Początek roku 2022 w Ghanie

Podobnie jak święta Bożego Narodzenia, tak i nowy rok rozpocząłem od sprawowania Mszy św. w różnych parafiach Akry - pisze do nas z Ghany nasz Rodak - Ksiądz Arcybiskup Henryk Jagodziński. Zachęcamy do lektury.

W Nowy Rok, w uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi, odprawiałem Mszę św. w parafii Chrystusa Króla w Akrze, będącej jedną z najstarszych parafii stolicy Ghany. Administracyjnie, na jej terenie znajduje się także Nuncjatura Apostolska. Jest to bardzo prężnie działająca parafia, toteż jak to zwykle bywa w tak dużych parafiach w Ghanie, zanim rozpoczęliśmy Mszę św. dokonałem uroczystego przeglądu oddziałów dam i rycerzy Marshalla i Św. Jana. Ponieważ był to dzień także moich urodzin, parafianie, ku mojemu zaskoczeniu wraz z życzeniami wręczyli mi tort urodzinowy. Następnego dnia, w niedzielę, udałem się do parafii Św. Józefa Robotnika w Tema, gdzie znajduje się port morski Akry. Chociaż administracyjnie jest to odrębne miasto, to jednak ciąg zabudowy trawa nieprzerwanie od Akry aż do Tema, łącząc się praktycznie ze stolicą w jedną całość. Także i tutaj, podobnie jak dzień wcześniej, zanim rozpoczęła się Msza św., odbył się przegląd wspomnianych formacji dam i rycerzy. Podczas tej Mszy św. udzieliłem sakramentu bierzmowania 19 osobom, będącym już w wieku dojrzałym, a niektórzy nawet w bardzo zaawansowanym. Oczywiście, jedna i druga Msza św. połączone były z wzajemnymi życzeniami noworocznymi.

Natomiast w sobotę 15 stycznia, na zaproszenie ks. Cypriana Kuupol SVD, prowincjała prowincji ghańsko-liberjańskiej (Ghana i Liberia) Zgromadzenia Słowa Bożego, zwanych popularnie werbistami, dokonałem poświęcenia Centrum Duchowego im. Św. Arnolda Janssena. Mówiąc prościej, jest to po prostu dom rekolekcyjny. Jednorazowo może on pomieścić 48 osób. Dom ten usytułowany jest w dzielnicy Bortianor Hills, na peryferiach Akry, o czym świadczy fakt, że w pewnym momencie kończy się asfalt i zaczynają się piaszczyste wyboje. Jak to w katolickim świecie jest w zwyczaju, uroczystość rozpoczęliśmy Mszą Św., podczas której obchodziliśmy uroczystość Św. Arnolda Janssena (1837-1907), którą koncelebrowali ze mną, J.E. ks. abp John Bonventure Kowofie, CSSp, arcybiskup Akry; J.E. ks. bp. Gbriel Edoe Kumordji SVD, biskup Keta-Akatsi; J.E. ks. bp Emmanuel Kofi Fianu SVD, biskup Ho, oraz duża grupa księży werbistów. Oczywiście były też siostry zakonne ze Zgromadzenia Służebnic Ducha Świętego, których założycielem był także św. Arnold Janssen. Podczas Mszy św. jubilaci, którzy obchodzili 25, 30, 40, 50 i 60-lecie profesji zakonnej odnowili swoje śluby zakonne. Wśród nich był także ks. Marek Dąbrowski SVD, pochodzący z Wronek, z archidiecezji poznańskiej, który obchodził 50-lecie swojej profesji zakonnej. W Ghanie ks. Marek jest już od 1979 r. W Akrze jest proboszczem parafii św. Karola - Karola Wojtyły. Oprócz tego, jest także członkiem rady prowincjalnej swojego zgromadzenia. W homilii, z racji obchodzonego święta, przybliżyłem jeden aspekt z życia św. Arnolda, a mianowicie rozpoznawanie i kroczenie za Wolą Bożą. Tylko głęboka wiara i zaufanie do Woli Bożej pozwoliło mu dokonać, w tak krótkim czasie, tak wielkiego dzieła jakim było założenie męskiego misyjnego Zgromadzenia Słowa Bożego, które obecnie posiada około 6000 członków, pracujących w 78 krajach. Założył też czynne, żeńskie zgromadzenie misyjne Sióstr Służebnic Ducha Świętego, których jest prawie 3000, oraz żeńskie zgromadzenie kontemplacyjne Sióstr Służebnic Ducha Świętego od Wieczystej Adoracji, których jest ponad 300. Werbiści położyli wielkie zasługi w ewangelizacji Ghany. Można powiedzieć, że byli misjonarzami pracującymi na pierwszej linii. Budowali tam, gdzie jeszcze nic nie było, zakładali parafie, szkoły, szpitale, przygotowywali warunki do powstania struktur kościelnych. Czasem wydaje się nam, że zadania, które stoją przed nami przerastają nasze siły, a wystarczy spojrzeć na św. Arnolda, aby zrozumieć, że tak naprawdę wszystko zależy od Boga a nie od nas.Tylko po prostu trzeba w to uwierzyć.

Po Mszy św. nastąpiły okolicznościowe przemówienia, mówiące o historii powstania centrum i jego zadaniach. Ks. Andrew Obeng SVD, dyrektor tegoż centrum wyraził wdzięczność także darczyńcom, dzięki którym ono powstało. Następnie, z kaplicy udaliśmy się do samego budynku, gdzie dokonałem aktu poświęcenia budynku, odmawiając przepisane modlitwy i obficie kropiąc święconą wodą wszystkie pomieszczenia i zakamarki nowego domu. Po czym, tradycyjnie miał miejsce obiad z dużym torem dla jubilatów.

Obecność ks. Marka to nie jedyny polski akcent tejże uroczystości. Przypomnę, że to właśnie nasz rodak św. Jan Paweł II, ogłosił świętym Arnolda Janssena 5 października 2003 r.

† Henryk M. Jagodziński
Nuncjusz Apostolski w Ghanie

19 stycznia 2022 r.