Pielgrzymkowe miejsca

Zanim klasztor na Jasnej Górze stał się najważniejszym polskim sanktuarium rolę tę pełniło Opactwo Benedyktyńskie na Łysej Górze. Do relikwii Krzyża Świętego pielgrzymowali kolejni polscy królowie i cały lud.

Dziś wciąż organizowane są pielgrzymki na Święty Krzyż. Więcej niż pielgrzymów przyjeżdża jednak zwykłych turystów. Do połowy XVII w. klasztor na Łysej Górze był najważniejszym polskim sanktuarium. Rola Częstochowy wzrosła dopiero po potopie szwedzkim w latach 1655-1660. Łysa Góra zwana także Łyścem, była ważnym miejscem pogańskiego kultu religijnego przed wprowadzeniem w Polsce chrześcijaństwa . Na początku XIV w. król Władysław Łokietek przekazał klasztorowi relikwie krzyża świętego. Najprawdopodobniej królowi Bolesławowi Wstydliwemu podarował je król Węgier Stefan V. Wszyscy kolejni monarchowie polscy tutaj pielgrzymowali. Wspominał o trym miejscu 3 czerwca 1991 roku w Masłowie Jan Paweł II mówiąc: „Góry Świętokrzyskie są dla mnie drogie, dlatego, że są ziemią świętego krzyża. Dobrze, że dostałem tytuł przewodnika, czym bowiem ma być papież, jeżeli nie przewodnikiem po tajemnicy świętego krzyża”. Warto pielgrzymować i na Święty Krzyż i na Jasną Górę.

Symbol drogi jako wędrówki w sensie dosłownym, a także w wymiarze duchowym, religijnym towarzyszył od wieków ludziom biorącym udział w procesjach i pielgrzymkach. Miesiąc sierpień w Polsce to czas pielgrzymowania w pieszych pielgrzymkach na Jasną Górę. Niebawem wyrusza kolejna Piesza Pielgrzymka z Wiślicy do stóp Czarnej Madonny na Jasnej Górze. Pielgrzymka, podróż do miejsca świętego, jest obrazem życia ziemskiego, a także symbolem trudu życia religijnego, poszukiwania właściwej drogi. Chrześcijanie odbywali pielgrzymki już w IV w, głównie do Ziemi Świętej. Obecnie jest wiele miejsc na całej kuli ziemskiej do których podążają pielgrzymi.

W życiu Izraelitów, którzy byli narodem wędrownym, droga odgrywała ważną rolę. Symboliczny motyw „drogi” odnoszony do sfery duchowej pojawia się w Piśmie Świętym wielokrotnie.

Droga oznacza w Starym Testamencie niezbadane wyroki Boże względem całego stworzenia, a w szczególności człowieka. Prawdziwe „święta” droga to ta, na której Bóg  sam kieruje ludzkimi krokami. W Nowym Testamencie droga nabiera szczególnego znaczenia, ponieważ Chrystus nazywa drogą samego siebie: „Ja jestem drogą, prawdą i życiem”. Kościół pojmuje wszystkie wydarzenia w roku liturgicznym jako drogę ku osobistemu nawróceniu.

Idea pielgrzymowania pieszego tak mocno związana jest z religijnością i kulturą naszego społeczeństwa. Z kolebki chrześcijaństwa, prastarej Wiślicy, wyrusza znów pielgrzymi na Jasną Górę w intencjach, które noszą w swoim sercu. Deszcz, spiekota, codzienny trud ofiarują za swoje rodziny, za naszą ojczyznę. Otwartym sercem, życzliwym gestem przyjmijmy ich po drodze.

Ks. Marian Fatyga
PROBOSZCZ i DZIEKAN ZE SKALBMIERZA

Skalbmierz, 31 lipca 2023 rok