Rekolekcje Duszpasterstwa Rodzin - Nowi Doradcy otrzymali misję

W dniach 9-11 września 2022 r. w Centrum Spotkań i Dialogu odbyły się doroczne Rekolekcje Duszpasterstwa Rodzin Diecezji Kieleckiej, które poprowadził ks. prof. Paweł Bortkiewicz z Poznania. Znany teolog moralista wygłosił konferencje rekolekcyjne pod wspólnym tytułem: „Rodzina w Kościele, Kościół w rodzinie.”

W rekolekcjach wzięli udział Doradcy Życia Rodzinnego z terenu całej diecezji, pełniący posługę przede wszystkim jako Doradcy Życia Rodzinnego w ośrodkach parafialnych. W tym roku dołączyli do tego grona absolwenci Studium Poradnictwa Rodzinnego, którzy stanowią grono 27 osób. Pełną listę nazwisk i parafii pochodzenia podajemy poniżej.

Główną Mszę św. rekolekcyjną w sobotę odprawił Biskup Kielecki Jan Piotrowski, który także skierował do wszystkich uczestników pasterskie słowo. Podkreślił znaczenie posługi Doradców, którzy jako osoby świeckie mogą dotrzeć z Ewangelią o małżeństwie, o rodzicielstwie o wiele dalej i głębiej niż same osoby duchowne. Pogratulował autentycznej odwagi, że w świecie, który często odrzuca ewangeliczne wartości i zamysł Boży, Doradcy Życia Rodzinnego niosą Bożą wizję człowieka i życia rodzinnego jako drogę do prawdziwego spełnienia i znalezienia prawdziwego szczęścia. Biskup Kielecki zapewnił o tym, że osobiście mu zależy na tym obszarze pasterskiej troski, który obejmuje narzeczonych, małżonków i rodziców. W czasach zmasowanego ataku na instytucję rodziny, Kościół nie może pozostać obojętny; dlatego wszystko, co w Diecezji Kieleckiej może wspomóc Duszpasterstwo Rodzin, znajdzie wsparcie Biskupa i kapłanów - mówił bp Jan Piotrowski. Ustanowienie Dekanalnych Duszpasterzy i Wikariusza Biskupiego ds. małżeństw i Rodzin stanowi jakąś część wsparcia Duszpasterstwa Rodzin w wypełnianiu tego zadania. Pewne jest i to, że wiele jeszcze wymaga przeorganizowania, usprawnienia, co składa się na plan działania od zaraz.

Po Mszy św. Ksiądz Biskup wręczył absolwentom dyplomy ukończenia Studium, jak również Misje Kanoniczne formalnie uprawniające do pełnienia posługi w Parafialnej Poradni Rodzinnej. W większości sami absolwenci podkreślali, że nosili w sobie pragnienie pełnienia takiej posługi, ale w wielu przypadkach potwierdza się, że to przychylność i głos Księdza Proboszcza sprawił, iż zdecydowali się podjąć takie specjalistyczne przygotowanie. W tym miejscu należy wyrazić wdzięczność wszystkim Księżom Proboszczom, którzy taką postawę przyjmują i okazują ojcowską otwartość dla wszelkich form pracy na rzecz ludzi młodych wkraczających w życie małżeńskie i rodzinne. Jeśli niepokoi nas erozja życia duchowego i moralnego młodego pokolenia, zwłaszcza wśród młodych małżeństw, to nie możemy zaprzepaścić tego wyjątkowego etapu jakim jest przygotowanie do sakramentu małżeństwa. Jak potwierdzają Doradcy na podstawie swego doświadczenia, u wielu młodych w czasie spotkań dla narzeczonych w Poradni „otwierają się oczy” i wykazują ogromne zainteresowanie wiedzą o ludzkiej płodności, jak można odpowiedzialnie nią pokierować. Choć przyznają, że niejednokrotnie przychodzili ze sceptycznym nastawieniem i dla wypełnienia formalności, to w trakcie spotkań przekonują się o wartości otrzymywanej wiedzy.

