ZŁOTA PIŃCZOWSKA, Św. Urszuli Ledóchowskiej

tel. 41-356-12-00

liczba mieszkańców: 1 188

Proboszcz:
ks. Grzegorz Kaliszewski, dr teol., KHK, ur. 1974 (Łopuszno), wyśw. 2000, mian. 2022

Rys historyczny:
Pod koniec XIX w. w Złotej Pińczowskiej zbudowana została kaplica pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy. W 1987 r. utworzono w miejscowości samodzielny ośrodek duszpasterski. W tym też roku w garażu należącym do Stanisława Dzieniowskiego ks. Stefan Łasoń odprawił Mszę Św. Dekret o utworzeniu w Złotej Pińczowskiej rektoratu, z obowiązkiem prowadzenia ksiąg metrykalnych, wydał 6 listopada 1987 r. bp Stanisław Szymecki. 6 sierpnia 1991 r. bp Szymecki erygował tu parafię Św. Urszuli Ledóchowskiej. Kilka dni później wspólnota parafialna rozpoczęła budowę nowego kościoła według projektu arch. Marii Głowackiej i mgr inż. Danuty Jasińskiej z Kielc. Kamień węgielny, poświęcony przez papieża Jana Pawła II w Sandomierzu, został uroczyście wmurowany 27 czerwca 1999 r. przez bp. Kazimierza Ryczana.

Czy wiesz, że...
Za wsią Złota na wzniesieniu znajduje się zabytkowa ponad stuletnia kapliczka. Według legendy zbudował ją niejaki Dąbrowski, który w tych okolicach znalazł w ziemi złoto. Wznosząc kapliczkę, chciał w ten sposób podziękować Bogu za szczęście, które go spotkało.  W Niegosławicach urodził się Adolf Dygasiński, powieściopisarz, publicysta, pedagog, jeden z głównych przedstawicieli naturalizmu w literaturze polskiej, piewca Ponidzia. W Złotej Pińczowskiej znajdował się drewniany, zabytkowy spichlerz, który obecnie można podziwiać w podkieleckim skansenie w Tokarni. Wcześniej spichlerz ten stał w Rogowie, skąd w połowie XIX w. został przeniesiony do Złotej.

Odpust: św. Urszuli Ledóchowskiej – 29 maja