Poświęcenie szkoły podstawowej w Akrze

W liturgicznie wspomnienie św. Franciszka Ksawerego, patrona misji katolickich, dokonałem uroczystego poświecenia szkoły podstawowej wybudowanej przez ojców ze Stowarzyszenia Misji Afrykańskich (SMA) – pisze Ksiądz Arcybiskup Henryk Jagodziński.

Administracyjnie szkoła została powierzona siostrom ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej od Apostołów. Szkoła powstała w tym roku, niedaleko domu prowincjalnego SMA w Akrzei w jej pierwszych klasach jest już 183 uczniów. W dniu dzisiejszym miało być uroczyste otwarcie szkoły i jej poświęcenie oraz promocja pierwszoklasistów. Patronem szkoły został bp Melchior De Marion Bresillac, założyciel Stowarzyszenia Misji Afrykańskich. Uroczystość miała zacząć się o godzinie 9.00, ale kiedy dotarłem na miejsce, o wspomnianej godzinie, o. Prowincjał Paul Ennin, SMA, powiedział mi, że niestety z powodu wczorajszej burzy, uroczystość musi się opóźnić. Ostatecznie rozpoczęliśmy program o godzinie 9.45, na placu, utworzonym przez spiczaste dachy namiotów, tuż obok szkoły. Plac ten był wyłożony plastikową wykładziną imitującą trawę. Wśród zaproszonych gości był też lokalny wódz oraz przedstawiciel rady dzielnicowej. Jak to przy takich okazjach bywa, uroczystość rozpoczęła się modlitwą, której nam rzeczywiście było potrzeba, ponieważ czekały nas cztery godziny w promieniach pięknego, aczkolwiek gorącego, afrykańskiego słońca.

Po modlitwie, pierwszym punktem programu był przegląd oddziału kadetów, w liczbie dwudziestu, składający się z chłopców i dziewczynek w wieku od kilku do kilkunastu lat. Wszyscy mieli piękne mundury wzorowane na piechocie ghańskiej. Potem odbył się pokaz musztry paradnej co wywołało euforię zgromadzonych rodziców. Dalsze przedstawiania uczniów szkoły zawierały tańce, recytacje i różne wykonania muzyczne. Bardzo ciekawe było przedstawienie najmłodszych, ubranych w garnitury a dziewczynki w kostiumy, którzy przedstawiali się jako ministrowie rządu, informując przy okazji w krótkich słowach o kompetencjach poszczególnych ministerstw. Podczas tych przedstawień, co chwile ktoś ze starszych podchodził i obsypywał pociechy banknotami albo monetami. Muszę powiedzieć, że pierwszy raz spotkałem się z takim zwyczajem. Fakt, że uroczystość trwała cztery godziny, był spowodowany także licznymi przemówieniami: ojca prowincjała, siostry dyrektor, przewodniczącego zebrania oraz moim. Mówiąc o katolickiej edukacji podkreśliłem, że jest ona otwarta dla wszystkich, ale zawiera w sobie katolickie wartości, które stanowią jej integralną część. Oczywiście pochwaliłem zdolności dzieci i nauczycieli, które ukazali w przedstawionym różnorodnym programie artystycznym.

Kulminacyjnym momentem uroczystości było uroczyste otwarcie szkoły, czego symbolem było przecięcie wstęgi przy wejściu do szkoły i poświęcenie sal lekcyjnych i pomieszczeń w samym budynku. W towarzystwie nauczycieli i dzieci chodziłem od klasy do klasy obficie je kropiąc święconą wodą. Po tym rycie poświęcenia, wraz z wodzem odsłoniliśmy tablicę, upamiętniającą to wydarzenie. Na tejże tablicy znalazły się także moje imiona i nazwisko, prawie napisane bezbłędnie.

Tuż przed zakończeniem uroczystości nastąpiła promocja pierwszoklasistów, którzy ubrani w błękitne togi, wzorowane na togach uniwersyteckich otrzymali swoje dyplomy.

Jak to w takich okolicznościach bywa, uroczystość zakończyła się modlitwą i moim błogosławieństwem.

Zgromadzenie Stowarzyszenie Misji Afrykańskich ma wielkie zasługi dla ewangelizacji Ghany i rozwoju szkolnictwa na jej terenie. Drugą ewangelizację, wtedy jeszcze Złotego Wybrzeża, w 1880 r., rozpoczęli dwaj ojcowie z tego zgromadzenia:o. Auguste Moreau SMA i o. Eugene Murat SMA. Dwa miesiące po przyjeździe o. Murat zmarł na malarię. Ale na jego miejsce przyjechali następni misjonarze. Posiane przez nich ziarno Ewangelii wydaje już obfity plon, ponieważ teraz już sami Ghańczycy wyjeżdżają na misje do innych krajów.

Gdzie Kościół katolicki zaczyna swoją działalność misyjną, tam pojawiają się szkoły i szpitale. Katolicki system edukacyjny w Ghanie, i innych krajach Afryki i Azji, jest bardzo ceniony i szanowany nawet przez nie chrześcijan. W Europie też za głoszeniem Ewangelii szło budowanie szkół i szpitali, tylko w przeciwieństwie do Afryki, Europa o tym nie chce pamiętać.

† Henryk M. Jagodziński
Nuncjusz Apostolski w Ghanie

5 grudnia 2022 r.