Podziękownia dla Diecezji Kieleckiej z Kazachstanu

Na adres Misyjnego Dzieła Diecezji Kieleckiej przysłano podziękowania z Kazachstanu, gdzie posługuje nasz misjonarz ks. Wojciech Skorupa. Zachęcamy do lektury.

Drodzy Przyjaciele Misji, serdecznie pozdrawiam Was z Kazachstanu!

Już za kilkanaście dni rozpoczniemy Adwent – czas pełen nadziei, modlitwy i oczekiwania na Uroczystość Bożego Narodzenia. Tegoroczny Adwent bedzie moim dziesiątym przeżywanym w parafii św. Antoniego w Kokczetawie. Miasto Kokczetaw jest jednym z większych miast w Kazachstanie oddalonym od Stolicy 300 km, w którym zamieszkuje około 200 tyś. mieszkańców z niewielką grupą katolików.

Parafia w Kokczetawie od początku swojego istnienia jest związana z moją kielecką diecezją. Prawie trzydzieści lat temu, 23 października 1994 r. do Kokczetawu, został skierowany ks. Zygmunt Kwieciński. Dzięki jego staraniom został wybudowany piękny i duży kościół oraz budynki parafialne. W ciągu tych blisko trzydziestu lat w Kokczetawie niemal nieustannie posługują księża z naszej diecezji kieleckiej, a także międzynarodowa Wspólnota Sióstr Błogosławieństw.

Na niedzielne Msze święte przychodzi około 200 osób. Cieszy mnie, że wśród nich jest wiele małżeństw z dziećmi – to przyszłość Kościoła. Przy ołtarzu pięknie prezentuje się i posługuje duża grupa ministarantów i lektorów ustanowionych przez ks. Arcybiskupa Tomasza Petę. Codzienna Msza św. poprzedzona jest godzinną adoracją Najświętszego Sakramentu i modlitwą różańcową.

Ponadto:
- prowadzimy przygotowanie do przyjęcia sakramentów świętych zarówno dla dzieci jak i osób dorosłych;
- w czasie wakacji i ferii w ciągu roku szkolnego organizujemy „obozy”, które łączą w swoim programie zarówno elementy rozrywki, jak i katechezy, modlitwy i innych form pogłębienia życia duchowego. Prężnie działa także wspólnota rodzin – Domowy Kościół.

Staram się jak najczęśćiej w ciągu miesiąca dotrzeć z posługą duszpasterską do wiosek: Nikolskoje, Wołodarowka, Kamienno-Brod, Simfiropol: oddalonych ok. 100 km od głównej siedziby parafii.

Na przestrzeni 10 lat mojego proboszczowania i duszpaserskiej troski o wiernych i szukających prawdziwej wiary starałem się nie zaniedbywać koniecznych prac remontowo budowlanych –  budynków parafialnych i kościoła. W tym roku udało się nam wykonać termoizolacje stropu kościoła oraz instalację wentylacyjną. Następnie podjęliśmy prace wewnątrz kościoła zasugerowane przez tutejszejszych biskupów. Wykonaliśmy nową aranżacje prezbiterium z wymianą drzwi do zakrystii i został pomalowany cały kościół. Prace te nie byłyby możliwe bez zaangażowania, życzliwości, modlitwy i hojności Przyjacół Misji z naszej kieleckiej diecezji.

Pragnę więc wyrazić głęboką wdzięczność za tę wspaniałomyślność dla naszej kokczetawskiej wspólnoty, która nosi przecież tak silne kieleckie znamię. Zawsze spotykam się z wielką życzliwością i pomocą ze strony naszego biskupa Jana Piotrowskiego, księży biskupów Mariana i Andrzeja, Dyrektora do spraw Misji ks. Łukasza Zygmunta oraz duchwieństwa, wspólnot zakonnych i ludzi świeckich.

W naszej parafii modlimy się za wszystkich ofiarodawców, którzy wspierają nas duchowo i materialnie.

Z serca życzę wszystkim błogosławionego Adwentu, pobożnie przeżytych, radosnych Świąt Bożego Narodzenia i szczęśliwego Nowego Roku!

ks. Wojciech Skorupa
MISJONARZ W KOKCZETAW