łukasza Bisia - wikariusza, kleryka IV roku Konrada Wójcika i licznie zgromadzonych wiernych podczas Mszy św. rezurekcyjnej dnia 27 marca 2016 r. Ponadto w Roku Świętym Miłosierdzia 7 sierpnia 2016 r. zostały poświęcone dwa nowe zamykane konfesjonały.

Dnia 7 kwietnia 2017 r. została erygowana Droga Krzyżowa wokół kościoła, jej poświęcenia dokonał  biskup kielecki Jan Piotrowski w Niedzielę Palmową, 9 kwietnia 2017 r. W 2018 r. zostały wykonane nowe meble do zakrystii, kościół został wewnątrz pomalowany oraz zmieniona została odnowiona elewacja (położono nowy tynk), a przy kościele stanęły tablice z Przykazaniami Bożymi.

Po 12 latach od rozpoczęcia budowy  – w niedzielę, 12 sierpnia 2018 r. podczas Mszy św. o godz. 12.00 Biskup Kielecki Jan Piotrowski dokonał konsekracji kościoła.

Czy wiesz, że...
W obrębie parafii znajduje się wiele urokliwych kapliczek i krzyży fundowanych i wykonanych najczęściej przez wiernych. Jedną z nich jest kapliczka ku czci NMP na Małej Tokarni, gdzie według relacji mieszkańców ukazywała się Matka Boża.

W pobliskim skansenie w Tokarni znajduje się drugi Kościół. Modrzewiowa świątynia z 1761 r. pw. Matki Bożej Pocieszenia została tu przeniesiona z Rogowa nad Wisłą. W kościele odprawiane są okolicznościowe Msze św. np. z okazji dożynek.

Dnia 25 października 2016 r. Biskup Kielecki Jan Piotrowski ustanowił kościół św. Maksymiliana Kolbego Diecezjalnym Sanktuarium św. Maksymiliana Marii Kolbego. Pierwszym kustoszem sanktuarium został ks. kan. Jacek Dąbek - proboszcz parafii.

Odpust: Św. Maksymiliana Marii Kolbego – 14 sierpnia