Polscy księża obronili tytuł Mistrzów Europy!

Polscy księża obronili tytuł Mistrzów Europy w halowej piłce nożnej. W finale w Rumunii pokonali Portugalię 3:2, zdobywając tym samym już 8. zwycięstwo Mistrzostw Europy Księży w halowej piłce nożnej.

Polska reprezentacja księży, w której jest pięciu kapłanów z diecezji kieleckiej zmierzyła się dziś (czwartek, 16 lutego) najpierw w półfinale z Bośnią i Hercegowiną, pokonując ją po zaciętej rywalizacji 1:0. Wieczorem Polacy zagrali z Portugalią, która wcześniej, w półfinale pokonała Słowację.

Ks. Tomasz Chowaniec z diecezji kieleckiej, który w Mistrzostwach Europy wystąpił po raz pierwszy podkreśla, że emocje były ogromne. – Dla sporej części kadry był to pierwszy turniej, ponadto broniliśmy tytułu mistrzów, ale wywalczonego przez tych, którzy grali w reprezentacji przed nami. To nasze ósme zwycięstwo na 15 turniejów, więc trzeba nieskromnie przyznać, że ponad połowa tytułów należy do Polski. Cieszymy się, że my, jako najmłodsi, z moim bratem także mogliśmy się w to wpisać. Emocje wielkie, dużo większe niż na mistrzostwach ogólnopolskich, na których już rywalizowaliśmy – dodaje.

Ks. Tomasz Chowaniec podkreśla, że obaj dzisiejsi rywale polskiej drużyny byli groźni. – Z Bośnią i Hercegowiną wygraliśmy 1:0, choć Bośniacy grali bardzo technicznie, i jeśli można tak oceniać, byli chyba nawet lepsi od Portugalii. Natomiast finał z Portugalią 3:2, udał się, choć niełatwo się ten mecz zaczął z powodu głupio straconej bramki. Ale dzięki mobilizacji całego zespołu, w sumie naszych dwóch piątek: jednak kielecka, a druga zamojska, udało się wywalczyć trzy bramki z rzędu, więc jest sukces – dodał.

W tegorocznej reprezentacji najwięcej zawodników pochodziło z diecezji zamojsko-lubaczowskiej i z diecezji kieleckiej. Wśród naszych kapłanów byli to: kapitan drużyny – ks. Marek Łosak, ks. Dariusz Snochowski, ks. Michał Kacprzyk (bramkarz) i wyświęceni w 2021 roku bliźniacy, księża: Tomasz Chowaniec i Łukasz Chowaniec. Trenerem jest były piłkarz Korony, Marek Parzyszek, a kierownikiem grupy jest Dariusz Meresiński, burmistrz Daleszyc.

Jak informowaliśmy, we wtorek (14 lutego) Polacy rozgromili rywali w fazie grupowej. Pokonali Czarnogórę 8:0 i Austrię 6:1. Z najgroźniejszym rywalem, Węgrami, zremisowali 0:0. Natomiast w ćwierćfinale pokonali Rumunię 5:0.

XV Europejskie Mistrzostwa Księży w halowej piłce nożnej odbyły się w mieście Timisoara, w zachodniej Rumunii, po kilkuletniej przerwie spowodowanej pandemią. Wzięło w nich udział 16 drużyn.

Kolejnym wyzwaniem dla księży z diecezji kieleckiej będą zawody ogólnopolskie, które odbędą się w kwietniu, w Gdańsku. Z pewnością diecezja zamojsko-lubaczowska, z którą nasi kapłani wywalczyli mistrzostwo Europy, na krajowych rozgrywkach stanie się naszym głównym rywalem.

tekst za: radio.kielce.pl