W czasie rekolekcji ks. prałat Dariusz Gącik, Wikariusz Sądowy, poprowadził  konwersatorium poświęcone zagadnieniom prawno-kanonicznym dotyczącym życia małżeńskiego, których znajomość jest przydatna w pracy Doradcy z narzeczonymi. Wykład wzbudził żywe zainteresowanie i pytania zadawane prelegentowi potwierdziły wagę samych spotkań Doradców z narzeczonymi, kiedy ujawnia się wiele braków w rozumieniu ważności sakramentu małżeństwa. Spotkania z Doradcą Życia Rodzinnego często stanowią znakomite przygotowanie do wizyty w Kancelarii Parafialnej na spisanie protokołu przedślubnego, a uwagi Doradcy na odwrocie zaświadczenia mogą dostarczyć ważnych informacji o samych kandydatach do małżeństwa, ich nastawienia czy samej świadomości o wadze sakramentu małżeństwa.

Aktualnie mamy 134 osoby posiadające przygotowanie i ważną misję kanoniczną do pełnienia posługi Doradcy. Dokonujący się postęp medyczny i zakres wiedzy o ludzkiej płodności obligują do stałej formacji i troski o właściwe rozeznanie w tej dziedzinie. Nieustannie potrzeba nowych opracowań i pomocy służących do nauki odpowiedzialnego rodzicielstwa zgodnie z nauką Kościoła, co wymaga systematycznej pracy instruktorów odpowiedzialnych za formację Doradców.

NOWI DORADCY ŻYCIA RODZINNEGO A.D. 2022

1. Ewelina Błaszczyk – par. św. Piotra i Pawła w Sędziszowie, dek. sędziszowski;
2. Jolanta Bracha – par. Wszystkich Świętych w Brzezinach, dek. morawicki;
3. Joanna Chmielewska – par. bł. Jerzego Matulewicza w Kielcach, dek. Kielce-Zachód;
4. Antoni Chmielewski – par. bł. Jerzego Matulewicza w Kielcach, dek. Kielce-Zachód;
5. Marta Czajor – par. Wniebowzięcia NMP w Szańcu, dek. buski;
6. Marta Dudek –par. św. Małgorzaty w Pierzchnicy, dek. chmielnicki;
7. Dorota Gajda –  par. Miłosierdzia Bożego w Pińczowie, dek. pińczowski;
8. Ewa Garczyńska – par. św. Bartłomieja w Szczekocinach, dek. szczekociński;
9. Karolina Gola–Pawełek – par. św. Marii Magdaleny w Koszycach, dek. kazimierski;
10. Monika Gradońska – par. Trójcy Świętej w Koniecpolu, dek. koniecpolski;
11. Janina Kowalczyk – par. św. Józefa Oblubieńca NMP w Bielinach, dek. daleszycki;
12. Milena Kramarczuk– par. Najświętszego Serca Jezusa w Wiernej, dek. piekoszowski;
13. Dorota Kucharska – par. św. Teresy w Słowiku, dek. Kielce-Południe;
14. Agnieszka Kwiecień – par. św. Jana Chrzciciela w Tuczępach, dek. stopnicki;
15. Monika Mikołajczyk – par. Ducha Świętego w Kielcach, dek. Kielce-Północ;
16. Anna Mrozowska – par. Miłosierdzia Bożego w Pińczowie, dek. pińczowski;
17. Leszek Pawełek – par. św. Marii Magdaleny w Koszycach, dek. kazimierski;
18. Edyta Rożniatowska – par. Wniebowzięcia NMP w Strawczynie, dek. piekoszowski;
19. Jolanta Sadowska – par. Ducha Świętego w Kielcach, dek. Kielce-Północ;
20. Angelika Steciak – par. św. Piotra i Pawła Rembieszycach, dek. małogoski;
21. Krzysztof Strojwąs – par. Katedralna-Wniebowzięcia NMP, dek. Kielce-Śródmieście;
22. Dorota Surma – par. Wniebowzięcia NMP w Strawczynie, dek. piekoszowski;
23. Anna Szczygłowska-Ambroży – par. Narodzenia NMP w Wiślicy, dek. wiślicki;
24. Magdalena Tomsia – par. św. Stanisława w Tumlinie, dek. zagnański;
25. Michał Tomsia – par. św. Stanisława w Tumlinie, dek. zagnański;
26. Anna Wieczorek – par. św. Teresy w Słowiku, dek. Kielce-Południe;
27. Ewa Witkowicz–Boroń – par. św. M. Kolbego w Kielcach, dek. Kielce-Śródmieście.

Księżom Proboszczom, jak i samym nowym Doradcom Życia Rodzinnego gratulujemy i życzymy Bożego wsparcia oraz radości z podjętej misji.