Pomoc dla chorych onkologicznie dzieci z Ukrainy

Specjalny pociąg sanitarny z ukraińskimi dziećmi chorymi onkologicznie o północy przyjechał do Kielc, przywożąc 58 pacjentów wraz z opiekunami – dzieci już trafiły do odpowiednich ośrodków. Została także uruchomiona infolinia dla chorych onkologicznie w języku ukraińskim.

Większość małych pacjentów po opuszczeniu pociągu udała się autokarami do ośrodka w Bocheńcu. Dwoje, w stanie ciężkim, od razu trafiło do szpitali w Kielcach i Jędrzejowie.

Dzieci to podopieczni szpitala lwowskiego, którzy autobusem dotarli najpierw do Medyki, gdzie przesiedli się do specjalistycznego pociągu, nazwanego „szpitalem na torach”, ponieważ jest on wyposażony w salę operacyjną. Nad chorymi czuwało także pięciu lekarzy różnych specjalizacji oraz ratownicy medyczni.

Robert Sabat, dyrektor do spraw bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego w Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim podkreśla, że w Bocheńcu mali pacjenci mogą liczyć na pełną opiekę, w tym medyczną. Być może część tych dzieci trafi do Wrocławia, ale również jest możliwość, że zostaną przewiezione poza teren kraju – informuje.

Nad sprawnym przetransportowaniem pacjentów i ich opiekunów na dworcu w Kielcach czuwał zespół liczący ok. 100 pracowników różnych służb. Obecni byli mi.in. harcerze ze Związku Harcerstwa Polskiego Chorągiew Kielecka, Grupa Ratownictwa Polskiego Czerwonego Krzyża, ratownicy ze Świętokrzyskiego Centrum Ratownictwa Medycznego i Transportu Sanitarnego oraz strażacy z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej. Teren zabezpieczali policjanci.

Był to już drugi transport małych pacjentów chorych onkologicznie do kliniki w Bocheńcu, którą zorganizowała

Fundacja Herosi, we współpracy z amerykańską organizacją St. Jude Global. Przejazd zapewnił wojewoda świętokrzyski.

Z kolei dorośli pacjenci onkologiczni z Ukrainy, którzy musieli przerwać terapię w swoim państwie, ze względu na agresję Rosji, mogą kontynuować leczenie w Polsce.

Wspólnie z Polskim Towarzystwem Onkologicznym Ministerstwo Zdrowia i Narodowy Fundusz Zdrowia ułatwia kontakt pacjentom z Ukrainy z placówkami onkologicznymi w Polsce.

Infolinia ma dodatkową funkcję. Oprócz informowania o systemie ochrony zdrowia, o wszelkiego rodzaju placówkach medycznych i zasadach udzielania pomocy, również pomaga uchodźcom z Ukrainy w kontynuacji leczenia onkologicznego. Dzwoniąc pod bezpłatny numer 800 190 590, uchodźca z Ukrainy będzie mógł w swoim ojczystym języku zgłosić potrzebę kontynuacji leczenia onkologicznego w Polsce. Wystarczy, że przekaże na infolinii swoje dane kontaktowe.

tekst za: ekai.pl