Pozdrowienia z dalekiej Brazylii

Na adres Misyjnego Dzieła Diecezji Kieleckiej wpłynął list od ks. Piotra Pochopienia, naszego misjonarza, pracującego w dalekiej Brazylii. Zachęcamy do lektury.

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!

Jak każdego roku 29 dzień czerwca to Uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Moja parafia Laranjal jest pod wezwaniem św. Piotra Apostoła. W Brazylii to święto jest przeniesione na pierwszą niedzielę lipca. Do odpustu parafialnego przygotowywaliśmy się przez 9-dniową nowennę, w której każdego dnia uczestniczyli także parafianie z kościołów filialnych.

Teatr dziecięcy przedstawił sztukę pt. „Św. Piotr – pierwszy papież”. Świętowanie rozpoczęło się w sobotę wieczór. Był pokaz tańca brazylijskich gałuszu (brazylijskich górali) i turniej strzelania z procy.

W niedzielę po uroczystej Mszy św. był obiad – brazylijskie churasko (całe płaty mięsa pieczone na ogniu – które są sprzedawane). Po obiedzie odbyła się licytacja sprzedaży krów, świń, owiec, kur, które parafia otrzymała od gospodarzy. Taka sprzedaż odbywa się raz w roku, a z uzyskanych funduszy staramy się utrzymać parafię przez cały rok. Odpust zakończył się wieczorem wspólną zabawą taneczną. Tradycyjnie poniedziałek w gminie Laranjal, po odpuście parafialnym jest dniem ustawowo wolnym od pracy.

W dniach 26-28 czerwca, jak co roku odbywa się 3-dniowe spotkanie formacyjne księży diecezji Guarapuava. Podczas tego spotkania poproszono mnie o wygłoszenie homilii do księży i biskupów.

Także nie mogło braknąć czasu na odwiedzenie najstarszego i schorowanego misjonarza z diecezji płockiej ks. Wiesława Morawskiego, posługującego w diecezji Guarapuava od 1974 r. Diecezja Guarapuava liczy 57 lat, ks. Wiesław pracuje tu 49 lat, można powiedzieć, że współtworzył tą diecezję. Był budowniczym wielu kościołów, był rektorem seminarium, wychowawcą wielu księży. Jego historia pracy w diecezji Guarapuava jest bardzo bogata. Zawsze kiedy go odwiedzamy, przypomina nam, abyśmy nie zapomnieli mówić, że Ziemia Brazylijska jest usłana grobami polskich misjonarzy.

Serdecznie pozdrawiam z Ziemi Brazylijskiej!

Z pamięcią w modlitwie i o nią też proszę

Ks. Piotr Pochopień
MISJONARZ W BRAZYLII

Asysta liturgiczna