Pierwsza grupa maturzystów pielgrzymowała na Jasną Górę

Maturzyści z 14 szkół na terenie diecezji kieleckiej pielgrzymowali 9 marca 2020 r. pod przewodnictwem Biskupa Kieleckiego Jana Piotrowskiego na Jasną Górę, zawierzając maturę i swoją przyszłość Matce Bożej Częstochowskiej.

XXII Pielgrzymce Maturzystów na Jasną Górę towarzyszy hasło „Maryjo uproś nam wiarę w przemieniającą moc Eucharystii”.

W tym roku w wydarzeniu wzięło udział nieco mniej maturzystów niż zazwyczaj, czego organizatorzy spodziewali się ze względu na obawy przez koronawirusem. – Lęki i obawy ze strony rodziców, nauczycieli, dyrekcji były, ale nie odnotowaliśmy masowych rezygnacji, np. całych klas, tylko pojedyncze przypadki – mówi ks. dr Karol Zegan, dyrektor Wydziału Katechetycznego kieleckiej Kurii, który towarzyszy pielgrzymującym maturzystom.

Do tych obaw nawiązał w homilii bp Jan Piotrowski tłumacząc, że są one zrozumiałe i uzasadnione, a każdy chce dobrze przeżyć życie i spełnić się w nim, zawierzając Bożemu Miłosierdziu.

Tłumaczył, że szczęście i dobre życie gwarantują dobre wybory, dlatego maturzyści przed podjęciem ważnych decyzji pielgrzymują do sanktuarium jasnogórskiego. Zwrócił także uwagę na aspekt macierzyńskiej opieki Maryi i związków dzieci z matkami oraz zauważył, że każdy dorosły także tęskni do matki i niepowtarzalnej z nią więzi.

Bp Piotrowski podał także przykład młodego współczesnego człowieka, dla którego ważna była wiara, adoracja Najświętszego Sakramentu, Eucharystia. Chodzi o młodego komputerowca, urodzonego w 1991 r. Carlo Acutisa. Już w wieku 12 lat zaczął spowiadać się co tydzień i codziennie uczestniczył w Eucharystii. Nazywał to „drogą do Nieba”.

W jasnogórskim sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej maturzyści rozpoczęli pielgrzymkę od spowiedzi, do której przystąpiło bardzo dużo osób. Uczestniczyli we wspólnej modlitwie różańcowej, prowadzonej przez kleryków z Wyższego Seminarium Duchownego. Klerycy składali także świadectwa. Centralnym punktem wydarzenia była Msza św., a po niej Droga Krzyżowa oraz zawierzenie Maryi w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej.

Oprawę muzyczną zapewnił klerycki zespół „Kerygmat”, a liturgiczną – młodzież z Kielc i Chęcin.

Pielgrzymka diecezjalna maturzystów nie jest wydarzeniem powszechnym w Polsce, a diecezja kielecka była pionierem w tej formie pielgrzymowania. W pielgrzymkach maturzystów uczestniczyło już dużo ponad sto tysięcy maturzystów.

dziar
tekst za: ekai.pl